Kategorie: CzytelniaRecenzje

Recenzja i konkurs: "Kolarze nie umierają"

Subiektywna podróż w czasie przez nowożytne kolarstwo.

„Kolarze nie umierają. Subiektywna historia kolarska” napisana przez Barbarę Błachucką to najnowsza pozycja na krajowym rynku literatury kolarskiej. Wraz z autorką wyruszamy w podróż w czasie przez nowożytną historię kolarstwa. Od mitycznego pojedynku pomiędzy Coppim a Bartalim aż do rywalizacji pomiędzy Lancem Armstrongiem i Janem Ullrichem.

Nie jest to jednak typowa książka historyczna. Czytelnik nie znajdzie tutaj szczegółów wszystkich etapów, dat czy trudności podjazdów. Kolarstwo jako sport jest tylko odległym tłem dla snucia barwnej opowieści o ludziach. Kolarzach pełnych marzeń, uparcie dążących do celu, mimo czających się w głowie wątpliwości i lęków.

Takie podejście ma swoje uzasadnienie w osobie autorki. Błachucka, po obronie doktoratu z myśli Fryderyka Nietzschego, przerzuciła swoje zainteresowania na filozofię sportu. Z rozważań nad wolą mocy i przezwyciężania bólu, a także kolarskiej pasji, narodził się pomysł na książkę dla wszystkich, nie tylko filozofów.

Kolejne wydarzenia przedstawione w książce są nieco fabularyzowane. Raz jesteśmy zatem świadkami rozmów Anquetila z żoną, przy innej okazji śledzimy myśli LeMonda. Zabieg ten nie jest jednak nadużywany, a większość treści stanowią rozważania i informacje na temat motywów, jakimi kierowali się najwięksi z wielkich. Tytani szos zostali bezczelnie obdarci z osłaniającego ich nimbu wielkości i ukazani jako zwykli, często zaskakująco słabi, śmiertelnicy. Ale czy nie czyni to ich jeszcze większymi?

Książka jest napisana dobrym językiem, a krótkie dynamiczne rozdziały tylko przyspieszają podróż w czasie. Ciekawym zabiegiem jest poprzedzenie każdego rozdziału pasującym cytatem – z Miłosza, Kanta albo Baudelaire'a. Na polskim rynku wydawniczym to pozycja niemal egzotyczna – tym bardziej warta przeczytania.

Liczba stron: 176
Język: polski
Wydawca: Wydawnictwo Studio K
Rok Wydania: 2015
Format: okładka miękka

Książka została przekazana do recenzji przez autorkę.

Konkurs!

Drugi egzemplarz książki został przekazany Rowery.org jako nagroda dla naszych czytelników. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jak brzmi nazwisko jedynego Polaka, który zakładał żółtą koszulkę lidera Tour de France?

Odpowiedź prosimy przesyłać na adres e-mail: kzimoch@rowery.org do godziny 24 w czwartek 4 lutego. Swoją odpowiedź prosimy podać w tytule wiadomości w formacie: Konkurs: X, gdzie X to nazwisko kolarza, np. Konkurs: Zimoch. W treści wiadomości prosimy podać imię i nazwisko oraz adres do wysyłki.

Prosimy pamiętać, że na jedną osobę przypada tylko jedno zgłoszenie.

Nagroda zostanie rozlosowana wśród osób, które nadeślą poprawną odpowiedź. Książka zostanie wysłana po skontaktowaniu się ze zwycięzcą.

Zapraszamy i życzymy powodzenia!

Jakub Zimoch

Share
Opublikowane przez
Jakub Zimoch

Recent Posts

DVV Verzekeringen Trofee 2019/20 #4: Fantastyczny Toon Aerts przerywa serię Van der Poela

Mistrz Belgii Toon Aerts wygrał w Ronse wyścig zaliczany do cyklu DVV Verzekeringen Trofee. (więcej…)

14 grudnia 2019, 16:55

Torowy Puchar Świata 2019/2020 #5. Lee znów najlepszą sprinterką, Płosaj i Pikulik 7. w madisonie

Mistrzyni świata Wai Sze Lee wygrała sprinterską rywalizację kobiet w australijskim Brisbane, gdzie rozgrywana była piąta i przedostatnia runda Torowego…

14 grudnia 2019, 14:26

Hugh Carthy i Sergio Higuita zadebiutują w Tour de France

Szef EF Education First, Jonathan Vaughters, zapowiedział że Tour de France jego drużyna planuje zaatakować szeroką ławą dobrych wspinaczy. (więcej…)

13 grudnia 2019, 14:11

Torowy Puchar Świata 2019/20 #5. Urszula Łoś i Marlena Karwacka zwycięskie

Urszula Łoś i Marlena Karwacka wygrały sprint drużynowy, w pierwszym dniu Torowego Pucharu Świata na obiekcie w australijskim Brisbane. (więcej…)

13 grudnia 2019, 13:15

Tejay van Garderen na głęboką wodę

Tejay van Garderen wciąż nie składa broni. Niespełniony amerykański talent w nowym sezonie chce zaatakować Giro d'Italia i z rozpędu…

13 grudnia 2019, 12:34

Alan, Norbert i Adrian Banaszek w grupie Mazowsze Serce Polski

Alan Banaszek, Norbert Banaszek i Adrian Banaszek ścigali się będą w kontynentalnej ekipie Mazowsze Serce Polski. (więcej…)

13 grudnia 2019, 08:52