Trasa Giro Rosa 2016

Mniej gór, więcej płaskich finiszy na trasie kobiecego Grand Touru.

Organizatorzy wyścigu Giro d'Italia Femminile, znanego szerzej jako Giro Rosa, przedstawili trasę 27. edycji jedynego Grand Touru w kalendarzu ścigania kobiet.

Impreza rozegrana zostanie w dniach 1-10 lipca, na trasa o długości 857,7 kilometra podzielona została na prolog osiem etapów ze startu wspólnego i jazdę indywidualną na czas. Tym razem więcej szans dostaną zawodniczki lubiące finisz z dużej grupy, acz o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej decydowały będą dwa górskie odcinki i wymagająca jazda indywidualna na czas.

Podobnie jak przed rokiem ściganie skupi się na północy Półwyspu Apenińskiego, a dodatkową trudnością będą transfery między etapami i wysokie temperatury co roku towarzyszące włoskiej etapówce.

Ściganie rozpocznie się 2-kilometrowym prologiem w Gaiarine, miasteczku położonym około 50 kilometrów na północ od Wenecji. Na pierwszym etapie zwyciężczynię w znanym z ubiegłych lat San Fior najprawdopodobniej wyłoni sprint z peletonu. Trzeciego dnia także płasko, acz w końcówce droga wznosi się na ostatnich dwóch kilometrach, dając szanse zawodniczkom lubiącym finisze rodem z wyścigów klasycznych.

Etapy trzeci i czwarty to płaskie odcinki w Lombardii, które zwiastują przybycie na metę całego peletonu.

Piąty etap to wyzwanie dla zawodniczek specjalizujących się w jeździe po górach - 77,5 kilometra, a w połowie odcinka wspinaczka pod Mortirolo (12,4 km, 10,5%, maks. 18%). Pokonanie morderczego podjazdu w Lombardii to jednak dopiero połowa etapu - ze szczytu do mety pozostają 34 kilometry, a po przejeździe przez płaskowyż zawodniczki zjeżdżają w kierunku mety.

Szósty etap to przeprawa przez Passo del Ginestro, Colle di Nava i Passo Caprauna, a następnie, po długim odcinku płaskiego terenu, 7-kilometrowy, acz niezbyt stromy (5%), podjazd na metę zlokalizowaną przy sanktuarium Madonna della Guardia w okolicy Alassio.

Ósmego dnia, na siódmym etapie, zawodniczki pokonają 21,9 kilometra jazdy indywidualnej na czas, poprowadzonej w okolicach Genui, a konkretnie w miejscowości Varazze. Etap zapowiada się na jeden z najtrudniejszych - na pierwszych 10 kilometrach droga wspina się niemal cały czas, a do pokonania są dwa podjazdy - pierwszy o długości 3,5 kilometra, drugi liczący 2,5 kilometra, oba o średnim nachyleniu 5%, choć z ostrzejszymi fragmentami.

Przedostatni etap to znów sprinterskie zmagania, a ostatniego dnia na 10 kilometrów przed metą wyrośnie niewielka górska premia. Finał i dekoracja nad brzegami jeziora Maggiore w piemonckiej miejscowości Verbania, znanej z trasy Giro d'Italia mężczyzn.

Ubiegłoroczną edycję Giro Rosa wygrała Holenderka Anna van der Breggen (Rabo Liv), w klasyfikacji końcowej na podium stając przed Amerykankami Marą Abbott (Wiggle High5) i Megan Guarnier (Boels Dolmans). 5. miejsce i tytuł najlepszej młodej zawodniczki wywalczyła Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv).

Trasa Giro Rosa 2016:

1 lipca - prolog: Gaiarine (2 km, jazda indywidualna na czas)
2 lipca - Etap 1: Gaiarine – San Fior (104 km)
3 lipca - Etap 2: Tarcento – Montenars (111,1 km)
4 lipca - Etap 3: Montagnana – Lendinara (120 km)
5 lipca - Etap 4: Costa Volpino – Lovere (98,5 km)
6 lipca - Etap 5: Grosio – Tirano (77,5 km)
7 lipca - Etap 6: Andora – Madonna della Guardia (118,6 km)
8 lipca - Etap 7: Albisola Superiore – Varazze (21,9 km; jazda indywidualna na czas)
9 lipca - Etap 8: Rescaldina – Legnano (99,3 km)
10 lipca - Etap 9: Verbania – Verbania (104,8 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: