Vuelta a Andalucia 2016: etap 5

Alejandro Valverde wygrał ostatni, królewski etap Vuelta a Andalucia oraz triumfował w klasyfikacji końcowej wyścigu.

Kolarz Movistar pokonał na mecie Bauke Molleme (Trek-Segafredo) oraz Rafała Majkę (Tinkoff), który zakończył pięciodniową rywalizację na piątej pozycji.

Pięć górskich premii leżało na finałowym odcinku, zwieńczonym wspinaczką Penas Blancas (14,5 km; 6,6%, maks. 12,5%). Po starcie podejmowane akcje zaczepne nie przynosiły zamierzonego efektu, m. in. na Puerto del Espino (kat 1., 39,9 km) nie powiodło się to Sylwestrowi Szmydowi (CCC Sprani) i Tomaszowi Marczyńskiemu (Lotto Soudal).

Więcej szczęścia dopisało trójce Ruben Fernández (Movistar), Tim Wellens (Lotto Soudal), Simon Geschke (Giant-Alpecin), którzy na Puerto Espíritu Rojo (kat. 2; 90,7 km) wypracowali półtorej minuty.

Peleton prowadzony przez BMC na więcej nie pozwolił, dlatego Wellens postanowił spróbować samotnej jazdy. Odskoczył od współuciekinierów i dojechał do Penas Blancas (kat. 1; 123,3 km). Tam na zjeździe do Belga dołączyli Nicolas Roche (Sky) i Jérôme Baugnies (Wanty). Ostatnie 20 kilometrów trójka rozpoczęła z zapasem niespełna pół minuty.

Grupa doścignęła harcowników u podnóża finałowej wspinaczki. Kolarze BMC wyznaczali tempo, następni robotę przejął Team Sky.

Z topniejącej grupy 8,5 km przed metą zaatakował Daniel Moreno (Movistar), ale „Niebiańscy” szybko przywrócili doświadczonego Hiszpana do porządku. Półtora kilometra dalej ruszył Alejandro Valverde.

Zawodnik Movistar 4 km przed celem zdobył 54 sekundy nad 12-osobową grupą, w której kręcił Rafał Majka. Lider Tejay van Garderen (BMC), który na starcie miał 22 sekundy zapasu nad Valverde, spokojnie jechał w środku grupy, zdając się na pracę Brenta Bookwaltera.

Amerykanin podjął pościg 3,2 km przed metą. Do lidera dojechali Majka i Bauke Mollema. Trójka na ostatnie 2 km wjechała ze stratą 38 sekund, ostanie 1000 metrów rozpoczęli spóźnieni o 35 sekund.

Valverde nie dał sobie wyrwać zwycięstwa na etapie i co cenniejsze w całym wyścigu, już czwarte w karierze. Za plecami 35-latka najpierw Mollema, a następnie Majka odskoczyli bezradnemu Van Gardenerowi, uzupełniając podium etapu.

Wyniki 5. etapu Vuelta a Andalucia 2016 (2.1), San Roque/Kadyks – Penas Blancas/Estepona, Málaga (164,2 km):

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team            4:46:51
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           00:36
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               00:42
  4 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:48
  5 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           01:07
  6 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       01:08
  7 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:16
  8 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    01:19
  9 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          01:27
 10 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     01:30
 11 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  01:44
 12 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            01:56
 13 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       02:10
 14 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           03:00
 15 Omar Fraile Matarranz (Spa) Dimension Data                   03:12
 16 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 17 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 18 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 19 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 20 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            03:26
 21 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Movistar Team                  03:30
 22 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     03:45
 23 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  04:15
 24 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 25 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 26 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    05:27
 27 Felix Grossschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice
 28 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek-Segafredo
 29 Huub Duyn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 30 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
 31 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   05:32
 32 Matteo Busato (Ita) Southeast - Venezuela                    06:20
 33 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 34 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              06:22
 35 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              06:57
 36 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           07:17
 37 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        07:41
 38 Ibai Salas (Spa) Burgos BH
 39 Marcin Mrożek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    08:30
 40 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           08:37
 41 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      09:02
 42 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
 43 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 44 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 45 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 46 Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Matrix Powertag
 47 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton            10:05
 48 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                      10:19
 49 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team                              10:53
 50 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   11:25
 51 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 52 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 53 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 54 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 55 Jaime Roson Garcia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 56 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 57 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 58 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 59 Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 60 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
 61 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                        12:42
 62 Antonio Piedra Perez (Spa) Funvic Soul Cycles - Carrefour
 63 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country -      13:37
 64 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            17:12
 65 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 66 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 67 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 68 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 69 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 70 Ben Swift (GBr) Team Sky
 71 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 72 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 73 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 74 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               17:24
 75 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
 76 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  18:02
 77 Aritz Bagües (Spa) Euskadi Basque Country - Murias           19:47
 78 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 79 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 80 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       21:59
 81 Damien Garcia (Fra) Stradalli - Bike Aid                     24:54

Klasyfikacja końcowa

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar                17:41:10
  2 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:26
  3 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           00:52
  4 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     00:56
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               01:11
  6 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           01:37
  7 Wouter Poels (Ned) Team Sky (Ned) Team Sky                   01:42
  8 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       02:03
  9 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                          02:14
 10 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          02:45
 11 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis
 12 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    02:57
 13 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            03:17
 14 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           03:19
 15 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           03:24
 16 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    04:07
 17 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                        04:10
 18 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 
 19 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                                 04:29
 20 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            04:35
 21 Omar Fraile Matarranz (Spa) Dimension Data                   04:46
 22 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Movistar Team                  04:47
 23 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   05:45
 24 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 06:06
 25 Felix Grossschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice             06:27
 26 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek-Segafredo                  06:38
 27 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              06:42
 28 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    07:08
 29 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling (Swi)                        07:33
 30 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            08:03
 31 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           08:30
 32 Matteo Busato (Ita) Southeast - Venezuela                    08:50
 33 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               09:20
 34 Huub Duyn (Ned) Roompot - Oranje Peloton                     09:51
 35 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          09:54
 36 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                      10:21
 37 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  10:22
 38 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team                11:24
 39 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             11:35
 40 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   11:37
 41 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team                              12:19
 42 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           12:28
 43 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros            12:45
 44 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                         13:16
 45 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        16:05
 46 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      16:20
 47 Jaime Roson Garcia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              16:38
 48 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           16:45
 49 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     17:29
 50 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            17:34
 51 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie                        17:44
 52 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               17:46
 53 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        17:49
 54 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     17:51
 55 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton            18:03
 56 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country        18:18
 57 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    18:24
 58 Ibai Salas (Spa) Burgos BH                                   18:38
 59 Antonio Piedra Perez (Spa) Funvic Soul Cycles - Carrefou     18:41
 60 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       18:43
 61 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA          18:53
 62 Marcin Mrożek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    19:08
 63 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           21:03
 64 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                            21:21
 65 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 21:39
 66 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    21:40
 67 Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Matrix Powertag           21:42
 68 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country          22:12
 69 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       22:36
 70 Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton            23:10
 71 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          24:19
 72 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  25:13
 73 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         26:10
 74 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             27:31
 75 Aritz Bagües (Spa) Euskadi Basque Country                    29:03
 76 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                 29:10
 77 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 29:38
 78 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         30:32
 79 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo 
 80 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    31:11
 81 Damien Garcia (Fra) Stradalli - Bike Aid                     44:16

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: