Paryż-Nicea 2016: Alberto Contador czeka na górski finisz

Rewolwer Hiszpana na razie w kaburze.

Alberto Contador (Tinkoff) w rozgrywce o czołowe miejsca wyścigu Paryż-Nicea rozstawiony jest na nieco odległej pozycji. Na dwa etapy przed końcem zmagań Hiszpan zajmuje 17. pozycję i do prowadzącego Michaela Matthewsa (Orica-GreenEdge) traci 37 sekund.

Weekendowe odcinki to górskie przeprawy wokół Nicei, czyli ostatnia szansa na poprawę sytuacji w klasyfikacji generalnej.

33-latek, zwycięzca wyścigu z lat 2007 i 2010, po przepaleniu silnika na trasie Volta ao Algarve do Francji przyjechał po dobry wynik i w przedstartowych ocenach podkreślał znaczenie górskich finiszy.

Przed wyścigiem mówiłem, że są dwa górskie finisze. Jeden dla górali, drugi dla masywniejszych zawodników. Ten dla górali, bardziej mi odpowiadający, nie doszedł do skutku, bo odwołano etap. Został jeden, trzeba się przygotować i dostosować strategię. To długi podjazd - na 15 kilometrach ciężko zbudować przewagę. Będziemy próbowali

- mówił po czwarty etapie lider rosyjskiej ekipy.

Trzeci etap "wyścigu ku słońcu", z metą na stromym Mont Brouilly, został odwołany ze względu na złe warunki pogodowe. Do pojedynku górali nie doszło, a prowadzenie utrzymał zwycięzca prologu i drugiego etapu - Michael Matthews (Orica-GreenEdge).

Grupa Tinkoff w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej reprezentowana jest przez Rafała Majkę, który po pięciu odcinkach jest 9. i do prowadzącego Australijczyka traci 31 sekund. Obecność Polaka może być atutem dla zespołu Olega Tinkova, który w perspektywie tylko jednego górskiego finiszu może próbować różnych taktycznych wariantów.

Wyścig Paryż-Nicea wchodzi jutro w kluczową fazę - na 177-kilometrowym odcinku rozmieszczono siedem górskich premii, a w tym finałową wspinaczkę pod La Madone d'Utelle (15,3 km, 5,7%). W niedzielę do pokonania sześć podjazdów, tym razem Col d'Eze, ze szczytu której do mety pozostaje 15,5 km.

Jutro ważny dzień, czekamy na ten etap. Będzie ciężko, bo nie ma ani kawałka płaskiego, ale przynajmniej prognoza pogody się zgadza. Alberto nastawia się na ten finisz

- wyjaśnił krótko dyrektor sportowy Sean Yates.

Contador, który w tym roku triumfował już na Alto de Malhao w Algarve, w deklaracjach był jeszcze bardziej zdawkowy.

Zobaczymy czy uda się podskoczyć w generalce

- zadeklarował w komunikacie prasowym ekipy.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: