Tour of Oman 2016: etap 5

Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) wygrał przedostatni etap Tour of Oman, wyprzedzając Grega Van Avermaeta (BMC) i Marco Canolę (UnitedHealthcare).

Liderem pozostał Włoch Vincenzo Nibali (Astana).

Wydarzenia po starcie animowała akcja trójki Jacques Janse Van Rensburg (Dimension Data), Hugo Houle (Ag2r) i Pieter Weening (Roompot). Uciekinierzy na krótkim, ale pagórkowatym etapie, wypracowali ponad 6 minut przewagi.

29 kilometrów przed metą, na drugiej z trzech wspinaczek pod Bousher Al Amerat (3,4 km, 8,8%), z czołówki odpadł Houle, a różnica stopniała do 3 minut. W pościgu pracowali kolarze Astany.

Z ostatniego podjazdu Bousher Al Amerat (3,2 km, 6,8%) do mety było 13,5 kilometra. Wicelider Romain Bardet (Ag2r) sprawdził tam Nibaliego. Włoch odpowiedział prawidłowo, a nagłe przyspieszenie sprawiło, że uciekinierom pozostało 38 sekund.

Do czołówki przeskoczyli Greg Van Avermaet i Daniel Martin (Etixx), ale ostatnie słowo należało do Boassona Hagena, który wygrał sprint z większej grupy.

Na ostatnim kilometrze miałem trochę pecha, bo straciłem 3-4 pozycje. Musiałem potem w końcówce nadganiać i zacząłem sprint z 7-8. miejsca. Myślę, że podium było w zasięgu, bo z Canolą przegrałem tylko o przysłowiowy błysk szprychy i o tym, kto z nas był szybszy zadecydował foto finisz. Boasson Hagen jest tutaj w sprincie praktycznie poza zasięgiem, więc o zwycięstwo byłoby bardzo ciężko

- opowiadał czwarty na mecie Ponzi.

Oczywiście miło by było finiszować na podium, ale 4.lokata też jest dobra. Czuję, że forma rośnie i wszystko idzie w dobrym kierunku, przed moimi głównymi celami w pierwszej części sezonu, Mediolan-San Remo i Tirreno-Adriatico.

Wyniki 5. etapu Tour of Oman 2016 (2.HC), Yiti (Al Sifah) - Ministry of Tourism (119,5 km):

  1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                  3:05:32
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  3 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare
  4 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
  5 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
  6 Gerald Ciolek (Ger) Stölting Service Group
  7 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
  8 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
  9 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 10 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
 11 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 12 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 13 Samuel Spokes (Aus) Drapac Professional Cycling
 14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 15 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
 16 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 17 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 18 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
 19 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 20 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
 21 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 22 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 23 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
 24 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 25 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 26 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 27 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 28 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
 29 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling
 30 Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare
 31 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare
 32 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 33 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
 34 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 35 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       00:07
 36 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 37 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 38 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 39 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          00:18
 40 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton                00:20
 41 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          01:18
 42 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 43 Linus Gerdemann (Ger) Stölting Service Group
 44 Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert
 45 Kenneth Van Rooy (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         01:46
 46 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare
 47 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare
 48 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 49 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 50 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
 51 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 52 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
 53 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         03:48
 54 Federico Zurlo (Ita) Lampre - Merida
 55 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 56 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
 57 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 58 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 59 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
 60 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 61 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 62 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 63 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin                05:41
 64 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
 65 Michael Morkov (Den) Team Katusha
 66 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
 67 Nathan Earle (Aus) Drapac Professional Cycling
 68 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18
 69 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             06:34
 70 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 71 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
 72 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 73 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 74 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
 75 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 76 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 77 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
 78 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group
 79 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 80 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     08:24
 81 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
 82 Grzegorz Stępniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 83 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 84 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
 85 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 86 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
 87 Tim Kerkhof (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 88 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 89 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 90 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
 91 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                           08:51
 92 Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   08:55
 93 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 94 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 95 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 96 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 97 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 98 Romain Lemarchand (Fra) Stölting Service Group
 99 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
100 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
101 Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                 11:59
102 Bradley White (USA) UnitedHealthcare
103 Andre Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton
104 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
105 Carlos Alzate (Col) UnitedHealthcare
106 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton
107 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept
108 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
109 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
110 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
111 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
112 Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert
113 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare
114 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
115 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
116 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
117 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
118 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
119 Kenny De Haes (Bel) Wanty - Groupe Gobert
120 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo - Vital Concept
121 Steven Tronet (Fra) Fortuneo - Vital Concept
122 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
123 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
124 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling
125 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
126 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
127 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida
128 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
129 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept
130 Artym Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
131 Dias Omirzakaov (Kaz) Astana Pro Team
132 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
133 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling
134 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
135 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
136 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton

Klasyfikacja po 5. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     19:24:07
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:15
  3 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         00:24
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:40
  5 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              00:54
  6 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                    01:06
  7 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling              01:31
  8 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    01:38
  9 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                           01:41
 10 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  01:59
 11 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             02:04
 12 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         02:15
 13 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     02:34
 14 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice                  02:39
 15 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           02:45
 16 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           03:05
 17 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      03:13
 18 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare                       03:18
 19 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18                             04:18
 20 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           04:21
 21 Nathan Haas (Aus) Dimension Data                             04:45
 22 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      04:51
 23 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     05:06
 24 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data              05:20
 25 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           06:00
 26 Samuel Spokes (Aus) Drapac Professional Cycling              06:29
 27 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       06:38
 28 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             07:42
 29 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton                08:00
 30 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          08:08
 31 Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare                        08:36
 32 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    09:01
 33 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       10:08
 34 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         10:18
 35 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          10:32
 36 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   11:32
 37 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare                     12:18
 38 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     12:30
 39 Gerald Ciolek (Ger) Stölting Service Group                   13:06
 40 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          13:08
 41 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group                 13:12
 42 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling                13:16
 43 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     13:52
 44 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data                         14:00
 45 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice                     14:27
 46 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      14:44
 47 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 48 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    15:14
 49 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    15:16
 50 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     15:33
 51 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group                  16:14
 52 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         16:15
 53 Kenneth Van Rooy (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         17:22
 54 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton               17:32
 55 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group               19:30
 56 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                         19:53
 57 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step                     19:55
 58 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare                          20:08
 59 Nathan Earle (Aus) Drapac Professional Cycling               20:19
 60 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
 61 Linus Gerdemann (Ger) Stölting Service Group                 20:25
 62 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                      20:50
 63 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  20:57
 64 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                21:01
 65 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 21:30
 66 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       21:33
 67 Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   21:52
 68 Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert                     22:02
 69 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                            22:15
 70 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       22:21
 71 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         22:25
 72 Federico Zurlo (Ita) Lampre - Merida                         22:30
 73 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       23:33
 74 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             23:35
 75 Tim Kerkhof (Ned) Roompot - Oranje Peloton                   25:04
 76 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice              25:30
 77 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept                  25:44
 78 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              25:56
 79 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     26:05
 80 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             26:13
 81 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                   26:14
 82 Romain Lemarchand (Fra) Stölting Service Group               26:23
 83 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare                          26:59
 84 Grzegorz Stępniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice                27:21
 85 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        27:43
 86 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise     28:51
 87 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            28:56
 88 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            29:21
 89 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      30:10
 90 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 91 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18                        30:11
 92 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept                 30:19
 93 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert                     31:10
 94 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    31:31
 95 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                         31:47
 96 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                              31:51
 97 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                      32:00
 98 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            32:04
 99 Michael Morkov (Den) Team Katusha                            32:16
100 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        32:21
101 S?ren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin                33:01
102 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                       33:03
103 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert                  33:16
104 Steven Tronet (Fra) Fortuneo - Vital Concept                 33:45
105 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         33:51
106 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept           34:08
107 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group                   34:18
108 Artym Zakharov (Kaz) Astana Pro Team                         34:30
109 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                           35:44
110 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18                      35:51
111 Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                 36:20
112 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton             36:29
113 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton               36:41
114 Marko Kump (Slo) Lampre - Merida                             37:55
115 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group                  37:57
116 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept                38:33
117 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         39:25
118 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare                          39:35
119 Bradley White (USA) UnitedHealthcare                         40:16
120 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18                            40:26
121 Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    41:38
122 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo - Vital Concept            41:45
123 Carlos Alzate (Col) UnitedHealthcare                         42:05
124 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         42:26
125 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton                     42:57
126 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                            43:55
127 Andre Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton                   44:13
128 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step            44:51
129 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept                  45:02
130 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling               45:15
131 Dias Omirzakaov (Kaz) Astana Pro Team                        45:26
132 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          46:35
133 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling               46:41
134 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling               47:49
135 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         50:53
136 Kenny De Haes (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    54:16

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: