Torowe Mistrzostwa Europy 2015: niezwyciężona Laura Trott, Maksel 4. w keirinie

Laura Trott została w szwajcarskim Grenchen mistrzynią Europy w omnium.

23-latka, mistrzyni olimpijska w tej specjalności, mistrzyni świata i dwukrotna mistrzyni Europy, bez kłopotów przebrnęła przez kończący zmagania wyścig punktowy i triumfowała w klasyfikacji ogólnej przed Dunką Amalie Dideriksen.

Litwinka Ausrine Trebaite aktywną jazdą zabezpieczyła brązowy medal.

5. miejsce zajęła Małgorzata Wojtyra. Polka zajęła bardzo dobre 3. miejsca w wyścigu na 500 metrów i okrążeniu ze startu lotnego, ale w decydującym wyścigu punktowym nie zdołała obronić zajmowanej po pięciu konkurencjach czwartej pozycji.

Krzysztof Maksel zajął za to 4. miejsce w keirinie mężczyzn. Reprezentant Polski awansował do finału A, w którym uległ Czechowi Pavelowi Kelemenowi, Francuzowi Francoisowi Pervisowi oraz Rosjaninowi Denisowi Dmitrievowi.

11. miejsce zajął Mateusz Lipa.

Sebastian Mora i Albert Torres wywalczyli złoto w madisonie. Duet z Półwyspu Iberyjskiego nadrobił okrążenie nad rywalami i z dorobkiem 12 punktów wywalczył tytuł mistrzów Starego Kontynentu. Bez dorobku punktowego srebro dowieźli do mety Rosjanie, Mikhail Radionov i Andrey Sazanov, pozycję zawdzięczając szybko nadrobionemu okrążeniu. Brąz przydał broniącym tytułu Francuzom – Bryanowi Coquardowi i Morganowi Kneisky’emu.

10. miejsce zajęli Mateusz Nowak i Wojciech Pszczolarski.

Mistrzynią Europy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie kobiet została Brytyjka Katie Archibald, w finale wyraźnie pokonując Francuzkę Elise Delzenne. Brąz wywalczyła Brytyjka Ciara Horne.

Archibald wygrała też wyścig eliminacyjny, w tej konkurencji okazując się lepsza od Analisy Cucinotty (Włochy) i Irene Usabiagi (Hiszpania). 8. miejsce wywalczyła Łucja Pietrzak.

Złoto w w keirinie pań powędrowało do Holenderki Elis Ligtlee, która w finale poradziła sobie z Francuzką Virginie Cueff i Rosjanką Ekateriną Gniadenko.

11. i 12. miejsce zajęły odpowiednio Katarzyna Kirschenstein i Urszula Łoś.