Driedaagse De Panne-Koksijde 2016: etap 3b – czasówka dla Macieja Bodnara

Maciej Bodnar (Tinkoff) zanotował najlepszy rezultat na trasie ostatniego odcinka Driedaagse De Panne-Koksijde. 40. edycję belgijskiej etapówki wygrał Lieuwe Westra (Astana).

Polski specjalista w jeździe na czas 14-kilometrową trasę indywidualnej czasówki pokonał w 17 minut i 39 sekund, zaledwie o setne sekundy szybciej niż mistrz Niemiec Tony Martin (Etixx-Quick Step) i Szwajcar Tom Bohli (BMC).

12. czas wykręcił Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step), a 15. mistrz Polski w jeździe na czas Marcin Białobłocki (ONE Pro Cycling).

Wynik Bodnara, który tę samą próbę wygrał już w 2014 roku, jest o 10 sekund lepszy od zwycięskiego rezultatu Brytyjczyka Bradleya Wigginsa z 2015 roku.

W klasyfikacji generalnej przed startem ostatniego etapu 12 sekund dzieliło trzech pierwszy zawodników – Alexandra Kristoffa (Katusha), Aleksieja Łuczenkę (Astana) i Lieuwe Westrę (Astana). Na półmetku najlepszy rezultat notował Holender, odrabiając 5 sekund do Kazacha i i 9 do Norwega, a w drugiej części trasy przewagę powiększając do odpowiednio 21 i 25 sekund.

Westra w klasyfikacji końcowej o 13 sekund pokonał Kristoffa. Jego drużynowy kolega dopełnił podium, notując stratę 16 sekund.

Wyniki etapu 3b Driedaagse De Panne-Koksijde 2016 (2.HC), De Panne – De Panne (14,2 km; jazda indywidualna na czas):

  1 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                             17:39
  2 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
  3 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
  4 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          00:03
  5 Johan Le Bon (Fra) FDJ                                       00:19
  6 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                        00:22
  7 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        00:24
  8 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:28
  9 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                           00:29
 10 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge                         00:31
 11 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                00:38
 12 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   00:40
 13 Nils Politt (Ger) Team Katusha                               00:42
 14 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                          00:43
 15 Marcin Białobłocki (Pol) ONE Pro Cycling                     00:44
 16 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step            00:47
 17 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group                   00:49
 18 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        00:50
 19 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 20 Jack Bauer (NZl) Cannondale Pro Cycling                      00:52
 21 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             00:59
 22 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      01:01
 23 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group                     01:03
 24 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
 25 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                               01:04
 26 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          01:05
 27 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           01:06
 28 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ                                   01:09
 29 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team                           01:10
 30 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
 31 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky                              01:12
 32 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
 33 Michael Morkov (Den) Team Katusha                            01:13
 34 Elia Viviani (Ita) Team Sky
 35 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal                           01:14
 36 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 37 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
 38 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini                       01:15
 39 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team                            01:16
 40 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling                 01:21
 41 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team                           01:23
 42 Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service Group
 43 Marc Sarreau (Fra) FDJ
 44 Ryan Anderson (Can) Direct Energie                           01:24
 45 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 46 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                      01:25
 47 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 48 Viktor Manakov (Rus) Gazprom-Rusvelo                         01:27
 49 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
 50 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team                              01:32
 51 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                         01:33
 52 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
 53 Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela
 54 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           01:34
 55 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              01:35
 56 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                            01:36
 57 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling                       01:41
 58 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 59 Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18                             01:46
 60 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              01:48
 61 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                             01:49
 62 Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo
 63 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       01:50
 64 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                           01:52
 65 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             01:53
 66 Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group
 67 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 68 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
 69 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
 70 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            01:56
 71 Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast - Venezuela
 72 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         02:00
 73 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team                               02:01
 74 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                     02:03
 75 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 76 Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
 77 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling                         02:04
 78 Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          02:05
 79 André Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 80 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              02:06
 81 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          02:08
 82 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling                  02:14
 83 Federico Zurlo (Ita) Lampre - Merida                         02:15
 84 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge                    02:17
 85 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            02:18
 86 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 87 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        02:19
 88 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 89 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini              02:22
 90 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                 02:23
 91 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
 92 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini                02:24
 93 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          02:25
 94 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom-Rusvelo                        02:29
 95 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton           02:32
 96 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                           02:34
 97 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group                   02:39
 98 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini               02:44
 99 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18                              02:53
100 Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group       02:57
101 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                             03:01
102 Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini Fantini                     03:02
103 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton                     03:12
104 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida                             03:14
105 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits         03:16
106 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo                              03:46
107 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                03:51

