Evelyn Stevens poprawiła rekord świata w jeździe godzinnej

Evelyn Stevens ustanowiła w Colorado Springs rekord świata w jeździe godzinnej, wynikiem 47 kilometrów 980 metrów.

Próba 32-letniej kolarki została przeprowadzona na 333-metrowym cementowym welodromie, położonym na wysokości 1839 m n.p.m., pod nowo wybudowaną zimową kopułą. Amerykanka jechała na rowerze Specialized S-Works Shiv TT, z przełożeniem 53/14.

Celem startującej w grupie Boels Dolmans zawodniczki była granica 48 kilometrów i od samego startu realizowała ten cel. Pierwszą ćwiartkę pokonała ze średnią 47,95 km, a na półmetku stoper wskazywał dokładnie 48 kilometrów. Zagrożony nawet był bezwzględny rekord Jeannie Longo z 1996 roku (48,159 km).

Stevens w drugiej części realizowała przyjęty plan z żelazną konsekwencją, ale tylko do czasu. Po 45 minutach zmierzała po wynik niewiele ponad 48 km, ostatnia ćwiartka dała jej się jednak we znaki. Tempo nieco spadło. Ostatecznie przez „najdłuższą godzinę w życiu” przejechała 47,980 km.

Poprzedni oficjalny rekord od 22 stycznia br. należał do Australijki Bridie O’Donnell i został poprawiony o 1098 metrów.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: