Danielo - odzież kolarska

List Jima Ochowicza w sprawie bezpieczeństwa peletonu

Generalny menadżer BMC Racing Team wystosował do Międzynarodowej Unii Kolarskiej i jej prezydenta Briana Cooksona list otwarty, w którym domaga się podjęcia zdecydowanych kroków ku poprawie bezpieczeństwa zawodników.

Jim Ochowicz po raz pierwszy podjął ten temat przed kilkoma miesiącami, teraz, po niebezpiecznych incydentach na trasie Vuelta a Espana, opisał problem oraz możliwe rozwiązania w siedmiu poniższych punktach.

  1. Wybór trasy. Organizator wyścigu powinien przygotować trasę wymagającą, ale bezpieczną i w pełni brać za nią odpowiedzialność.
  2. UCI powinna zostać zobowiązana do podpisania się pod przebiegiem wyścigu i zatwierdzić trasę na kilka miesięcy przed datą imprezy. Druga weryfikacja powinna nastąpić na kilka tygodni, a nawet dni przed wydarzeniem, celem sprawdzenia czy warunki drogowe nie uległy zmianie, tak by wszelkie zmiany mogły zostać wykonane w odpowiednim czasie.
  3. Wielkość peletonu podnosi niebezpieczeństwo podczas niektórych wyścigów, zwłaszcza na wąskich drogach, często zastawionych przez dodatkowe przeszkody. UCI powinna rozważyć zmniejszenie liczby drużyn w wyścigach. Na przykład wielkie toury z 20 ekipami po 9 kolarzy – 17 drużyn z WorldTour i tylko 3 prokontynentalne. W pozostałych wyścigach etapowych i jednodniowych z WorldTouru – 22 drużyny po 8 zawodników.
  4. Poruszający się na trasie personel wyścigu staje się coraz większym problemem. Ostatnie incydenty z udziałem motocykli, doprowadziły do wycofania się kilku zawodników z rywalizacji. UCI powinna należycie egzekwować licencje od pojazdów poruszających się wraz z wyścigiem.
  5. Należy zmniejszyć liczbę motocykli i samochodów w kolumnie wyścigu.
  6. Kryteria doboru profesjonalnych drużyn kontynentalnych do wydarzeń WorldTour powinny być jasno zdefiniowane przez UCI. W tej chwili brak takich kryteriów.
  7. UCI i/lub organizator wyścigu winni jednoznacznie poinformować zespoły i kolarzy, kto odpowiada za ich bezpieczeństwo w wyścigu oraz kto powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku wystąpienia szkody.

Ochowicz na zakończeniu swojego listu dodał, że propozycje i sugestie dotyczące poprawy bezpieczeństwa zawodników mogą być zgłaszane, ale jeżeli konkretne działania nie zostaną podjęte przez UCI, to problem pozostanie nierozwiązany.

fot. Tim De Waele/TDWsport