Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Tirreno-Adriatico 2016

Równolegle z Paryż-Nicea gwiazdy światowego peletonu rozpoczną rywalizację na trasie 51. edycji Tirreno-Adriatico. Przed nami ostatnie przygotowania do klasyków.

W ostatnich latach “Wyścig Dwóch Mórz” toczy korespondencyjny bój z “Wyścigiem ku Słońcu” o miano najlepszej etapówki wiosennej części sezonu. W przeszłości francuska impreza przyciągała zdecydowanie lepszych zawodników, ale od niedawna więcej gwiazd światowego peletonu woli przyjechać do Włoch.

Organizatorzy w tym roku niczym nie zaskoczyli. Impreza zachowała swój schemat – rozpocznie się jazdą drużynową, następnie kolarzy czekają etapy dla sprinterów oraz odcinki górskie. Wyścig zakończy się niezmienioną od kilku lat indywidualną czasówką, która ustali końcowy układ klasyfikacji generalnej. Łącznie kolarze pokonają 1020 kilometrów.

Swój start w imprezie zapowiedzieli mistrz świata Peter Sagan (Tinkoff), Vincenzo Nibali (Astana),  Joaquim Rodriguez (Katusha), Rigoberto Uran (Cannondale), Mark Cavendish (Dimension Data), Daniel Martin (Etixx-Quick Step), Tejay Van Garderen i Greg Van Avermaet (BMC), Thibaut Pinot (FDJ), Alejandro Valverde (Movistar) oraz Bauke Mollema i Fabian Cancellara (Trek-Segafredo).

W wyścigu ujrzymy również polskich kolarzy: Michała Kwiatkowskiego, Michała Gołasia (Team Sky), Przemysława Niemca (Lampre-Merida), Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal), Macieja Bondara (Tinkoff), Adriana Honkisza, Łukasza Owsiana, Jarosława Marycza i Leszka Plucińskiego (CCC Sprandi Polkowice).

Trasa Tirreno-Adriatico 2016

9 marca – etap 1: Lido di Camaiore (22,7 km; jazda drużynowa na czas)

tirreno-adriatico2016-01
Wyścig tradycyjnie rozpocznie drużynowa czasówka. Na początek dość długa 22,7-kilometrowa próba, w mieście dobrze znanym kibicom z wyścig GP Camaiore.

10 marca – etap 2: Camaiore – Pomarance (207 km)

tirreno-adriatico2016-02
Przetasowania w klasyfikacji generalnej oczekiwane już drugiego dnia, a to dlatego, że zakończenie 207-kilometrowego odcinka poprzedzi podjazd Pomarance (6,5 km; 4,1%), którego nachylenie dochodzi do 18%.

11 marca – etap 3: Castelnuovo Val di Cecina – Montalto di Castro (176 km)
tirreno-adriatico2016-03
Trzeci odcinek jest idealny dla sprinterów. Jeśli nie stanie się nic nadzwyczajnego to w Montalto di Castro zobaczymy masowy sprint.

12 marca – etap 4: Montalto – Foligno (222 km)

tirreno-adriatico2016-04bCzwarty etap będzie najdłuższy w całym wyścigu – 222 kilometry. Teren jest pagórkowaty, a swoich sił mogą spróbować harcownicy. Klasyczni sprinterzy mogą mieć kłopoty, ponieważ ze stromego podjazdu do Montefalco (długie odcinki o nachyleniu ponad 12%) do mety pozostanie 15 kilometrów.

13 marca – etap 5: Foligno – Monte San Vicino (176 km)

tirreno-adriatico2016-05bNiedzielny odcinek będzie niewątpliwie królewski. Kolarze pokonają w Apeninach pięć punktowanych podjazdów, w tym na sam koniec czeka ich wspinaczka na Monte San Vicino (13,1 km; 6,6%). Etap zakończy się we wiosce Matalica w regionie Marche.

14 marca – etap 6: Castelraimondo – Cepagatti (210 km)

tirreno-adriatico2016-06

Kolejny etap to jazda w okolicach wschodniego wybrzeża. W Cepagati o triumf powalczą sprinterzy.

15 marca – etap 7: San Benedetto del Tronto (10,05 km; jazda indywidualna na czas)

tirreno-adriatico2016-07

Rywalizacja zakończy się jazdą indywidualną na czas w San Benedetto del Tronto. 10 kilometrów samotnej walki z czasem jak co roku zadecyduje o kolejności w klasyfikacji generalnej Tirreno-Adriatico.

Bonifikaty

Na etapach niebędących jazdą na czas przyznawane są bonusy czasowe. Zgodnie z zasadami Międzynarodowej Unii Kolarskiej na lotnych premiach pierwsi trzej zawodnicy zdobywają 3, 2 lub 1 sekundę, a na mecie odpowiednio 10-6-4.

Kto z kim i na kogo

Na starcie wyścigu zamelduje się 18 ekip WorldTour oraz pięć ekip z dzikimi kartami: CCC Sprandi Polkowice, Androni Giocattoli – Sidermec, Bardiani – CSF, Bora-Argon 18 i Caja Rural – Seguros RGA .

W “wyścigu dwóch mórz” zabraknie ubiegłorocznego triumfatora Nairo Quintany (Team Movistar). W jego zastępstwie Eusebio Unzue wysłał do Włoch Alejandro Valverde. Hiszpan wygrał w tym roku Vuelta a Andalucia, przy tym we wspaniałym stylu pozbawił złudzeń konkurencji na etapie z metą na Penas Blancas. Z pewnością jest w formie, dodatkowo może zapoznać się z włoskimi szosami przed startem w majowym Giro d’Italia.

