Ben Hermans (BMC Racing Team) po finałowym podjeździe wygrał trzeci odcinek “arktycznej” etapówki.
Drugie miejsce wywalczył Rein Taaramae (Astana), a na trzecim miejscu zameldował się Matthias Frank (IAM Cycling). Belg objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
Zawodnicy mieli do pokonania 183 kilometrowy etap z Finnsens do Malselv. Na samym końcu czekała na nich wspinaczka pod Fjellandsby (3,7 km; 7,8%).
W odjazd dnia zabrało się sześciu zawodników: Haavard Blikra (Team Coop – Oster Hus), Jon Soeveras Breivold (Team Froy Bianchi), Herman Dahl, Fridtjof Røinås (Team Sparebanken Sør), Marius Andre Hafsas (Team FixIT.no) i Chris Williams (Novo Nordisk). Grupce bardzo szybko udało się wypracować ponad 6 minut przewagi. W peletonie nie było pozwolenia na odjazd. Tempo nadawały drużyny Astany i IAM Cycling.
Ucieczka walczyła na kolejnych lotnych i górskich premiach, a peleton powoli, lecz systematycznie zbliżał się do niej. Na 32 kilometry do mety zapas szóstki spadł do 2 minut. W okolicach 25 kilometrów do mety grupa lidera wjechała na otwarty teren. Niektóre grupy chciałby wykorzystać to do podzielenia stawki i wrzuciły wyższy bieg.
20 kilometrów przed metą przewaga spadła poniżej minuty, a na czele kręciła już tylko czwórka – Dahl, Blikra, Røinås i Hafsas. Współpraca nie układała się najlepiej, gdy do mety zostało 10 kilometrów, a peleton był tuż za odjazdem do przodu ruszył Blikra.
Jego akcja zakończyła się 8 kilometrów przed metą. Ekipy zaczęły przygotowywać się do finałowej wspinaczki. 2 kilometry przed kreską, na podjeździe pod Fjellandsby (3,7 km; 7,8%), zaatakował Rein Taaramae (Astana). Zaraz za nim ruszył Ben Hermans. Początkowo kolarz BMCnie mógł złapać Estończyka, jednak tuż przed metą dołączył do niego.
Ostatecznie Hermans samotnie wpadł na metę. Belg o trzy sekundy wyprzedził kolarza kazachskiej ekipy. Trzecie miejsce wywalczył Matthias Frank (IAM Cycling), ale do ostatniego etapu norweskiej imprezy to Belg przystąpi w koszulce lidera.
fot. ARN/P.Ballet
1 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 4:27:10
2 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team 00:03
3 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling 00:10
4 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team 00:14
5 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 00:17
6 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 00:20
7 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka 00:23
8 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
9 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
10 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker 00:28
11 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling 00:30
12 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor 00:32
13 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Joker 00:35
14 Fredriks Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus
15 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
16 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 00:39
17 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 00:42
18 Bjorn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
19 Markus Hoelgaard (Nor) Team Coop-Oster Hus
20 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida
21 Antwan Tolhoek (Ned) Tinkoff-Saxo
22 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
23 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft 00:48
24 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 00:50
25 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor 00:52
26 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
27 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
28 Maxime Cam (Fra) Bretagne-Séché Environnement 01:02
29 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 01:05
30 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus 01:09
31 Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
32 Njal Eivind Kleiven (Nor) Team Ringeriks - Kraft 01:16
33 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 01:24
34 Christian Mager (Ger) Cult Energy Pro Cycling 01:26
35 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
36 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
37 Oyvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks - Kraft
38 Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin 01:32
39 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin 01:35
40 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar 01:37
41 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida 01:42
42 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar 01:44
43 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
44 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne-Séché Environnement 01:51
45 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 01:56
46 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
47 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
48 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft
49 Thomas Boudat (Fra) Team Europcar
50 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
51 Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo
52 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 02:07
53 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 02:11
54 Even Rege (Nor) Team Fixit.no
55 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy Pro Cycling 02:18
56 Andréa Peron (Ita) Team Novo Nordisk
57 Anders Kristoffersen (Nor) Team Froy Oslo 02:21
58 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 02:56
59 Jayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka
60 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus 03:00
61 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 03:02
62 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
63 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sor 03:15
64 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 03:20
65 Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
66 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
67 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
68 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida 03:40
69 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar 04:09
70 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement 04:10
71 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
72 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
73 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks - Kraft
74 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
75 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement
76 Oddbjorn Klomsten Andersen (Nor) Team Froy Oslo
77 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
78 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling 04:46
79 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka 04:47
80 Alex Kirsch (Lux) Cult Energy Pro Cycling
81 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor
82 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling
83 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 05:19
84 Maximilian Walscheid (Ger) Team Giant-Alpecin
85 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18 05:20
86 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
87 Russell Downing (GBr) Cult Energy Pro Cycling
88 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
89 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits 05:41
90 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
91 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits 05:44
92 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk 05:46
93 Filip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no
94 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no
95 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no
96 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 06:14
97 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
98 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
99 Jon Soeveras Breivold (Nor) Team Froy Oslo 06:27
100 Henrik Evensen (Nor) Team Froy Oslo
101 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo 06:40
102 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18 07:10
103 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus 07:30
104 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus
105 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
106 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 07:39
107 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 07:58
108 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
109 Edwin Wilson (Swe) Team Joker
110 Amund Groendahljansen (Nor) Team Joker
111 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
112 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
113 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
114 Marco Haller (Aut) Team Katusha
115 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker
116 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement
117 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 09:46
118 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no 10:17
119 Marius Andre Hafsas (Nor) Team Fixit.no
120 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sor
121 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken Sor 10:19
122 Ken Hanson (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 10:41
123 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18 10:48
124 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
1 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 13:06:41
2 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team 00:07
3 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka 00:24
4 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
5 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling 00:25
6 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 00:27
7 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker 00:38
8 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling 00:40
9 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 00:41
10 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling 00:42
11 Fredriks Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus 00:45
12 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
13 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 00:49
14 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Joker 00:50
15 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 00:52
16 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
17 Bjorn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
18 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor 00:53
19 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks - Kraft 00:58
20 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 01:02
21 Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement
22 Antwan Tolhoek (Ned) Tinkoff-Saxo 01:03
23 Markus Hoelgaard (Nor) Team Coop-Oster Hus
24 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida
25 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor 01:13
26 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus 01:19
27 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 01:26
28 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 01:30
29 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 01:36
30 Njal Eivind Kleiven (Nor) Team Ringeriks - Kraft 01:37
31 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 01:45
32 Oyvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks - Kraft 01:47
33 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 01:51
34 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar 01:58
35 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 01:59
36 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne-Séché Environnement 02:01
37 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
38 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 02:04
39 Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo 02:17
40 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 02:21
41 Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin 02:25
42 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy Pro Cycling 02:28
43 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka 02:34
44 Andréa Peron (Ita) Team Novo Nordisk 02:49
45 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft 03:35
46 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 03:41
47 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 03:42
48 Christian Mager (Ger) Cult Energy Pro Cycling
49 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida 03:50
50 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18 03:51
51 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin 04:18
52 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 04:20
53 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement 04:27
54 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits 04:31
55 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus 04:34
56 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 04:43
57 Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 04:53
58 Anders Kristoffersen (Nor) Team Froy Oslo 04:56
59 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling 04:57
60 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 05:08
61 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
62 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sor 05:29
63 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 05:49
64 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits 05:51
65 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 05:55
66 Alex Kirsch (Lux) Cult Energy Pro Cycling 06:26
67 Maximilian Walscheid (Ger) Team Giant-Alpecin 06:37
68 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18 06:48
69 Russell Downing (GBr) Cult Energy Pro Cycling 06:59
70 Maxime Cam (Fra) Bretagne-Séché Environnement
71 Tony Hurel (Fra) Team Europcar 07:10
72 Yauheni Hutarovich (Blr) Bretagne-Séché Environnement 07:28
73 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor 07:31
74 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 07:33
75 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo 07:34
76 Thomas Boudat (Fra) Team Europcar 07:51
77 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 07:54
78 Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 07:58
79 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 08:00
80 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no
81 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling 08:08
82 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus 08:10
83 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo 08:16
84 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team 08:19
85 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits 08:22
86 Edwin Wilson (Swe) Team Joker 08:28
87 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker 08:34
88 Marco Haller (Aut) Team Katusha 08:36
89 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 08:45
90 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo 08:54
91 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement 08:57
92 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 09:00
93 Even Rege (Nor) Team Fixit.no
94 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar 09:07
95 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus 09:20
96 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 09:21
97 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits 09:30
98 Amund Groendahljansen (Nor) Team Joker 09:42
99 Jayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka 09:45
100 Oddbjorn Klomsten Andersen (Nor) Team Froy Oslo 10:08
101 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar 10:09
102 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sor 10:35
103 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks - Kraft 10:42
104 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18 10:44
105 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 11:09
106 Filip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no 11:12
107 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling 11:16
108 Mario Costa (Por) Lampre-Merida 11:20
109 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18 11:52
110 Jon Soeveras Breivold (Nor) Team Froy Oslo 12:27
111 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18 12:34
112 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin 13:37
113 Henrik Evensen (Nor) Team Froy Oslo 13:50
114 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken Sor 14:35
115 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 14:36
116 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks - Kraft 15:06
117 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk 15:08
118 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team 15:34
119 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk 16:10
120 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no 16:15
121 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 16:22
122 Marius Andre Hafsas (Nor) Team Fixit.no 17:51
123 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no 18:18
124 Ken Hanson (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 18:51