Klasyfikacja końcowa:

  1 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                       12:08:19
  2 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:13
  3 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        00:16
  4 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         00:35
  5 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                        00:59
  6 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge                         01:04
  7 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                           01:06
  8 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group                   01:19
  9 Nils Politt (Ger) Team Katusha
 10 Johan Le Bon (Fra) FDJ
 11 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        01:27
 12 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 13 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             01:34
 14 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      01:38
 15 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group                     01:40
 16 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          01:42
 17 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           01:43
 18 Michael Morkov (Den) Team Katusha                            01:49
 19 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini                       01:52
 20 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team                            01:53
 21 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling                 01:58
 22 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:02
 23 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       02:22
 24 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team                           02:25
 25 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              02:26
 26 Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela                  02:35
 27 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team                               02:38
 28 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            02:56
 29 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            03:20
 30 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
 31 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                              03:41
 32 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                04:20
 33 Ryan Anderson (Can) Direct Energie                           04:47
 34 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits                 04:52
 35 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           04:57
 36 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling                       05:04
 37 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                             05:12
 38 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             05:14
 39 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            05:19
 40 Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          05:28
 41 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits             05:38
 42 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          05:48
 43 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                           05:57
 44 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         06:04
 45 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                      06:06
 46 Jack Bauer (NZl) Cannondale Pro Cycling                      06:07
 47 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                          06:24
 48 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling                         06:27
 49 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton                     06:52
 50 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                07:14
 51 Marc Sarreau (Fra) FDJ                                       07:25
 52 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              07:50
 53 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini              07:56
 54 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                     08:05
 55 André Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton                   08:07
 56 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal                           08:13
 57 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    08:20
 58 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group                   08:41
 59 Federico Zurlo (Ita) Lampre - Merida                         08:42
 60 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton           08:53
 61 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18                              09:36
 62 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          10:31
 63 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        10:58
 64 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   11:29
 65 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                       12:05
 66 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      12:47
 67 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                               14:20
 68 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                             14:23
 69 Marcin Białobłocki (Pol) ONE Pro Cycling                     14:25
 70 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step            14:28
 71 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                         14:49
 72 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                  15:26
 73 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge                    15:33
 74 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
 75 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             15:37
 76 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step                   15:43
 77 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team                                15:50
 78 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team                              15:55
 79 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                            15:59
 80 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                           16:15
 81 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              16:29
 82 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie                        16:33
 83 Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group                  16:35
 84 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                   16:48
 85 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         16:54
 86 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                 16:57
 87 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling                  17:02
 88 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                             17:13
 89 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                        17:23
 90 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida                             17:37
 91 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18                        17:38
 92 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits         17:39
 93 Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group       17:45
 94 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini               18:42
 95 Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast - Venezuela                   18:52
 96 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                             18:59
 97 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                             21:28
 98 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ                                   24:46
 99 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom-Rusvelo                        26:06
100 Viktor Manakov (Rus) Gazprom-Rusvelo                         27:56
101 Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18                             28:11
102 Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service Group             28:59
103 Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo                            29:25
104 Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini                       29:39
105 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini                30:00
106 Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini Fantini                     30:38
107 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo                              31:22

banner