Z dobrej strony rodzimym kibicom będzie chciał się pokazać Vincenzo Nibali (Astana). “Rekin z Mesyny” wygrał “wyścig dwóch mórz” w 2012 i 2013 roku. Ostatnie dwa lata minęły mu pod znakiem Paryż-Nicea ze względu na udział w Tour de France. W tym roku Włoch skupia się na Giro d’Italia, dlatego zobaczymy go w Tirreno-Adriatico. Pokazał już, że jest w dobrej formie wygrywając Tour of Oman. Będzie miał solidne wsparcie w postaci Jacoba Fuglsanga i Michele Scarponiego.

Drugi w ubiegłym roku był Bauke Mollema (Trek-Segafredo). Holender mocno przepracował zimę, co pokazał start w Andaluzji, gdzie zajął 3. miejsce. Mollema chciałby z pewnością odnieść zwycięstwo, ale konkurencja jest mocno i do tego nie jest jedynym liderem w swojej ekipie. Na starcie w Camaiore zobaczymy zwycięzcę Strade Bianche – Fabiana Cancellarę i triumfatora Kuurne-Bruksela-Kuurne – Jaspera Stuyvena. Ta dwójka wspólnie z Giacomo Nizzolo szykuje się do Mediolan-San Remo i z pewnością poszuka swoich szans.

Duże nadzieje związane z tym startem ma Thibaut Pinot (FDJ). Francuz od początku sezonu jest mocny – 2. miejsce w GP Marseillaise, 3. w Etoile de Besseges i 4. w Volta ao Algarve – to zaledwie przetarcia, a włoskie szosy dadzą mu możliwość sprawdzenia się w walce z czasem i rowerem czasowym.

W tym roku nie zobaczymy w Tirreno Alberto Contadora (Tinkoff), który wybrał powrót na Paryż-Nicea. W klasyfikacji generalnej ma powalczyć Roman Kreuziger, jednak kierownictwo wiąże większe nadzieje z Peterem Saganem. Mistrz świata ciągle poluje na swoje pierwsze zwycięstwo w tęczowej koszulce. We Włoszech dopiąć swego pomoże mu Maciej Bodnar.

Silny Team Sky poprowadzą Wout Poels i Michał Kwiatkowski. Polak, w 2013 roku czwarty w klasyfikacji ogólnej, powinien liczyć się w jeździe na czas i na pagórkowatym odcinku, a Holender, który triumfował w tym roku w powracającym do kalendarza Volta a la Comunitat Valenciana, będzie asem na górskie odcinki.

Dla Kwiatkowskiego Tirreno-Adriatico to pierwsza etapówka w tym sezonie – 25-latek z powodu choroby nie wystartował w Volta ao Algarve i w ostatni weekend przyzwyczajał dopiero nogi do wyścigowego rytmu na Strade Bianche. Poels natomiast w tym sezonie należy jak na razie do czołówki górali, a na trasie Tirreno-Adriatico wygrał już etap i bywał w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej.

Swoją moc zamierza pokazać Tejay Van Garderen (BMC Racing Team). Amerykanin jest w dobrej dyspozycji, co pokazał w Andaluzji, gdzie pokonał go tylko Alejandro Valverde. Poza nim w ekipie BMC wystąpią szykujący się do bruków Greg Van Avermaet i Taylor Phinney.

Po zdobyciu złota w duecie z Bradleyem Wigginsem na torowych mistrzostwach świata w Londynie na szosę wraca Mark Cavendish (Team Dimension Data). Obok niego zobaczymy w afrykańskiej drużynie Edvalda Boassona Hagena, który pokazał świetną formę w Katarze i Omanie. Duet walczył będzie m.in. z także wracającymi z toru Elią Vivianim (Team Sky) i Fernando Gavirią (Etixx-Quick Step) oraz Australijczykiem Calebem Ewanem (Orica-GreenEdge)

Pełna lista startowa tutaj.

Historia

Wyścig, którego trasa wiedzie od wybrzeża morza Tyrreńskiego do Adriatyku, jest organizowany od 1966 roku, a pierwszym triumfatorem był Dino Zandegu. Mimo tego, że odbywa się w tym samym terminie co Paryż-Nicea, to przez pół wieku zdołał ugruntować sobie stałe miejsce w kalendarzu i dla wielu kolarzy stanowi ostatni szlif do monumentu Mediolan-San Remo. Rekord liczby zwycięstw należy do Rogera de Vlaemnicka, który triumfował aż 6 razy z rzędu w latach 1972-1977, z kolei najwięcej zwycięstw etapowych, aż 12, ma na swoim koncie Oscar Freire.

Warto wspomnieć, że Tirreno-Adriatico to jeden z niewielu wyścigów, w których swojego triumfu nie mógł święcić Eddy Merckx. “Kanibal” zajął tu „tylko” drugie miejsce.

Przed rokiem

  1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                        25:11:16
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                      00:18
  3 Rigoberto Uran Uran (Col) Etixx - Quick-Step                 00:31
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:35
  5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                          00:39
  6 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka                         00:40
  7 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  00:56
  8 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:59
  9 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                             01:09
 10 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           01:11
...
 12 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       01:23

Transmisja

Z odtworzenia w stacji Eurosport 1. Na żywo jedynie dwa ostatnie etapy.