Vuelta a Espana 2015: etap 11

Mikel Landa wygrał na Cortals de Encamp w Andorze jedenasty odcinek Vuelta a Espana.

Hiszpan z Astany wyprzedził po ucieczce kolegę z zespołu Fabio Aru, który wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) wywalczył 6. miejsce, awansując do top 4 wyścigu.

Ten etap miał być w przyszłości opiewany w pieśniach i chyba będzie. Sześć ciężkich podjazdów w Pirenejach, dystans niespełna 140 kilometrów, łączne przewyższenie 5 tys. metrów. Według wielu opinii zapowiadało się na najtrudniejszy dzień w historii hiszpańskiego touru.

"Zabawa" rozpoczęła się od pierwszej górskiej premii Collada de Beixalis (kat. 1; 6,5 km; 8,7 km; 8,13%), gdzie już na samym początku upadł Chris Froome. Lider Sky długo dochodził do peletonu, z którego odjechali Romain Sicard (Europcar), Darwin Atapuma (BMC), Jerome Coppel (IAM), Omar Fraile (Caja Rural) i Nelson Oliveira (Lampre). Czołówka minęła przełęcz pół minuty przed zasadniczą grupą. Froome'a tracił 35 sekund więcej.

Przed Coll d’Ordino (kat. 1; 32,3 km; 9,8 km; 6,89%) do ucieczki dołączyli Paweł Poljański (Tinkoff), Ian Boswell (Sky), Matteo Montaguti (Ag2r), Mikel Landa (Astana), Ruben Plaza (Lampre), Javier Moreno (Movistar), Imano Erviti (Movistar), Damien Howson (Orica), Alberto Losada (Katusha), Geoerge Bennett (LottoNL), Carlos Verona (Etixx), Romain Hardy (Cofidis), José Gonçalves (Caja Rural) i Mikael Cherel (Ag2r). Na czoło peletonu, do którego powrócił Froome, wyszli kolarze Astany.

Przez Puerto de la Rabassa (kat. 1; 72 km; 13,8 km; 6,6%) czołówka przeprawiła się z zapasem 4:30, a czwartym podjazdem była Coll de la Gallina (kat. H; 98,7 km; 12 km; 8,49%), gdzie rozpoczął się konkretny wyścig.

Kolarze Astany ponownie wyjechali przed prowadzących na Rabassa pościg zawodników Team Sky, podkręcając tempo, co sprawiło, że od stawki odpadł Froome. Zwycięzca Tour de France szybko stracił, jak się okazało bezpowrotnie, kontakt z zasadniczą grupą.

Z przodu utrzymywali się Poljański, Sicard, Landa, Atapuma, Boswell, Oliveira i Fraile. Siódemka górską premię minęła 3:45 przed kilkunastoosobową grupą lidera. Froome tracił tam już niemal 7 minut.

Na zjazdach zaatakowali Alejandro Valverde (Movistar) i Joaquim Rodriquez (Katusha). Z pomocą "stacji przekaźnikowych" dwójka zyskała 35 sekund nad grupą Majki i blisko minutę nad grupą jadącego w czerwonej koszulce Toma Dumoulina (Giant-Alpecin).

Grupa Majki, Nairo Quintany (Movistar) i Fabio Aru (Astana) dociągnęła do Valverde i Rodriqueza na początku Alto de la Comella (kat. 2; 119,6 km; 4 km; 9,5%). Wrócił również lider wyścigu.

Przed finałem na Cortals de Encamp (kat. 1; 8,7 km; 9,1%) z przewagą 2 minut w czołówce pozostali Poljański, Sicard, Landa, Boswell i Oliveira.

Landa zaatakował po etap, natomiast z grupy lidera Aru. Do Włocha dołączyli Rodriquez i Daniel Moreno (Katusha). W następnej grupie z Mikelem Nieve (Sky), Valverde i Quintaną został Majka, jeszcze dalej jechał Dumoulin.

Poljański poczekał na Majkę, który wraz z Nieve i Quintaną odjechał od Valverde. Do Hiszpana dojechali natomiast Dumoulin i Esteban Chaves (Orica).

Niespełna 6 kilometrów przed metą Aru uciekł dwójce przeciwników z Katushy. Jego pobratymiec z Astany, utrzymywał bezpieczne prowadzenie na etapie.

Quintana odpadł od Majki i Nieve oraz spłynął za grupę ponownie zadziwiającego jazdą w górach Dumoulina. Z grupy Holendra wypadł również Valverde.

Aru powiększał przewagę nd grupą lidera, 4 kilometry przed metą urosła do minuty. Majka starał się dociągnąć do Rodriqueza, prowadzonego przez Moreno.

