Torowe Mistrzostwa Europy 2015: Elia Viviani królem omnium, Küng złoty przed własną publicznością

Włoski sprinter o błysk szprychy przed Hansenem, Küng królem wyścigu indywidualnego na dochodzenie.

Włoch Elia Viviani został mistrzem Europy w omnium. Kolarz grupy Sky po pasjonującej walce w decydującym wyścigu punktowym pokonał w wielobojowych zmaganiach Duńczyka Lasse Normana Hansena i Brytyjczyka Jonathana Dibbena.

Viviani zgromadził na swoim koncie 181 punktów, tyle samo co Hansen, jednak na ostatnim lotnym sprincie linię mety minął przed Duńczykiem i to dało mu złoty medal.

Wysokiego 5. miejsca nie zdołał w wyścigu punktowym obronić Adrian Tekliński. Polak po pięciu konkurencjach miał niewielką stratę do trzeciego miejsca, ale w wyścigu punktowym pojechał słabiej i zmagania zakończył na 9. miejscu.

Szwajcarską publiczność czwartego dnia zmagań na torze w Grenchen uszczęśliwił za to mistrz świata w wyścigu indywidualnym na dochodzenie – Stefan Küng. Kolarz formacji BMC bez trudu przebrnął przez eliminacje, a następnie rozbił rywali w finale i jako pierwszy kolarz w historii zdobył tytuł mistrza Starego Kontynentu w koszulce mistrza świata.

Küng wykręcił czas zaledwie o cztery sekundy wolniejszy od rekordu świata, który nieprzerwanie należy do Australijczyka Jacka Bobridge’a. Drugi wynik zanotował Niemiec Domenic Weinstein, a trzeci Holender Dion Beukeboom.

Rekord globu ustanowiła za to Rosjanka Anastasia Voinova, wygrywając zmagania w wyścigu na 500 metrów z czasem 32.794. Srebro przypadło Holenderce Elis Ligtlee, a brąz Rosjance Darii Shmelevej.

Złoty medal w wyścigu na kilometr zdobył Holender Jeffrey Hoogland, notując czas lepszy od Niemca Joachima Eilersa i Czecha Robina Wagnera. 5. miejsce zajął reprezentujący Polskę Grzegorz Drejgier.

Rywalizację w omnium rozpoczęły za to panie. Dwie wygrane, w eliminatorze i wyścigu indywidualnym na dochodzenie, zapewniły Brytyjce Laurze Trott prowadzenie po pierwszej części wieloboju.

Faworytka zmagań wyprzedza Dunkę Amalie Dideriksen i Rosjankę Gulnaz Badykovą.

8. miejsce po trzech wyścigach zajmuje Małgorzata Wojtyra. Polka zajęła 4. miejsce w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, 6. w eliminatorze i 14. w scratchu.