Cyprus Sunshine Cup 2016: Fabian Giger wygrywa, 5. miejsce Wawaka

28-latek zalicza obiecujący debiut w barwach polskiej ekipy Kross Racing Team.

Szwajcar Fabian Giger (Kross Racing) wygrał klasyfikację generalną wyścigu etapowego Cyprus Sunshine Cup, rozgrywanej we wczesnej fazie sezonu imprezy kolarstwa górskiego. Podium uzupełnili Francuz Maxime Marotte (BH SR – Suntour KMC) oraz doświadczony Włoch Marco Aurelio Fontana (Cannondale Factory Racing).

Bardzo dobre piąte miejsce zajął drugi reprezentant Krossa – Bartłomiej Wawak. Polski zawodnik poprawił znacząco wynik sprzed roku, gdy w zmaganiach na Cyprze zajął 11. miejsce.

Cyprus Sunshine Cup składał się z czterech etapów: prologu, wyścigu point to point, maratonu oraz wyścigu rozgrywanego w formule cross-country (XCO).

Na prologu najlepszy okazał się Szwajcar Florian Vogel (Focus Team), który o zaledwie 0.219 sekundy pokonał Brytyjczyka Granta Fergusona (CST Superior Brentjens). Z trzecim czasem na metę wjechał Marcel Guerrini, również reprezentujący stajnię Focusa. Giger był tuż za podium, natomiast Wawak uplasował się na 9. pozycji.

Na drugim etapie kolarze Krossa zaprezentowali z jeszcze lepszej strony, gdyż Fabian Giger ustąpił pierwszeństwa tylko 21-letniemu przełajowcowi Mathieu Van der Poelowi (BKCP-Corendon). Podium dopełnił Ferguson, natomiast Wawak uplasował się na 4. miejscu.

Trzeci etap padł łupem Luki Braidota z kadry narodowej Włoch, który na finiszu pokonał Gigera. Podium uzupełnił mistrz olimpijski z Londynu – Jaroslav Kulhavy (Specialized Racing Team). Wawak finiszował jako szósty z grupki pościgowej.

Ostatni etap był rozgrywany w formule XCO i rozstrzygnął się między Marco Aurelio Fonatną i Maximem Marottem. W pojedynku tym ostatecznie lepszy okazał się 31-letni Włoch, a trzeci do mety dojechał Van der Poel. Giger ponownie uplasował się na 4. miejscu, a Wawaka sklasyfikowano na 9. pozycji.

W rywalizacji pań 24. pozycję zajęła Paula Gorycka (AirBike Prolog Jabłonna).