Sytuacja nie uległa już jednak zmianie. Astana zgarnęła etap i lidera. Majka stracił nieco ponad 2 minuty, meldując się na 6. pozycji.

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 11. etapu Vuelta a Espana 2015 (GT), Andorra la Vella - Cortals d´Encamp (138 km):
  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                    4:34:54
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              01:22
  3 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   01:40
  4 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   01:57
  5 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         01:59
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               02:10
  7 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
  8 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         02:59
  9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 10 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             03:02
 11 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          03:04
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 13 Rodolfo Torres (Col) Colombia                                04:19
 14 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 15 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin
 16 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 17 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
 18 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            04:25
 19 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                       04:32
 20 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  05:25
 21 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    05:56
 22 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      06:40
 23 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        07:18
 24 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 25 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 26 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            07:51
 27 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    07:58
 28 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling
 29 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            08:03
 30 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        08:05
 31 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              08:27
 32 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            08:41
 33 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 09:18
 34 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           09:23
 35 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              09:26
 36 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 37 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         09:32
 38 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                              10:24
 39 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  11:29
 40 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                               11:55
 41 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 42 Alex Cano (Col) Colombia                                     12:07
 43 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           12:09
 44 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 45 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           13:11
 46 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        13:22
 47 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 48 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                   13:41
 49 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           13:57
 50 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               14:17
 51 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
 52 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 14:25
 53 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                14:51
 54 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     15:13
 55 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         15:34
 56 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     17:19
 57 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 58 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 59 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
 60 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                          18:00
 61 Dario kat.ldo (Ita) Astana Pro Team                          18:38
 62 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  18:52
 63 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       21:13
 64 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 65 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 66 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 67 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 68 Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka
 69 Brayan Ramirez (Col) Colombia
 70 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 71 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                         21:52
 72 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                    22:51
 73 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 74 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
 75 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 76 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 77 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 78 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 79 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                        22:56
 80 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           24:34
 81 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 82 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka
 83 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 84 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 85 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 86 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 87 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 88 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar                            24:49
 89 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      25:18
 90 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 91 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
 92 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           26:40
 93 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                       27:10
 94 Christian Knees (Ger) Team Sky                               29:16
 95 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
 96 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 97 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 98 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 99 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
100 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
101 Carlos Quintero (Col) Colombia
102 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling
103 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
104 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
105 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
106 Fabio Duarte (Col) Colombia
107 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
108 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step
109 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia
110 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
111 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
112 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
113 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
114 Walter Pedraza (Col) Colombia
115 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
116 Leonardo Duque (Col) Colombia
117 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
118 Miguel Angel Rubiano (Col) Colombia
119 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
120 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
121 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
122 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
123 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
124 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
125 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
126 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
127 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
128 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
129 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida
130 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
131 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
132 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka
133 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
134 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
135 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
136 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
137 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
138 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka
139 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
140 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
141 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
142 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
143 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
144 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   29:54
145 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                       31:57
146 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
147 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
148 Mattia kat.aneo (Ita) Lampre-Merida
149 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
150 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
151 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
152 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
153 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
154 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
155 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
156 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
157 Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
158 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
159 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
160 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
161 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
162 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
163 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
164 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
165 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr
166 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
167 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     32:10
168 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              32:16
169 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                    32:17
170 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       32:51
171 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                      33:39
172 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                               33:51
173 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        33:59
174 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                     34:22
175 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       35:07
DNF Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
DNS Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
DNF Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
DNF Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA

Punkty

  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         25 pkt
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 20
  3 Ian Boswell (USA) Team Sky                                      16
  4 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                      14
  5 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            12
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  10
  7 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                       9
  8 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             8
  9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                            7
 10 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                 6
 11 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              5
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           4
 13 Rodolfo Torres (Col) Colombia                                    3
 14 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               2
 15 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin                  1

Lotna premia - Encamp. Av. Francois Mitterrand, 127.8 km

  1 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              4 pkt
  2 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                2
  3 Ian Boswell (USA) Team Sky                                       1

Premie górskie

Collada de Beixalis (kat. 1), 9.8 km

  1 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        10 pkt
  2 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                6
  3 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              4
  4 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                     2
  5 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                                  1

Coll d'Ordino (kat. 2), 32.3 km

  1 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                          10 pkt
  2 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                         6
  3 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step               4
  4 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                      2
  5 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          1

Puerto de la Rabassa (kat. 1), 72 km

  1 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                               10 pkt
  2 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                         6
  3 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                           4
  4 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              2
  5 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                                  1

Coll de la Gallina (HC), 98.7 km

  1 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        15 pkt
  2 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         10
  3 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                     6
  4 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                4
  5 Ian Boswell (USA) Team Sky                                       2

Alto de la Comella (kat. 2), 119.6 km

  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          5 pkt
  2 Ian Boswell (USA) Team Sky                                       3
  3 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              1

Cortals de Encamp (kat. 1), 138 km

  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         10 pkt
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  6
  3 Ian Boswell (USA) Team Sky                                       4
  4 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       2
  5 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             1

Drużynowo 

  1 Astana Pro Team                                           13:49:06
  2 Team Sky                                                     08:07
  3 Movistar Team                                                10:17
  4 Team Katusha                                                 13:13
  5 Tinkoff-Saxo                                                 17:33
  6 Team Europcar                                                17:44
  7 Cannondale-Garmin                                            21:22
  8 Cofidis, Solutions Credits                                   21:38
  9 Caja Rural-Seguros RGA                                       23:30
 10 Lotto Soudal                                                 25:27
 11 Colombia                                                     33:15
 12 Etixx - Quick-Step                                           33:18
 13 BMC Racing Team                                              34:01
 14 IAM Cycling                                                  40:03
 15 Trek Factory Racing                                          40:48
 16 AG2R La Mondiale                                             42:24
 17 FDJ.fr                                                       44:05
 18 Lampre-Merida                                                44:27
 19 Team Giant-Alpecin                                           45:10
 20 MTN - Qhubeka                                                45:42
 21 Orica GreenEdge                                              53:09
 22 Team LottoNL-Jumbo                                        01:01:05
Klasyfikacja generalna po 11. etapie
  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                           43:12:19
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         00:27
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:30
  4 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               01:28
  5 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         01:29
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       01:52
  7 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   01:54
  8 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   01:58
  9 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           03:07
 10 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           04:15
 11 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    05:19
 12 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            06:41
 13 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  06:42
 14 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                       07:29
 15 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            07:30
 16 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            09:50
 17 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        10:19
 18 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits           10:49
 19 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         11:07
 20 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 11:34
 21 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              12:04
 22 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 13:03
 23 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    15:56
 24 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        20:44
 25 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      22:07
 26 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             22:08
 27 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      23:47
 28 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      25:05
 29 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             25:51
 30 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        26:10
 31 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing                    27:28
 32 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                   28:28
 33 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            28:58
 34 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      29:37
 35 Rodolfo Torres (Col) Colombia                                32:55
 36 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  33:21
 37 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                          33:24
 38 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              36:30
 39 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     39:06
 40 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 46:22
 41 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     49:27
 42 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           49:40
 43 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            51:28
 44 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        51:48
 45 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  52:26
 46 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     54:36
 47 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin              55:04
 48 Tiago Machado (Por) Team Katusha                             56:48
 49 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           57:20
 50 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                           58:17
 51 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           58:19
 52 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     01:00:07
 53 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                        01:01:20
 54 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling                          01:01:50
 55 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:03:26
 56 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                    01:03:52
 57 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:04:03
 58 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            01:04:30
 59 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                    01:04:48
 60 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                             01:05:50
 61 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                           01:07:41
 62 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                          01:09:15
 63 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                        01:10:58
 64 Leonardo Duque (Col) Colombia                             01:11:05
 65 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar                         01:11:40
 66 Alex Cano (Col) Colombia                                  01:12:00
 67 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   01:12:29
 68 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           01:12:30
 69 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:13:14
 70 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:15:55
 71 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                     01:16:32
 72 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                         01:16:55
 73 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                     01:18:04
 74 Miguel Angel Rubiano (Col) Colombia                       01:18:07
 75 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                       01:18:49
 76 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                        01:20:12
 77 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin                   01:22:06
 78 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                     01:22:44
 79 Fabio Duarte (Col) Colombia                               01:23:08
 80 Ian Boswell (USA) Team Sky                                01:23:35
 81 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                          01:25:03
 82 Javier Moreno (Spa) Movistar Team                         01:26:45
 83 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia                        01:27:01
 84 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                       01:28:38
 85 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           01:29:07
 86 Dario kat.ldo (Ita) Astana Pro Team                       01:29:45
 87 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  01:30:13
 88 Mattia kat.aneo (Ita) Lampre-Merida                       01:30:16
 89 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  01:30:18
 90 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            01:30:47
 91 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                         01:32:13
 92 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                     01:32:30
 93 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                     01:32:34
 94 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 01:32:35
 95 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                      01:32:46
 96 Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka                       01:32:52
 97 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:33:06
 98 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 01:34:48
 99 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                01:35:17
100 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                          01:35:19
101 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                   01:35:21
102 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:35:29
103 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka
104 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:35:34
105 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   01:35:55
106 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:36:24
107 Carlos Quintero (Col) Colombia                            01:36:25
108 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step                    01:36:39
109 Luis Mas (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     01:38:36
110 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo                  01:39:04
111 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step                     01:41:03
112 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      01:41:18
113 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                               01:41:30
114 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr                               01:42:15
115 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                01:42:58
116 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing                   01:43:55
117 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                        01:44:37
118 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          01:44:58
119 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     01:45:00
120 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                   01:47:07
121 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                 01:47:12
122 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:47:25
123 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr                                   01:48:25
124 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                     01:48:26
125 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                 01:48:43
126 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                       01:49:34
127 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      01:49:36
128 Christian Knees (Ger) Team Sky                            01:51:13
129 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                        01:51:21
130 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka                        01:52:09
131 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:52:46
132 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                         01:53:15
133 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                    01:54:36
134 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                           01:55:23
135 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                    01:56:22
136 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                            01:56:53
137 Brayan Ramirez (Col) Colombia                             01:58:05
138 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling                           01:58:17
139 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                           01:59:09
140 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                         01:59:10
141 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                            01:59:34
142 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                       01:59:57
143 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                            02:00:00
144 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale                 02:00:09
145 Youcef Reguigui (Alg) MTN - Qhubeka                       02:00:29
146 Walter Pedraza (Col) Colombia                             02:01:58
147 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                               02:02:02
148 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                02:03:10
149 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits         02:03:59
150 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin              02:04:36
151 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                          02:05:15
152 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        02:06:37
153 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    02:06:52
154 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin                   02:07:59
155 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      02:08:11
156 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   02:08:15
157 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                     02:09:38
158 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing               02:10:15
159 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       02:10:36
160 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         02:11:45
161 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               02:12:03
162 Antoine Duchesne (Can) Team Europcar                      02:13:27
163 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        02:14:26
164 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         02:14:40
165 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                       02:16:56
166 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          02:20:26
167 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   02:21:22
168 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                      02:25:44
169 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:25:57
170 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                       02:29:51
171 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                         02:31:26
172 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits           02:31:52
173 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                    02:37:08
174 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                  02:38:50
175 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                 02:39:04

Klasyfikacja punktowa

  1 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            79 pkt
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           74
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          74
  4 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            65
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 61
  6 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                           57
  7 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                    56
  8 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                         56
  9 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  50
 10 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                      45
 11 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              44
 12 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               43
 13 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                           35
 14 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                          35
 15 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         33
 16 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                     33
 17 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       29
 18 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                       29
 19 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                       23
 20 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   23

Klasyfikacja górska

  1 Omar Fraile (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                        55 pkt
  2 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         25
  3 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                          14
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           13
  5 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       13
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 12
  7 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                               11
  8 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                               10
  9 Ian Boswell (USA) Team Sky                                       9
 10 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                     8
 11 Walter Pedraza (Col) Colombia                                    7
 12 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              7
 13 Natnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka                              7
 14 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                                7
 15 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             6
 16 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                6
 17 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step               6
 18 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     5
 19 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             5
 20 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               4

Klasyfikacja kombinowana

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                            9 pkt
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 12
  3 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            21
  4 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            25
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                  40
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               43
  7 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         44
  8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                      45
  9 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                               63
 10 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                    66
 11 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                     82
 12 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                             85
 13 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                          94
 14 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                          96
 15 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                                98
 16 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                          101
 17 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                             114
 18 Ian Boswell (USA) Team Sky                                     114
 19 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      120
 20 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar                              123

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Sky                                                 129:56:07
  2 Astana Pro Team                                              03:45
  3 Movistar Team                                                08:20
  4 Team Katusha                                                 20:52
  5 Caja Rural-Seguros RGA                                       36:03
  6 Cofidis, Solutions Credits                                   36:06
  7 Team Europcar                                                38:16
  8 Lotto Soudal                                                 38:53
  9 Tinkoff-Saxo                                                 48:12
 10 Etixx - Quick-Step                                           48:28
 11 Trek Factory Racing                                       01:01:57
 12 BMC Racing Team                                           01:03:02
 13 Cannondale-Garmin                                         01:10:44
 14 Colombia                                                  01:21:50
 15 Lampre-Merida                                             01:40:48
 16 Team Giant-Alpecin                                        01:42:28
 17 AG2R La Mondiale                                          01:54:21
 18 IAM Cycling                                               01:54:27
 19 MTN - Qhubeka                                             01:59:51
 20 Orica GreenEdge                                           02:19:06
 21 FDJ.fr                                                    02:25:03
 22 Team LottoNL-Jumbo                                        02:26:21

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: