Kategorie: CzytelniaRecenzje

Recenzja i konkurs: "Kolarze nie umierają"

Subiektywna podróż w czasie przez nowożytne kolarstwo.

„Kolarze nie umierają. Subiektywna historia kolarska” napisana przez Barbarę Błachucką to najnowsza pozycja na krajowym rynku literatury kolarskiej. Wraz z autorką wyruszamy w podróż w czasie przez nowożytną historię kolarstwa. Od mitycznego pojedynku pomiędzy Coppim a Bartalim aż do rywalizacji pomiędzy Lancem Armstrongiem i Janem Ullrichem.

Nie jest to jednak typowa książka historyczna. Czytelnik nie znajdzie tutaj szczegółów wszystkich etapów, dat czy trudności podjazdów. Kolarstwo jako sport jest tylko odległym tłem dla snucia barwnej opowieści o ludziach. Kolarzach pełnych marzeń, uparcie dążących do celu, mimo czających się w głowie wątpliwości i lęków.

Takie podejście ma swoje uzasadnienie w osobie autorki. Błachucka, po obronie doktoratu z myśli Fryderyka Nietzschego, przerzuciła swoje zainteresowania na filozofię sportu. Z rozważań nad wolą mocy i przezwyciężania bólu, a także kolarskiej pasji, narodził się pomysł na książkę dla wszystkich, nie tylko filozofów.

Kolejne wydarzenia przedstawione w książce są nieco fabularyzowane. Raz jesteśmy zatem świadkami rozmów Anquetila z żoną, przy innej okazji śledzimy myśli LeMonda. Zabieg ten nie jest jednak nadużywany, a większość treści stanowią rozważania i informacje na temat motywów, jakimi kierowali się najwięksi z wielkich. Tytani szos zostali bezczelnie obdarci z osłaniającego ich nimbu wielkości i ukazani jako zwykli, często zaskakująco słabi, śmiertelnicy. Ale czy nie czyni to ich jeszcze większymi?

Książka jest napisana dobrym językiem, a krótkie dynamiczne rozdziały tylko przyspieszają podróż w czasie. Ciekawym zabiegiem jest poprzedzenie każdego rozdziału pasującym cytatem – z Miłosza, Kanta albo Baudelaire'a. Na polskim rynku wydawniczym to pozycja niemal egzotyczna – tym bardziej warta przeczytania.

Liczba stron: 176
Język: polski
Wydawca: Wydawnictwo Studio K
Rok Wydania: 2015
Format: okładka miękka

Książka została przekazana do recenzji przez autorkę.

Konkurs!

Drugi egzemplarz książki został przekazany Rowery.org jako nagroda dla naszych czytelników. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jak brzmi nazwisko jedynego Polaka, który zakładał żółtą koszulkę lidera Tour de France?

Odpowiedź prosimy przesyłać na adres e-mail: kzimoch@rowery.org do godziny 24 w czwartek 4 lutego. Swoją odpowiedź prosimy podać w tytule wiadomości w formacie: Konkurs: X, gdzie X to nazwisko kolarza, np. Konkurs: Zimoch. W treści wiadomości prosimy podać imię i nazwisko oraz adres do wysyłki.

Prosimy pamiętać, że na jedną osobę przypada tylko jedno zgłoszenie.

Nagroda zostanie rozlosowana wśród osób, które nadeślą poprawną odpowiedź. Książka zostanie wysłana po skontaktowaniu się ze zwycięzcą.

Zapraszamy i życzymy powodzenia!

Jakub Zimoch

Recent Posts

Mistrzostwa Szwajcarii 2020. Stefan Kung i Marlen Reusser najlepsi

Stefan Kung (Groupama - FDJ) został po raz czwarty z rzędu mistrzem Szwajcarii w jeździe indywidualnej na czas elity.

12 lipca 2020, 16:58

Patrick Lefevere przeciwny ekstremalnym podjazdom

Patrick Lefevere znów narzeka. Tym razem nie pasuje mu górska trasa tegorocznego Tour de France.

12 lipca 2020, 16:31

Brytyjska prasa: niezatwierdzone preparaty ketonowe były elementem diety olimpijskiej

Tajny program UK Sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie miał obejmować niezatwierdzone preparaty ketonowe, pisze dziś "The Mail on Sunday".

12 lipca 2020, 09:44

Michael Woods: "dajcie mi dwa miesiące ciężkiej pracy i będę wśród najlepszych"

Michael Woods ma nadzieję, że dzięki przerwie wywołanej pandemią zdąży dojść do siebie po kontuzji i powalczyć w największych wyścigach…

11 lipca 2020, 18:43

EF Pro Cycling oszczędny w startach

Zaledwie pięć dni startowych mają posiadać w nogach kolarze EF Pro Cycling, którzy staną na starcie Tour de France (29…

11 lipca 2020, 18:28

Max Sciandri reklamuje Marca Solera

Marc Soler po kilku latach pracy na sukcesy kolegów w tym sezonie po raz pierwszy w karierze pojedzie na własne…

11 lipca 2020, 15:51