Grand Prix de Plouay – Bretagne 2015: dublet Armitstead, koszulka Niewiadomej

Mistrzyni Wielkiej Brytanii Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans) zwyciężyła na trasie ostatniego wyścigu Kobiecego Pucharu Świata – GP de Plouay-Bretagne.

Brytyjka zwycięstwem przypieczętowała zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ, na mecie w Plouay wyprzedzając Szwedkę Emmę Johansson (Orica-AIS) i mistrzynię świata Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv).

W klasyfikacji młodzieżowej Pucharu Świata triumfowała Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv).

Trasa wyścigu nie uległa w tym roku zmianie. Składała się z pokonywanej 4 razy pętli o długości 26,9 kilometra z trzema podjazdami – leżącym na początku Cote du Lezot (1,2 km; 5%), 6-kilometrowym łagodnie wznoszącym się Chapelle Sainte-Anne des Bois w środkowej części oraz usytuowanym 4 km przed końcem rundy Cote de Ty-Marrec (1,4 km; 5,2%; maks. 10%). Finałowe okrążenie liczyło 13,9 km, z Cote du Lezot i Cote de Ty-Marrec po drodze.

Na całej trasie nie brakowało akcji zaczepnych. Podczas ostatniej dużej pętli uciekały Lucinda Brand (Rabo Liv) i Aude Biannic (Poitou-Charentes.Futuroscope.86), następnie ośmioosobowa grupa z mistrzynią Japonii Mayuko Hagiwarą (Wiggle Honda), jednak przed Cote du Lezot i ta akcja została zakończona.

Zaatakowała tam Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans), a do Brytyjski dojechały Emma Johansson (Orica – AIS), mistrzyni świata Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv), Claudia Lichtenberg (Liv-Plantur), Elena Cecchini (Lotto Soudal Ladies), Elisa Longo Borghini (Wiggle Honda), Ashleigh Moolman (Bigla), Lauren Stephens (Team TIBCO), Anna van der Breggen (Rabo Liv), w sumie kilkanaście zawodniczek, które na czele rozpoczęły finałową rundę.

Nie po raz pierwszy zaatakowała Stephens, do której dołączyły Lichtenberg i Lichtenberg. Trójka przed Cote de Ty-Marrec wypracowała 29 sekund przewagi.

Na podjeździe szybko osłabła Lichtenberg. Do pozostającej na prowadzeniu dwójki zbliżyła się siódemka. Ponownie ruszyła Armitstead, doścignięta przez Johansson, van der Breggen, Moolman i Longo Borghini. Ten kwintet dojechał razem do finiszowych metrów.

Długim finiszem sprawę chciała przesądzić Borghini, ale ostatnie słowo należało do Armitstead. Druga finiszowała Johansson, a trzecia z dołączającej drugiej grupki Ferrand-Prevot.

W klasyfikacji generalnej PŚ Armitstead wyprzedziła Holenderkę Annę van der Breggen (Rabo Liv) i Belgijkę Jolien D’Hoore (Wiggle Honda).

Klasyfikację młodzieżową wygrała Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), dziś z walki wykluczona przez defekt.