Mediolan-San Remo 2016: Arnaud Demare pogodził faworytów

Arnaud Demare wygrywa Mediolan-San Remo po finiszu z peletonu

Arnaud Demare z grup FDJ triumfował na mecie 107. edycji Mediolan-San Remo.

24-letni Francuz pokonał na Via Roma Bena Swifta (Team Sky) i Jurgena Roelandtsa (Lotto Soudal).

40. przyjechał atakujący na Poggio Michał Kwiatkowski (Team Sky).

Krótko po dziesiątej 199-osobowy peleton wyruszył na trasę włoskiego monumentu, który przebiegał w wiosennych warunkach atmosferycznych. Było słonecznie i ciepło, a po dojechaniu na wybrzeże liguryjskie chwilami przypominał się umiarkowany wiatr przeciwny.

Ucieczkę dnia uformowali Adrian Kurek (CCC Sprandi), Gediminas Bagdonas (Ag2r), Serghei Tvetcov (Androni Sidermec), Mirco Maestri (Bardiani CSF), Jan Barta (Bora), Roger Kluge (IAM Cycling), Matteo Bono (Lampre - Merida), Samuele Conti (Southeast), Maarten Tjallingii (LottoNL), Andrea Peron (Novo Nordisk) i Marco Coledan (Trek Segafredo).

Jedenastka zdobyła ponad 10 minut przewagi (10:35 - 45 km), meldując się później na Passo del Turchino (142 km) około 5 minut przed peletonem, prowadzonym przez ekipy Etixx-Quick Step, Dimension Data i Tinkoff. Z powodu osuwiska skalnego kolarze za przełęczą odbili na autostradę, nakładając do planowanego początkowo dystansu 4 kilometry.

Senny obraz wyścigu powoli zmienił się, wraz ze zbliżaniem się do trzech wzgórków - Capo Mele (244 km), Capo Cervo (249 km) i Capo Berta (257 km). Tempo widocznie wzrosło, a w czubie grupy zasadniczej zaczęły migać koszulki coraz to innych zespołów.

Harcownicy, już bez Adriana Kurka, Bertę opuścili z przewagą 45 sekund. W jednej z kraks poszkodowani zostali Geraint Thomas (Team Sky) i Michael Matthews (Orica). Chwilę później kolarze dotarli do Cipressy (5,65 km; 4,1%; maks. 9%).

Podjazd był kresem ucieczki dnia. Katusha w pełnym składzie zasiadła na czele peletonu, ale nie na długo, ponieważ Astana i Tinkoff wrzuciły wyższy bieg. Peleton naciągnął się, wśród odpadających znaleźli się Mark Cavendish (Dimension Data) i Maciej Bodnar (Tinkoff), który wykonał pracę dla Petera Sagana.

Zaatakował Giovanni Visconti (Movistar), do którego dojechał Ian Stanndard (Team Sky). Dwójka liczący 9,1-km płaski fragment do Poggio rozpoczęła z przewagą kilkunastu sekund. Do śmiałków przeskoczyli Matteo Mantaguti (Ag2r), Fabio Sabattini (Etixx) i Daniel Oss (BMC), a za ich plecami na nowo zorganizowała się Katusha. W efekcie u podnóża zaczynającego się 9,2 km przed metą Poggio (3,7 km; 3,7%; maks. 8%) akcja była zapomnianym epizodem.

Michał Kwiatkowski, oglądając się na innych, pilnował czuba grupy, podczas gdy tempo narzucali kolarze Katushy i BMC. Niegroźnie zaatakował Andrea Fedi (Southeast), pociągając następnych. Kilkanaście metrów zyskał w końcu Kwiatkowski, rozpoczynając na czele wyścigu karkołomny zjazd.

Polaka ścigali Vincenzo Nibali (Astana), Fabian Cancellara (Trek), Sagan i kolejni. Ostatnie płaskie 2200 metrów Kwiatkowski rozpoczął z zapasem 5 sekund, jednak jedno mocne pociągnięcie Cancellary zakończyło akcję.

Na ostatniej prostej skoczył Edvald Bosson Hagen (Dimension Data), wywrócił się Fernando Gaviria (Etixx), co doprowadziło do chaotycznej końcówki. Najlepiej odnalazł się w tym Demare, odnosząc na finiszu wyraźne zwycięstwo.

To pierwszy francuski sukces od 1995 roku, kiedy triumfował Laurent Jalabert.

Wyniki Mediolan-San Remo 2016 (WT), Mediolan – San Remo (295 km):

  1 Arnaud Demare (Fra) FDJ                                    6:54:45
  2 Ben Swift (GBr) Team Sky
  3 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
  4 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  6 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  7 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
  8 Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela
  9 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 10 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 11 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 12 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
 13 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 14 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale Pro Cycling
 15 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 16 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 17 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
 18 Arthur Vichot (Fra) FDJ
 19 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 20 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
 21 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 22 Andrea Fedi (Ita) Southeast - Venezuela
 23 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 24 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 25 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 26 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 27 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 28 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 29 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 30 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
 31 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
 32 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          00:08
 33 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 34 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 35 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 36 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 37 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 38 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              00:11
 39 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                             00:14
 40 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                            00:34
 41 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling            00:36
 42 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
 43 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 44 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 45 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 46 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 47 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
 48 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
 49 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 50 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 51 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 52 Davide Vigano (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
 53 Mirko Selvaggi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
 54 M?rk?v Michael Team Katusha
 55 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
 56 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 57 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 58 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
 59 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
 60 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              00:43
 61 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   00:44
 62 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18                             00:53
 63 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       01:12
 64 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       01:26
 65 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               01:03
 66 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      01:38
 67 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 68 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
 69 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale Pro Cycling
 70 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 71 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 72 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 73 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 74 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 75 Špilak Simon Team Katusha
 76 ViciosoÁngel Team Katusha
 77 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 78 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
 79 Fernando Gaviria (Col) Etixx - Quick-Step                    01:48
 80 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 81 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         01:53
 82 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 83 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
 84 Elia Viviani (Ita) Team Sky
 85 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 86 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
 87 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
 88 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           01:59
 89 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       02:43
 90 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 91 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 92 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 93 Kévin Reza (Fra) FDJ                                         02:58
 94 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk                    03:17
 95 Simon Yates (GBr) Orica-GreenEdge                            03:18
 96 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             03:26
 97 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 98 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling                 03:29
 99 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
100 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
101 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
102 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
103 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                          03:31
104 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
105 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18                            04:13
106 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice              04:25
107 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
108 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
109 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
110 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
111 Rast Gregory Trek - Segafredo
112 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
113 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           06:16
114 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                06:46
115 MatéLuis Ángel Cofidis, Solutions Crédits
116 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                07:01
117 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
118 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
119 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek-Segafredo                       09:25
120 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
121 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
122 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       10:16
123 Martinez Daniel Felipe Southeast - Venezuela
124 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
125 De La Parte Víctor CCC Sprandi Polkowice                     10:48
126 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              11:37
127 Marco Haller (Aut) Team Katusha
128 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                         12:53
129 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
130 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
131 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
132 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
133 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale
134 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
135 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
136 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
137 Julen Amezqueta (Spa) Southeast - Venezuela
138 Mühlberger Gregor Bora-Argon
139 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
140 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
141 Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
142 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
143 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
144 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
145 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
146 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre - Merida
147 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
148 Manuel Belletti (Ita) Southeast - Venezuela
149 Mirko Tedeschi (Ita) Southeast - Venezuela
150 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       14:25
151 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
152 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
153 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
154 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
155 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli - Sidermec
156 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
157 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
158 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
159 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
160 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk
161 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
162 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       14:28
163 Mickael Delage (Fra) FDJ
164 Leezer Tom Team Lotto NL - Jumbo
165 William Bonnet (Fra) FDJ
166 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
167 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
168 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
169 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
170 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
171 Juul-Jensen Christopher Orica Green EDGE
172 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale Pro Cycling
173 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     17:59
174 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                      19:07
175 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
176 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
177 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
178 Samuele Conti (Ita) Southeast - Venezuela                    21:17
179 Jakub Mareczko (Ita) Southeast - Venezuela
180 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           22:25

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: