Trofeo Alfredo Binda 2016: kolejny triumf Armitstead, Niewiadoma siódma

Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans) wygrała 18. edycję włoskiego wyścigu Trofeo Alfredo Binda, trzecią odsłonę Women's WorldTour.

Brytyjska mistrzyni świata linię mety przecięła przed swoją drużynową koleżanką Megan Guarnier, która najszybciej finiszowała z niewielkiej grupki goniącej, na ostatnich metrach mijając Szwajcarkę Jolandę Neff (Servetto Footon).

7. miejsce wywalczyła Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), utrzymując prowadzenie w klasyfikacji młodzieżowej WorldTouru.

Armitstead wygrała Trofeo Binda w ubiegłym roku, natomiast w tym sezonie triumfowała już w Strade Bianche, co pozwoliło jej nałożyć koszulkę liderki klasyfikacji generalnej cyklu WorldTour na podium w Cittiglio.

Zawodniczki pokonywały 123,3 kilometra, zmagania rozpoczynając 14-kilometrowym odcinkiem dojazdowym, po czym wjeżdżając na 37-kilometrową rundę z podjazdem pod Cunardo (4 km, 5%). W drugiej partii wyścigu do pokonania były cztery 17,5-kilometrowe rundy naznaczone dwiema wspinaczkami – Castalzuigno (1,5 km, 5%) oraz Orino (3 km, 5%), ze szczytu której do mety pozostawało zaledwie 6,9 kilometra.

Zmagania rozpoczęły się dość spokojnie, na wjeździe na długą rundę atakowała wprawdzie mistrzyni świata z 2007 roku Marta Bastianelli (Ale Cipollini), ale ruch ten miał bardziej na celu pokazanie się niż odjechanie od grupy.

Zlokalizowane lotne finisze wygrały kolejno Simona Frapporti (Hitec Products) i Thalita de Jong (Rabo Liv), a ekipa Rabo Liv dyktowała tempo na wspinaczce pod Cunardo. Górską premię wygrała Asleigh Moolman Pasio (Bigla Cervelo), a peleton zaczął tracić pierwsze zawodniczki.

Pierwszą z czterech małych rund na czele rozpoczęły Carmen Small (Bigla Cervelo) i Ann-Sophie Duyck (TopSport Vlaanderen - Pro - Duo), na Orino szybko nadrabiając minutę i odjeżdżając poszatkowanemu peletonowi. Amerykanka wkrótce odjechała reprezentantce Belgii i drugą rundę zaczęła sama, ale z coraz już mniejszą przewagą.

Okrojony peleton zwierał szyki i przed szczytem Orino złapał obie atakujące. W kontrze kręciła Brazylijka Flavia Oliveira (Lensworld - Zannata), ale punkty na szczycie zebrała Szwajcarka Jolanda Neff (Servetto Footon).

Trzecie kółko rozpoczęła spora grupa, prowadzona przez mistrzynię Holandii Lucindę Brand (Rabo Liv). Tempo wzrosło, a podjazd wyłonił jednak 8-osobową grupkę, w której kręciły Megan Guarnier i Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans), Emma Johansson (Wiggle High5), Anna Van der Breggen i Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), Alena Amialiusik (Canyon-SRAM), Neff oraz Annemiek Van Vleuten (Orica-AIS).

Ósemka uzyskała 30 sekund przewagi i szybko ją powiększała - 20 kilometrów przed metą stopery jury pokazywał minutę i z takim zapasem grupka rozpoczęła ostatnie okrążenie. Na Castalzuigno atakowała Neff, uzyskując 21 sekund zapasu nad siódemką, z której na Orino odpadła van Vleuten.

Szwajcarska gwiazda kolarstwa górskiego prowadziła, ale za zjeździe jej przewaga spadła do 8 sekund, po tym jak wyższy bieg wrzuciła Armitstead. Brytyjka dojechała do prowadzącej zawodniczki i na 3 kilometry przed metą dwójka miała 5 sekund przewagi nad goniącą piątką.

Prowadzące zdążyła rozegrać finisz o zwycięstwo przed goniącą grupką. Armitstead nie miała żadnych problemów z pokonaniem Neff i wygrała swój drugi w tym roku wyścig WorldTour. Szwajcarka na ostatnich metrach uległa jeszcze Guarnier, która przyprowadziła pościg.

Wyniki Trofeo Alfredo Binda 2016 (WWT), Cittiglio - Cittiglio (123,3 km):

  1 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans                   3:11:10
  2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                           00:01
  3 Jolanda Neff (Swi) Servetto Footon                           00:04
  4 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5
  5 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM
  6 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv
  7 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                          00:11
  8 Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS                         00:39
  9 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products                          01:06
 10 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
 11 Coryn Rivera (USA) UnitedHealthcare Women
 12 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
 13 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
 14 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM
 15 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
 16 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS
 17 Małgorzata Jasińska (Pol) Alé Cipollini
 18 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
 19 Lisa Brennauer (Ger) Canyon-SRAM
 20 Danielle King (GBr) Wiggle High5
 21 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM
 22 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
 23 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
 24 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
 25 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS
 26 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
 27 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
 28 Katie Hall (USA) UnitedHealthcare Women
 29 Olga Zabelinskaya (Blr) Bepink
 30 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Alé Cipollini
 31 Vita Heine (Nor) Hitec Products
 32 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
 33 Flavia Oliveira (Bra) Lensworld-Zannata
 34 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
 35 Amelie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 36 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
 37 Nicole Brandli (Swi) Servetto Footon
 38 Anna Plichta (Pol) BTC City Ljubljana
 39 Lauren Komanski (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
 40 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
 41 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini
 42 Laura Lozano (Col) S.C. Michela Fanini
 43 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans                         01:13
 44 Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling
 45 Mara Abbott (USA) Wiggle High5                               01:15
 46 Alison Jackson (Can) Twenty16 - Ridebiker                    01:42
 47 Sofia Arreola Navarro (Mex) Twenty16 - Ridebiker             01:43
 48 Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank              01:52
 49 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla                   02:27
 50 Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata                      06:51
 51 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg
 52 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
 53 Anna Solovey (Ukr) Parkhotel Valkenburg
 54 Kelly Van Den Steen (Bel) Topsport Vlaanderen
 55 Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini
 56 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano
 57 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi
 58 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi
 59 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Pro Team
 60 Sina Frei (Swi) SUI
 61 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv
 62 Emily Collins (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
 63 Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Women
 64 Leah Thomas (USA) Twenty16 - Ridebiker
 65 Eva Lechner (Ita) Servetto Footon
 66 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi
 67 Kaitlin Antonneau (USA) Twenty16 - Ridebiker
 68 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
 69 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
 70 Linda Indergand (Swi) SUI
 71 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
 72 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
 73 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv
 74 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
 75 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla
 76 Emilia Fahlin (Swe) Alé Cipollini
 77 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
 78 Dalia Muccioli (Ita) Alé Cipollini                           06:56
 79 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
 80 Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS                                07:05
 81 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
DNF Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans) 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: