Gandawa-Wevelgem 2016: Chantal Blaak mocniejsza od wiatru

fot. Boels Dolmans / Wouter Roosenboom / Irmo Keizer

Chantal Blaak (Boels Dolmans) zwyciężyła na mecie Gandawa-Wevelgem, zaliczanego od tego roku do kobiecego WorldTouru.

Holenderka po solowej akcji wygrała już swoją drugą edycję cyklu - dwa tygodnie temu triumfowała w Ronde van Drenthe.

Drugie miejsce w Wevelgem zajęła Niemka Lisa Brennauer (Canyon-SRAM), prowadząc spóźnioną o 1:24 grupę goniącą. Podium dopełniła Holenderka Lucinda Brand (Rabo Liv).

25. do mety dotarła mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini), 31. Eugenia Bujak, a 71. Anna Plichta (BTC City Ljubljana).

Panie mierzyły się ze 115-kilometrową trasą, na której usytuowano pięć brukowych podjazdów. Na pierwszym przejeździe przez Kemmelberg (51 km) uformowała się 27-osobowa grupa z mistrzynią Polski Małgorzatą Jasińską (Ale Cipollini). Czołówka pokonała Monteberg (55 km), Baneberg (69 km) i w nieco mniejszym składzie drugi przejazd przez Kemmelberg (77 km).

Przetasowania zaszył na ostatnim bergu - siódemka z Jasińską, Jolien D'Hoore (Wiggle High5) czy Christine Majerus (Boels Dolmans) została odczepiona na Montebergu (81 km), a pozostające na czele zawodniczki na płaskim odcinku drogi do Wevelgem mierzyły się z silnym bocznym wiatrem.

Grupkę prowadziły zawodniczki Boels Dolmans z Lizzie Armitstead i Blaak na pozycji liderek. Kolory Rabo Liv reprezentowała Lucinda Brand, a za nią kręciły też Leah Kirchmann, Emma Johansson (Wiggle High5), Amy Pieters (Liv-Plantur), Asleigh Moolman-Pasio i Carmen Small (Bigla Cervelo) czy Annemiek van Vleuten (Orica-AIS).

10 kilometrów przed metą samotny atak rozpoczęła Blaak. Holenderka wobec braku zdecydowanej pogoni zdobyła 14 sekund przewagi i różnicę powiększała, na ostatnich kilometrach notując 45 sekund zapasu nad pościgiem.

26-latka na mecie zameldowała się samotnie, dając swojej ekipie czwarte z rzędu zwycięstwo w cyklu WorldTour, a sobie prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu.

Wyniki Gandawa – Wevelgem in Flanders Fields 2016 (WWT), Ypres – Wevelgem (115,3 km):

1 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans                             2:56:00
2 Lisa Brennauer (Ger) Canyon-SRAM                                01:24
3 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
4 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
5 Carmen Small (USA) Cervelo Bigla
6 Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS
7 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
8 Eleonora Van Dijk (Ned) Boels Dolmans
9 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5                               01:27
10 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans                                01:32
11 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                             02:23
12 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM
13 Jolanda Neff (Swi) Servetto Footon
14 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
15 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
16 Olga Zabelinskaya (Rus) Bepink
17 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels
18 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle High5                              04:24
19 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS
20 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla
21 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
22 Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla
23 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
24 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS                                  04:25
25 Małgorzta Jasińska (Pol) Alé Cipollini
26 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur                        05:15
27 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv
28 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM
29 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv
30 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
31 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
32 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS
33 Eileen Roe (GBr) Lares-Waowdeals
34 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
35 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies
36 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg
37 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
38 Moniek Tenniglo (Ned) Rabo Liv
39 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM
40 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg
41 Coryn Rivera (USA) UnitedHealthcare Women
42 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
43 Allie Dragoo (USA) Twenty16 - Ridebiker
44 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla
45 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM
46 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv
47 Loren Rowney (Aus) Orica-AIS
48 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg
49 Linda Melanie Villumsen (NZl) UnitedHealthcare Women
50 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
51 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
52 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
53 Valerie Demey (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo                05:21
54 Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank                05:24
55 Brianna Walle (USA) Tibco-Silicon Valley Bank                  05:40
56 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg                    07:02
57 Alison Jackson (Can) Twenty16 - Ridebiker
58 Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
59 Ann-Sofie Duyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
60 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
61 Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Women
62 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
63 Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur
64 Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini
65 Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini
66 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg
67 Hanna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg                       10:45
68 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana
69 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
70 Diana Peñuela (Col) UnitedHealthcare Women
71 Anna Plichta (Pol) BTC City Ljubljana
72 Kelly Van Den Steen (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
73 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla
74 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon
75 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon
76 Sofia Arreola (Mex) Twenty16 - Ridebiker
77 Vita Heine (Nor) Hitec Products
78 Dani King (GBr) Wiggle High5
79 Leah Thomas (USA) Twenty16 - Ridebiker
80 Kaitlin Antonneau (USA) Twenty16 - Ridebiker
81 Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata
82 Jessica Cerra (USA) Twenty16 - Ridebiker
83 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
84 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling
85 Lauren Komanski (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
86 Louisa Lobigs (Aus) Reprezentacja Australii
87 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies                        10:49
88 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
89 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink                                 11:20
DNF Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
DNF Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur
DNF Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
DNF Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies
DNF Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products
DNF Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
DNF Nicole Brändli (Swi) Servetto Footon
DNF Molly Meyvisch (Bel) Servetto Footon
DNF Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
DNF Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini
DNF Martina Alzini (Ita) Alé Cipollini
DNF Emilia Fahlin (Swe) Alé Cipollini
DNF Shelley Olds (USA) Cylance Pro Cycling
DNF Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling
DNF Rachele Barbieri (Ita) Cylance Pro Cycling
DNF Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling
DNF Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata
DNF Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Zannata
DNF Kaat Van Der Meulen (Bel) Lensworld-Zannata
DNF Monique Van De Ree (Ned) Lares-Waowdeals
DNF Sarah Rijkes (Aut) Lares-Waowdeals
DNF Lotte Van Hoek (Ned) Lares-Waowdeals
DNF Jesse Vandenbulcke (Bel) Lares-Waowdeals
DNF Sarah Inghelbrecht (Bel) Lares-Waowdeals
DNF Gilke Croket (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
DNF Jessy Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen-Pro-Duo
DNF Lenore Pipes (Gum) Bepink
DNF Lex Albrecht (Can) Bepink
DNF Tereza Medvedova (Svk) Bepink
DNF Coral Casado Ortiz (Spa) Bizkaia - Durango
DNF Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango
DNF Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango
DNF Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - Durango
DNF Paula Lanz Blazquez (Spa) Bizkaia - Durango
DNF Nahia Leonet (Spa) Bizkaia - Durango
DNF Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
DNF Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla
DNF Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Coralie Demay (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Victorie Guilman (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Lauren Hall (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
DNF Emily Collins (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
DNF Hayley Simmonds (GBr) UnitedHealthcare Women
DNF Annie Ewart (Can) UnitedHealthcare Women
DNF Shannon Malseed (Aus) Reprezentacja Australii
DNF Jenelle Crooks (Aus) Reprezentacja Australii
DNF Erin Kinnealy (Aus) Reprezentacja Australii
DNF Jessica Allen (Aus) Reprezentacja Australii
DNS Kimberley Wells (Aus) Reprezentacja Australii

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: