Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym – Richmond 2015

W najbliższą niedzielę jazdami drużynowymi na czas rozpoczną się 88. mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym.

Czempionat ugości Richmond w stanie Wirginia – jedno z najstarszych amerykańskich miast, leżące na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Po niedzielnych wyścigach  drużyn kobiet i mężczyzn, od poniedziałku do środy zaplanowano starty w jeździe indywidualnej od juniorek po elitę, natomiast najbardziej interesujące wyścigi masowe zobaczymy od piątku do następnej niedzieli.

Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii wystąpi z pozycji obrońcy tytułu. Zadanie przed Michałem Kwiatkowskim i jego kolegami niezwykle trudne, prawie niemożliwe do wykonania. Sześcioosobowy skład nie ułatwi kontrolowania wydarzeń na płaskiej, technicznej trasie, promującej szybkich kolarzy. Nasza drużyna jest jednak zgrana, zaprawiona w bojach, a inteligentna, z odrobiną szczęścia jazda, powinna wystarczyć na dobry wynik.

Równie silnym składem mogą pochwalić się dziewczyny. Mistrzyni Europy Katarzyna Niewiadoma, Małgorzata Jasińska czy Eugenia Bujak, objeżdżone w wielkich wyścigach, gwarantują emocje do samej kreski.

Mocne, jeżeli nie najmocniejsze atuty, posiadamy jednak w najmłodszej kategorii. W gronie juniorów wystąpi mistrz Europy Alan Banaszek, natomiast u juniorek, brązowa medalistka sprzed roku Agnieszka Skalniak, tym razem więcej do powiedzenia powinna mieć w wyścigu indywidualnym na czas, a więc w konkurencji, w której jest Mistrzynią Europy. Nie zapominajmy też o wielokrotnej mistrzyni świata i Europy z toru Darii Pikulik.

Za “wielką wodę” nie wybrała się grupa CCC Sprandi Polkowice, dlatego w wyścigu drużynowym mężczyzn pozostanie nam kibicować Michałowi Kwiatkowskiemu w ekipie Etixx-Quick Step oraz Maciejowi Bodnarowi w Tinkoff-Saxo. W drużynówce kobiet Katarzyna Niewiadoma z koleżankami z Rabo-Liv powalczy o przerwanie dominacji Velocio – SRAM. W składzie BTC City Ljubljana pojedzie Eugenia Bujak, a w Boels Dolmans –  Katarzyna Pawłowska.

Trasa Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym – Richmond 2015:

ms-richmond2015-sw-mapki-2

Runda czempionatu o długości 16,2 kilometrów i różnicy wzniesień 103 metrów, została zlokalizowana na zachód od centrum Richmond. Trasa jest wymagająca technicznie, z kilkoma ostrymi zakrętami oraz trzema krótkimi, sztywnymi hopkami, leżącymi na ostatnich 4 kilometrach. Elita pokona 15 takich okrążeń + niespełna 19-kilometrowy dojazd spod University of Richmond.

Początek pętli poprowadzi wzdłuż Monument Avenue, zabytkowego bulwaru, uznawanego za jedną z dziesięciu najwspanialszych ulic Ameryk, następnie przetnie Shockoe Bottom, Great Shiplock Park i Rocketts Landing.

Pierwsze wzniesienie Libby Hill, o długości 215 metrów (8%), to wąska, kręta, brukowana droga, położona w zabytkowej dzielnicy Church Hill. Po ostrym zjeździe, z trzema niebezpiecznymi zakrętami, wyrośnie 185-metrowa hopka na 23rd Street (12%), również z fragmentami brukowanymi. Finałowy kilometr do linii start/meta prowadzi na 295-metrowym wzniesieniu na Governor Street (7%), za którym pozostanie skręt w lewo i 680-metrowa końcówka fałszywego wypłaszczenia.

Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn wyniesie 53,5 kilometra, przy różnicy wzniesień 245 metrów. Klasyczna trasa, dla specjalistów tej konkurencji, poprowadzi z parku rozrywki Kings Dominion, leżącego 30 kilometrów na północ od Richmond.

Końcówki wszystkich czasówek, z podjazdem na Governor Street, pokryją się z pętlą wyścigów masowych.

Faworyci

Tytułu w wyścigu mężczyzn borni Michał Kwiatkowski, w ostatnich tygodniach powoli pracujący nad powrotem do optymalnej dyspozycji. Polak pokazywał się na trasach wyścigów w Kanadzie, na kontynencie amerykańskim pozostaje i czeka na ostatnią niedzielę września, gdzie, wspomagany przez pięciu biało-czerwonych, próbował będzie powtórzyć wyczyn obrony koszulki, wyczyn, który w przeszłości udał się tylko piątce kolarzy.

