Arctic Race of Norway 2015: etap 4

Silvan Dillier (BMC) wygrał czwarty etap ścigania w Norwegii – 160-kilometrową pętlę wokół znanego ze zmagań w czasie II Wojny światowej Narwiku.

W klasyfikacji generalnej 25-letni Szwajcar zajął drugie miejsce, uznając wyższość trzeciego na mecie Estończyka Reina Taaramae (Astana).

Ostatni odcinek ani trochę nie odebrał kolarzom chęci ścigania. Przez dłuższy czas akcje zaczepne nie przynosiły rezultatu, w końcu przewagę zdobyło siedmiu harcowników.

33 kilometry przed metą z przewagą zaledwie 33 sekund pozostała z przodu trójka Martin Elmiger (IAM), Maxime Cam (Bretagne-Séché) i Reidar Bohlin Borgersen (Team Joker). Kolarze znajdowali się już wówczas na rundzie w Narwiku, z trudnym podjazdem o długości 2,3-km i nachyleniu 6,3%.

Kłopoty ze sprzętem dotknęły lidera Bena Hermansa (BMC). Spróbował ten fakt wykorzystać drugi w klasyfikacji Rein Taaramae (Astana), który zaatakował z pomocą Tanela Kangerta na przedostatniej wspinaczce. Z przodu znaleźli się również Audun Brekke Flotten (Team Ringeriks), Ilnur Zakarin (Katusha), Silvan Dillier (BMC) i Antwan Tolhoek (Tinkoff). Pozostawiony bez wsparcia Hermans stracił kontakt nie tylko z czołówką, ale również z drugą grupą, którą utworzył trzeci w klasyfikacji Mathias Frank (IAM).

Po zjazdach, 10 kilometrów przed metą, prowadzący Taaramae, Zakarin i Dillier, jechali z przewagą 30 sekund nad grupą ciągniętą przez Hermansa. Belgowi udało się dołączyć do grupy Franka, ale na więcej nie starczyło wyczerpanemu kolarzowi BMC sił.

Jego kompan z zespołu starał się kontrolować wydarzenia na czele wyścigu. A tam do ataku przystąpił Zakarin. Rosjanin przycisnął zdecydowanie na ostatnim podjeździe, gubiąc Taaramae.

Estończykowi już niemal pewne zwycięstwo zaczęło się wymykać z rąk, nie dał jednak za wygraną, dociągając własnym tempem do dwójki rywali na 6 kilometrów przed kreską.

Położony na górce ostatni kilometr nie zmienił sytuacji. Na finiszu zmęczony Taaramae nie włączył się do walki, zadawalając się triumfem w klasyfikacji końcowej. Zakarin za to ruszył po etap, ale musiał uznać tam wyższość Dilliera.

fot. G.Demouveaux/ARN

Wyniki 4. etapu Arctic Race of Norway 2015 (2.HC), Narwik – Narwik (160 km):
  1 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                       3:35:18
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
  3 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                          00:02
  4 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha                         00:40
  5 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling              00:42
  6 Antwan Tolhoek (Ned) Tinkoff-Saxo
  7 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker
  8 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  9 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 10 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 11 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           00:47
 12 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Joker                        00:54
 13 Markus Hoelgaard (Nor) Team Coop-Oster Hus
 14 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 15 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                            01:11
 16 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor                01:15
 17 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement           01:25
 18 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            01:36
 19 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 20 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 21 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 22 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
 23 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 24 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
 25 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        01:43
 26 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
 27 Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo
 28 Fredriks Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus
 29 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 30 Oyvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 31 Njal Eivind Kleiven (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 32 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 33 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 34 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
 35 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 36 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               01:50
 37 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            01:55
 38 Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling            02:25
 39 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus                      03:43
 40 Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin                   04:34
 41 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 42 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           04:50
 43 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team                           06:08
 44 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                        06:48
 45 Andréa Peron (Ita) Team Novo Nordisk                         07:24
 46 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 47 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 48 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
 49 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy Pro Cycling
 50 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 51 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
 52 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
 53 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling
 54 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 55 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
 56 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 57 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 58 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 59 Christian Mager (Ger) Cult Energy Pro Cycling                08:28
 60 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker                     08:42
 61 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor                  08:43
 62 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no
 63 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
 64 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 65 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 66 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling           08:46
 67 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling             08:48
 68 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft            09:12
 69 Maximilian Walscheid (Ger) Team Giant-Alpecin                09:41
 70 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken Sor
 71 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 72 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 73 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus                     10:44
 74 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 75 Jon Soeveras Breivold (Nor) Team Froy Oslo
 76 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement
 77 Even Rege (Nor) Team Fixit.no
 78 Filip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no
 79 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 80 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
 81 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
 82 Oddbjorn Klomsten Andersen (Nor) Team Froy Oslo
 83 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 84 Russell Downing (GBr) Cult Energy Pro Cycling
 85 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
 86 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     11:13
 87 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
 88 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sor                  12:19
 89 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
 90 Anders Kristoffersen (Nor) Team Froy Oslo
 91 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
DNF Bjorn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
DNF Amund Groendahljansen (Nor) Team Joker
DNF Ken Hanson (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
DNF Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Mario Costa (Por) Lampre-Merida
Klasyfikacja końcowa
  1 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team                       16:42:02
  2 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         00:08
  3 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:31
  4 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     01:02
  5 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              01:04
  6 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker                        01:17
  7 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling              01:19
  8 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:31
  9 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            01:33
 10 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 11 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Joker                        01:41
 12 Antwan Tolhoek (Ned) Tinkoff-Saxo                            01:42
 13 Markus Hoelgaard (Nor) Team Coop-Oster Hus                   01:54
 14 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            02:07
 15 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
 16 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida                            02:11
 17 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          02:22
 18 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement           02:24
 19 Fredriks Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus                     02:25
 20 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 21 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor
 22 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                  02:42
 23 Njal Eivind Kleiven (Nor) Team Ringeriks - Kraft             03:17
 24 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           03:18
 25 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        03:21
 26 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             03:25
 27 Oyvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 03:27
 28 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       03:34
 29 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               03:46
 30 Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo                              03:57
 31 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus                      04:59
 32 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       05:15
 33 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        05:30
 34 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin                      05:58
 35 Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin                   06:56
 36 Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling            07:15
 37 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team                           07:41
 38 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             08:11
 39 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
 40 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne-Séché Environnement            09:22
 41 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             09:27
 42 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor                  09:33
 43 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling        09:40
 44 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy Pro Cycling                 09:49
 45 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft            10:07
 46 Andréa Peron (Ita) Team Novo Nordisk                         10:10
 47 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            10:37
 48 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            10:44
 49 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team                         10:54
 50 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            11:01
 51 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18                              11:12
 52 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement          11:48
 53 Christian Mager (Ger) Cult Energy Pro Cycling                12:07
 54 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling                12:18
 55 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling             12:26
 56 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                            12:29
 57 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         13:00
 58 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits         13:12
 59 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft                     13:13
 60 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling           13:26
 61 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                               14:31
 62 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            14:40
 63 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus                      15:15
 64 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            15:37
 65 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              15:57
 66 Maximilian Walscheid (Ger) Team Giant-Alpecin                16:13
 67 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               16:15
 68 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     17:05
 69 Anders Kristoffersen (Nor) Team Froy Oslo                    17:12
 70 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker                     17:13
 71 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits             17:24
 72 Russell Downing (GBr) Cult Energy Pro Cycling                17:40
 73 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sor                  17:45
 74 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                              18:02
 75 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement        18:09
 76 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits                 19:03
 77 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           19:23
 78 Even Rege (Nor) Team Fixit.no                                19:41
 79 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus                     20:01
 80 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks - Kraft          20:20
 81 Oddbjorn Klomsten Andersen (Nor) Team Froy Oslo              20:49
 82 Filip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no                           21:53
 83 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         22:33
 84 Jon Soeveras Breivold (Nor) Team Froy Oslo                   23:08
 85 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                 23:25
 86 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                           23:44
 87 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken Sor                   24:13
 88 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        24:18
 89 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no                      24:55
 90 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 25:47
 91 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team                        27:03

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: