Nokere Koerse – Danilith Classic 2016

Timothy Dupont (Verandas Willems) wygrał 71. edycję belgijskiego wyścigu poświęconego pamięci Julesa Lowie, urodzonego w Nokere zwycięzcy Paryż-Nicea z 1938 roku.

Belg na finiszu na brukowanym Nokerebergu pokonał Norwega Kristoffera Halvorsena oraz Holendra Dylana Groenewegena (Team LottoNL - Jumbo).

Najwyżej z polskich zawodników, na 26. miejscu, przyjechał Łukasz Wiśniowski (Etixx - Quick Step).

Ucieczkę na 200-kilometrowej trasie naznaczonej 10 wspinaczkami pod Nokereberg podjęli Tom Devriendt (Wanty-Groupe Gobert), Florian Sénéchal (Cofidis), David Boucher (Crelan-Vastgoedservice), Kevyn Ista (Wallonie-Bruxelles), Brian Van Goethem (Roompot Oranje Peloton), Kenny De Ketele (TopSport Vlaanderen-Baloise) i Samuel Williams (ONE Pro Cycling).

Siódemka uzyskała zaledwie dwie i pół minuty przewagi nad peletonem i bez nadziei na odniesienie końcowego triumfu kręciła na czele. Dystans spadł do minuty na 60 kilometrów przed metą, gdy ekipy Lotto Soudal i Etixx-Quick Step wprowadziły grupę zasadniczą na ostatnie cztery kółka.

45 kilometry przed metą tempo podkręcili kolarze Patricka Lefevere'a, po kilku kilometrach kasując odjazd. Nie zdało się to nie wiele i żadna z ekip WorldTour nie była w stanie zapanować nad rozrywaną atakami grupą. Na czele mignął Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice), a po serii ataków 20 sekund uzyskali Loic Chetout (Cofidis) i Martin Mortensen (ONE Pro Cycling).

Dwójka nie zajechała daleko, gdyż sprawy w swoje ręce zdecydowali się wziąć kolarze Lotto Soudal i Team Sky. Narzucone mocne tempo powstrzymało atakujących i na ostatnie dwa okrążenia wjechał mocno naciągnięty peleton. Na czele pokazywał się także Łukasz Wiśniowski, ale ekipa Etixx-Quick Step nie chciał wziąć na sobie odpowiedzialności, poprzestając na spokojnym kontrolowaniu kolejnych ataków.

19 kilometrów przed metą doszło do sporej kraksy, w której ucierpiało kilku kolarzy Lotto Soudal. W zamieszaniu powstały różnice i na wjeździe na ostatnie kółko peleton stracił kilkunastu zawodników.

Atakowali Pieter Jacobs (Crelan-Vastgoedservice), Daniele Colli (Nippo-Vini Fantini), Kenneth Vanbilsen (Cofidis) oraz Sean de Bie (Lotto Soudal), ale na 4,5 kilometra przed metą kontrował Wiśniowski, szybko mijając harcowników i rozpoczynając solowy rajd.

Polak na czele wytrwał nieco ponad kilometr - jego akcję zakończyli kolarze Verandas Willems, biorąc na siebie odpowiedzialność za prowadzenie wyścigu i zwycięsko wychodząc z walki na łokcie z ekipami Cofidis i Bora-Argon 18. Pracy kolegów na brukowanym Nokerebergu nie zmarnował Timothy Dupont, na kresce minimalnie pokonując Kristoffera Halvorsena z norweskiej ekipy Joker.

Wyniki Nokere Koerse - Danilith Classic 2016 (1.HC), Deinze - Nokere (199,5 km):

  1 Timothy Dupont (Bel) Veranda's Willems Cycling Team        4:34:39
  2 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker
  3 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  4 Baptiste Plackaert (Bel) Wallonie Bruxelles - Group Protect
  5 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo - Vital Concept
  6 Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
  7 Gerry Druyts (Bel) Crelan-Vastgoedservice
  8 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
  9 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
 10 Kenny De Haes (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 11 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 12 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
 13 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
 14 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 15 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 16 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
 17 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
 18 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 19 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 20 Alexander Geuens (Bel) Crelan-Vastgoedservice
 21 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
 22 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 23 Marc Sarreau (Fra) FDJ
 24 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team Joker
 25 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda's Willems Cycling Team
 26 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 27 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 28 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
 29 Alberto Cecchin (Ita) Team Roth
 30 Julien Stassen (Bel) Wallonie Bruxelles - Group Protect
 31 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
 32 Frederique Robert (Bel) Crelan-Vastgoedservice               00:06
 33 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 34 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice              00:11
 35 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept
 36 Markus Hoelgaard (Nor) Team Joker
 37 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
 38 Fredrik Strand Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM
 39 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
 40 Grzegorz Stępniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 41 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     00:16
 42 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             00:18
 43 Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Group Protect
 44 Gerald Ciolek (Ger) Stölting Service Group
 45 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team
 46 Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18
 47 Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 48 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth                             00:24
 50 Lucas Gaday Orozco (Arg) Team Roth                           00:26
 51 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 52 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    00:27
 53 Niels De Rooze (Bel) Veranclassic-Ago                        00:29
 54 Justin Jules (Fra) Veranclassic-Ago
 55 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 56 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 57 Rob Ruijgh (Ned) Crelan-Vastgoedservice
 58 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 59 Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 60 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 61 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 62 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker
 63 Ole Forfang (Nor) Team Joker
 64 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 65 Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo
 66 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
 67 Xandro Meurisse (Bel) Crelan-Vastgoedservice
 68 Jonas Tenbrock (Ger) Stölting Service Group
 69 Eryk Laton (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 70 Roman Kustadinchev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 71 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 72 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 73 Marcin Białobłocki (Pol) ONE Pro Cycling
 74 Jari Verstraeten (Bel) Veranda's Willems Cycling Team
 75 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 76 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 77 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ                                 00:36
 78 Bjorn Tore Hoem (Nor) Team Joker
 79 Joeri Calleeuw (Bel) Veranda's Willems Cycling Team          00:39
 80 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                     00:40
 81 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
 82 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         00:42
 83 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team                                00:44
 84 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            00:53
 85 Julien Van Den Brande (Bel) Veranclassic-Ago                 00:54
 86 Christophe Premont (Bel) Veranda's Willems Cycling Team
 87 Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team
 88 Christian Knees (Ger) Team Sky
 89 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 90 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 91 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 92 Ludwig De Winter (Bel) Wallonie Bruxelles - Group Protect
 93 Huub Duyn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 94 Alex Peters (GBr) Team Sky
 95 Stef Van Zummeren (Bel) Veranda's Willems Cycling Team
 96 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 97 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 98 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     00:59
 99 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
100 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
101 Yannick Eijssen (Bel) Crelan-Vastgoedservice
102 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Delko Marseille Provence KTM
103 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept
104 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
105 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
106 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
107 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Delko Marseille Provence KTM
108 Yoann Offredo (Fra) FDJ                                      01:12
109 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton
110 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling                        01:14
111 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
112 David Boucher (Fra) Crelan-Vastgoedservice
113 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
114 Sebastian Lander (Den) ONE Pro Cycling
115 Ruben Pols (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
116 Giacomo Tomio (Ita) Team Roth
117 Dylan Page (Swi) Team Roth
118 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
119 Pieter Jacobs (Bel) Crelan-Vastgoedservice
120 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
121 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
122 Dimitri Peyskens (Bel) Veranclassic-Ago
123 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
124 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton
125 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini              01:19
126 Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini
127 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
128 Gregory Habeaux (Bel) Wallonie Bruxelles - Group Protect
129 Kevin Ista (Bel) Wallonie Bruxelles - Group Protect
130 Tim De Troyer (Bel) Veranda's Willems Cycling Team
131 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                01:59
132 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                       02:10
133 Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM               02:20
134 Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling                       02:24
135 Jan Ghyselinck (Bel) Veranda's Willems Cycling Team          02:40
136 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits          03:00
137 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
138 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
139 Matthew Harley Goss (Aus) ONE Pro Cycling                    03:10
140 Gaëtan Pons (Bel) Wallonie Bruxelles - Group Protect         06:14
141 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ
142 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker                     06:16
143 Adriaan Aas Stien (Nor) Team Joker
144 Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM
145 Viktor Manakov (Rus) Gazprom-Rusvelo
146 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team                              06:19
147 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling
148 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: