Danielo - odzież kolarska

Tour de Pologne kobiet już w 2016?

Czesław Lang planuje etapowy wyścig kobiet.

Dyrektor wyścigu Tour de Pologne Czesław Lang zadeklarował, że chciałby zorganizować etapowy wyścig dla peletonu kobiet. Organizator jedynej polskiej etapówki cyklu WorldTour planuje by impreza dla pań poprzedziła zmagania na trasie 73. edycji Wyścigu Dookoła Polski.

Tour de Pologne w przyszłym sezonie zmienia termin – ze względu na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro (początek sierpnia) i wizytę papieża w Polsce (koniec lipca) ścigania na polskich drogach rozpocznie się 12 lipca, czyli podczas Tour de France.

Wyścig kobiet miałby odbyć się wcześniej i zakończyć na dzień przed startem wyścigu Tour de Pologne. To wymagało będzie roszad w kalendarzu – pierwsza połowa lipca to czas największego kobiecego wyścigu – Giro Rosa.

Trzy-cztery etapy Tour de Pologne kobiet, dzień przerwy i siedem etapów Tour de Pologne mężczyzn. Celowo mówię o tym jak o jednym wyścigu, bo będziemy to robić na tym samym poziomie, albo w ogóle. To jest warunek. Ta sama infrastruktura, ta sama oprawa, transmisje telewizyjne. U nas nie będzie tak, że dziewczyna na podium dostaje mikser, a kolarz – czek. Jeśli zabezpieczymy na wszystko odpowiednie środki, wystartujemy już w najbliższym sezonie. Jeśli nie, będziemy ich szukać dalej

– czytamy w wypowiedzi dyrektora Tour de Pologne na oficjalnej stronie wyścigu.

W kalendarzu elity kobiet na dzień dzisiejszy znajduje się 10 etapówek klasy 2.1 oraz 22 imprezy klasy 2.2. Nieliczne wyścigi transmitowane są na żywo, relacje z trasy różnią się w zależności od kraju i budżetu organizatora, ale zwykle prowadzone są przez osoby związane z mediami, które znajdują się na trasie imprezy, lub mechaników zespołów.

Były kolarz i srebrny medalista olimpijski z Moskwy o wyścigu kobiet mówił w wywiadach od dłuższego czasu. Wyścig kobiet na polskich szosach odbywał się już w przeszłości – w latach 1998 – 2008 organizowano Eko Tour Dookoła Polski, który odbywał się jako impreza kategorii 2.2.

Pomysł mam od dawna. Kolarstwo kobiet niesamowicie się rozwija, te wyścigi są bardzo ekscytujące. Poza tym mamy coraz więcej mocnych nazwisk w kraju. Kasia Niewiadoma jest wicemistrzynią igrzysk europejskich w Baku i wszyscy wróżą jej wielką karierę. Eugenia Bujak, Kasia Pawłowska, Paulina Brzeźna-Bentkowska czy mistrzyni Polski Gosia Jasińska. To tylko najbardziej znane nazwiska, a tam już rośnie młode, wspaniałe pokolenie

– wyjaśnia Lang.

Stworzenie etapowego wyścigu dla kobiet miałoby wyjść na przeciw rosnącemu zainteresowaniu kolarstwem kobiet, planom stworzenia cyklu WorldTour w kolarstwie kobiet oraz coraz liczniejszym sukcesom polskich zawodniczek – zarówno na szosie, jak i torze.

Kiedyś, jak jeszcze nie mieliśmy wielkich postaci w kolarstwie męskim, konsekwentnie mówiłem że niezależnie od wszystkiego ja będę budował dla nich teatr, czyli Tour de Pologne. By o polskim kolarstwie było głośniej, by łatwiej było znaleźć sponsorów, i tak dalej. I nagle w tym teatrze pojawili się znakomici aktorzy: Michał Kwiatkowski, Rafał Majka, Maciej Bodnar. Podobnie może być z kolarstwem kobiet. Mam wrażenie, że polskie kluby bardzo zyskają, jeśli nagle okaże się, że jest u nas w kraju poważny wyścig, pokazywany w telewizji. Taki jest plan i prędzej czy później go zrealizujemy

– deklaruje.

Organizacja wyścigu nie została jeszcze potwierdzona, jednak Lang ma już koncepcję jego rozegrania.

Jeśli uda się z wyścigiem kobiet, to moglibyśmy zacząć na wybrzeżu. Będą wakacje, będzie tam dużo ludzi. Trzy-cztery etapy prowadziłyby do Warszawy. Stolica pokazała się w tegorocznym Tour de Pologne ze znakomitej strony. Dostałem wiele głosów zza granicy, że wypiękniała nie do poznania. Warszawiacy też zasłużyli by do nich wrócić, nie spodziewałem się aż takich tłumów na ulicach

– podsumował Lang.