Puchar Ministra Obrony Narodowej 2015

Czech Erik Baska (AWT-GreenWay) wygrał po sprincie z peletonu 54. Wyścig „O Puchar Ministra Obrony Narodowej”.

Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice) zajął drugie miejsce, a trzecie Konrad Dąbkowski (ActiveJet Team).

Gdy wjechaliśmy na rundy do miasta, nie chcieliśmy wychodzić zbyt wcześnie na samo czoło peletonu, bo mocno wiało. Nie było sensu marnować sił i dlatego poczekaliśmy na ostatnie, 3,5-kilometrowe okrążenie. Wtedy ustawiliśmy pociąg. Rozpocząłem sprint jako pierwszy, ok. 200 metrów przed kreską, ale gdy do końca było ok. 50 metrów zza mojego koła wyszedł Erik Baska. Był dziś po prostu ode mnie szybszy. To była czysta i fair rozgrywka sprinterska i wygrał po prostu najlepszy

– powiedział na mecie sprinter polkowickiej ekipy.

Tegoroczna edycja Pucharu MON rozegrana została na Mazurach, na trasie Pisz-Orzysz. Kolarze ścigali się na dużej rundzie, którą pokonali dwukrotnie i łącznie przejechali 176 kilometrów.

Cały wyścig rozegrany był przy bardzo wysokiej prędkości. Przez pierwszą godzinę zawodnicy pokonali 48 kilometrów, a później znacznie nie zwolnili. W związku z tak wysokim tempem, bardzo trudno było komukolwiek odskoczyć na większą odległość. W pierwszej połowie zmagań w 7-osobowej grupce, która wypracowała sobie 30 sekund przewagi był Tomasz Kiendyś, ale peleton skasował ten odjazd.

Później tworzyły się kolejne grupki, ale wszystko się łączyło i na finałowe 10 kilometrów grupa zasadnicza wjechała razem. “Pomarańczowi” ustawili się na czele, przygotowując do sprintu Grzegorza Stępniaka. Tiumfator tegorocznego Wyścigu dookoła Mazowsza był bardzo bliski tego, by zamienić to rozprowadzenie na zwycięstwo. Ubiegł go jednak w sprincie mistrz Europy orlików, Erik Baska. Stępniak finiszował za nim i po raz drugi z rzędu zajął drugie miejsce w tym wyścigu. Jako trzeci finiszował ubiegłoroczny zwycięzca, Konrad Dąbkowski (ActiveJet).

inf. prasowa / fot. AWT-GreenWay

Wyniki Wyścigu o Puchar Ministra Obrony Narodowej 2015 (1.2), Pisz – Orzysz (176 km):