Wąskie podjazdy po bruku, stosunkowo szybka trasa i wymagający finisz to teren na którym dobrze poradzić sobie powinni kolarze specjalizujący się w północnych wyścigach klasycznych. W dobrej dyspozycji jest Belg Greg van Avermaet – 2. zawodnik sierpniowego Eneco Tour, 5. w Vatenfall Cyclassics, a ostatnio 10. w GP de Quebec. 30-latek po bardzo udanej pierwszej części sezonu, naznaczonej etapowym zwycięstwem na trasie Tour de France i trzecimi miejscami w Paryż-Roubaix i Ronde van Vlaanderen, zdaje się być mocnym kandydatem do walki o medale, tym bardziej, że u boku miał będzie miał dwóch mistrzów świata – Philippe’a Gilbeta i Toma Boonena – oraz młodziutkiego Tiesja Benoota.

Po wydartym w ostatniej chwili etapowym triumfie na Vuelta a Espana do walki szykuje się król tegorocznego Paryż-Roubaix John Degenkolb. Niemiec będzie miał wokół siebie silną ekipę na czele z Andre Greipelem, który co roku bardzo aktywnie jeździ na brukach północy. Nie można również pominąć drugiego obok Johna bohatera tegorocznej brukowej wiosny Alexandra Kristoffa. Norweg liczy na swoją szybkość i wytrzymałość po blisko siedmiogodzinnym wysiłku.

Mimo słabszej Vuelta a Espana, skreślać nie wypada sześciokrotnego medalisty światowego czempionatu – Alejandro Valverde. Hiszpan pozycje na podium kolekcjonuje, w czołówce był niemal na każdej trasie, ale do szczęścia brakuje mu tylko złotego krążka. Tegoroczne mistrzostwa mogą być ostatnią na to szansą.

Ciekawe karty w ręku posiadają Francuzi – niezwykle mocny i sprawdzający się w długich i trudnych wyścigach Julian Alaphilippe trójkolorową koszulkę przywdzieje wraz z najwyżej sklasyfikowanym w Ponferradzie Tonym Gallopinem oraz dwoma sprinterami – Nacerem Bouhannim i Arnaud Demarem. Wyczekujący “Marsylianki” na podium zawodnicy gotowi są na każde rozwiązanie i zainteresowani są zdobycie medalu w wyścigu elity po 10 latach posuchy.

W co roku mocnej reprezentacji Australii na wszystko stać Michaela Matthewsa, a czarnym koniem może okazać się młodziutki Caleb Ewan. I Peter Sagan, wszyscy znamy potencjał Słowaka, potencjał sięgający tęczowej koszulki.

Listy startowe i wyniki [link wygasł]

Program Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym – Richmond 2015:

niedziela, 20 września
– drużynowa jazda na czas kobiet (godz. 17:30 – 18:55) – Richmond (38,6 km)
– drużynowa jazda na czas mężczyzn (godz. 19:30 – 21:35) – Richmond (38,6 km)

poniedziałek, 21 września
– jazda indywidualna na czas juniorek (godz. 16:00 – 17:10) – Richmond (15 km)
– jazda indywidualna na czas U23 mężczyzn (godz. 17:30 – 21:30) – Richmond (29,9 km)

wtorek, 22 września
– jazda indywidualna na czas juniorów (godz. 15:30 – 19:05) – Richmond (29,9 km)
– jazda indywidualna na czas elity kobiet (godz. 19:30 – 22:45) – Richmond (29,9 km)

środa, 23 września
– jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (godz. 19:00 – 21:35) – Kings Dominion – Richmond (53,5 km)

piątek, 25 września
– start wspólny juniorek (godz. 16:00 – 17:50) – Richmond (64,9 km; 4 x 16,2 km)
– start wspólny U23 mężczyzn (godz. 18:45 – 22:45) – Richmond (162,2 km; 10 x 16,2 km)

sobota, 26 września
– start wspólny juniorów (godz. 15:00 – 18:15) – Richmond (129,8 km; 8 x 16,2 km)
– start wspólny elity kobiet (godz. 19:00 – 22:25) – Richmond (129,8 km; 8 x 16,2 km)

niedziela, 27 września
– start wspólny elity mężczyzn (godz. 15:00 – 21:40) – Richmond (261,4 km; 18,1 km + 15 x 16,2 km)

Relacje na sportowych kanałach Polsatu:

Na sportowych kanałach Polsatu znajdą się pełne relacje ze wszystkich konkurencji z wyjątkiem startów juniorek i juniorów, z których to wyścigów Amerykanie nie produkują sygnału. Wszystkie wyścigi są również dostępne w kanale UCI na Youtube.

niedziela, 20 września
– drużynowa jazda na czas kobiet – Polsat Sport Extra (godz. 17:20)
– drużynowa jazda na czas mężczyzn – Polsat Sport (godz. 19:20)

poniedziałek, 21 września
– jazda indywidualna na czas U23 mężczyzn – Polsat Sport Extra (godz. 17:20)

wtorek, 22 września
– jazda indywidualna na czas elity kobiet – Polsat Sport Extra (godz. 19:20)

środa, 23 września
– jazda indywidualna na czas elity mężczyzn – Polsat Sport Extra (godz. 18:50)

piątek, 25 września
– start wspólny U23 mężczyzn – Polsat Sport Extra (godz. 18:35)

sobota, 26 września
– start wspólny elity kobiet – Polsat Sport Extra (godz. 18:50)

niedziela, 27 września
– start wspólny elity mężczyzn – Polsat Sport Extra (godz. 14:50)