Puchar Świata MTB XCO 2015 #5: Schurter po raz drugi, Ferrand-Prevot po raz pierwszy

Szwajcar Nino Schurter (Scott-Odlo) odniósł zwycięstwo na trasie piątego wyścigu cyklu Pucharu Świata w amerykańskim Windham.

29-latek na suchej trasie w stanie Nowy Jork pokonał na ostatniej rundzie mistrza świata Francuza Juliena Absalona (BMC). Trzecie miejsce wywalczył Niemiec Manuel Fumic (Cannondale).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Schurter prowadzi z dorobkiem 1100 punktów i ma 190 punktów przewagi nad Absalonem.

Wyścig elity mężczyzn przebiegał pod dyktando Schurtera, który już na początku wysforował się na czoło. Szwajcarowi nie sprzyjało jednak szczęście i na trzecim kółku złapał kapcia, co kosztowało go stratę kilku pozycji.

Prowadzenie objęli Absalon i Fumic, który na zjeździe szalał i na czwartej rundzie wyraźnie odjechał mistrzowi świata. Z tyłu nie próżnował Schurter, stopniowo odrabiając straty do prowadzącej dwójki. Dobrze radził sobie także mistrz Australii Daniel McConnell (Trek), na piątej rundzie dołączając z Schurterem do czoła wyścigu.

Schurter swoje umiejętności zjazdu próbował wykorzystać do zgubienia rywali, ale Fumic szaleńczym tempem mknął po kamienistej części zjazdu i nie pozwolił mu odjechać. Absalon trzymał się blisko i na przedostatniej rundzie narzucił na podjeździe mocne tempo, wykańczając niemieckiego zawodnika.

Rywalizacja o zwycięstwo sprowadziła się do walki między Schurterem i Absalonem. Francuz na ostatni zjazd nie zdołał wyjechać na pierwszej pozycji, co skrzętnie wykorzystał Schurter i na tym fragmencie zyskał kilka sekund. Wystarczyło i 29-latek świętował drugi z rzędu triumf w Pucharze Świata.

Rywalizację kobiet wygrała Francuzka Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv), od początku do końca prowadząca w zmaganiach pań. To pierwszy triumf Francuzki w tegorocznej serii PŚ, dotychczas trójkolorowa gwiazda na koncie miała dwa trzecie miejsca.

Słaby start i dalsza pozycja kosztował zwycięstwo Jolandę Neff – Szwajcarka goniła i przeskakiwała z dalszej pozycji, ale na mecie zameldowała się na drugim miejscu. 8. lokatę zajęła jedyna reprezentantka Polski – Maja Włoszczowska (Kross Racing Team).

W wyścigu orlików triumfował Francuz Victor Koretzky (BH Suntour), o 41 sekund dystansując swojego rodaka Titouana Carod (Scott Creuse) i o ponad minutę Hiszpana Pablo Rodrigueza. 8. miejsce zajął Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team).

Zmagania orliczek zdecydowanie wygrała Dunka Jenny Rissveds, na mecie meldując się przed Francuzką Margot Moschetti i Włoszką Lisą Rabensteiner.

Wyniki Pucharu Świata MTB #5 – wyścigu cross country elity mężczyzn (CDM), Windham (30,7 km):

10. Ondrej Cink (Czechy) Multivan Merida Biking Team                 03:14

Wyniki Pucharu Świata MTB #5 – wyścigu cross country elity kobiet (CDM), Windham (26,6 km):

10. Blaza Kelmencic (Słowenia) Habitat Mountainbike Team             04:28

Wyniki Pucharu Świata MTB #5 – wyścigu cross country mężczyzn do lat 23 (CDM), Windham (26,6 km):

10. Georg Egger (Niemcy)                                             04:39

Wyniki Pucharu Świata MTB #5 – wyścigu cross country kobiet do lat 23 (CDM), Windham (20,8 km):