Tour de Pologne 2015: Marcin Białobłocki zwycięzcą 7. etapu

Marcin Białobłocki wygrał niespodziewanie ostatni etap 72. Tour de Pologne. Zwycięzcą wyścigu został Hiszpan Ion Izagirre (Movistar).

32-letni reprezentant Polski na krakowskim rynku pokonał o 2 sekundy Vasila Kiryienke (Team Sky) i o 59 sekund Ricka Flensa (LottoNL-Jumbo).

Aktualny mistrz kraju w jeździe na czas od początku pojechał mocno, na półmetku wyprzedzał Białorusina o jedną sekundę. Na mecie, po dojechaniu obu zawodników, to kolarz Team Sky był lepszy o ponad pół minuty, ale po korekcji czasu Białobłockiego, okazało się, że to Polak z brytyjskiej kontynentalnej ekipy ONE Pro Cycling, jak się później okazało, został sensacyjnym zwycięzcą etapowym.

W klasyfikacji generalnej przed ostatnim etapem w grze pozostawało jeszcze dziesięciu zawodników. Już pierwsze międzyczasy pokazały jednak, że lider Sergio Henao (Team Sky) i wicelider Diego Ulissi (Lampre-Merida) nie mają swego dnia.

Optymistycznie wyglądała natomiast jazda Izagirre, który musiał odrobić 14 sekund. 26-letni Bask niezłe tempo utrzymał do kreski w Krakowie, a uzyskany czas był wystarczający do zwycięstwa w całym wyścigu. Tym samym kolarz Movistar dopiął swego, ponieważ dwie ostatnie edycje Tour de Pologne kończył na drugim miejscu.

fot. Marek Kosowski/rowery.org

Wyniki 7. etapu Tour de Pologne 2015 (WT), Kraków – Kraków (25 km, jazda indywidualna na czas):
  1 Marcin Białobłocki (Pol) Polska                              28:45
  2 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               00:02
  3 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          00:59
  4 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                          01:09
  5 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     01:16
  6 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       01:23
  7 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             01:24
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             01:25
  9 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     01:26
 10 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
 11 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            01:27
 12 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            01:30
 13 Tomasz Marczyński (Pol) Polska                               01:31
 14 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                      01:32
 15 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        01:34
 16 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      01:36
 17 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 18 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           01:41
 19 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      01:43
 20 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          01:44
 21 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                    01:46
 22 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            01:48
 23 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               01:49
 24 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 25 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                 01:50
 26 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          01:52
 27 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     01:55
 28 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          01:56
 29 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 30 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             01:57
 31 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     01:59
 32 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin
 33 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        02:03
 34 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 35 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              02:09
 36 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                02:10
 37 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             02:13
 38 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         02:14
 39 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 02:15
 40 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                           02:18
 41 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 42 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 43 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      02:19
 44 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                          02:24
 45 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           02:26
 46 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        02:30
 47 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
 48 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             02:32
 49 Kamil Gradek (Pol) Polska                                    02:36
 50 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 51 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           02:38
 52 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  02:40
 53 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal
 54 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
 55 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin                 02:41
 56 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            02:42
 57 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          02:44
 58 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
 59 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       02:45
 60 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                        02:47
 61 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   02:48
 62 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 63 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
 64 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       02:50
 65 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
 66 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                    02:53
 67 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                         02:55
 68 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo                        03:00
 69 Kamil Zieliński (Pol) Polska                                 03:03
 70 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                             03:04
 71 Bert Jan Lindemann (Bel) Team LottoNL-Jumbo                  03:07
 72 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                         03:08
 73 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           03:09
 74 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            03:10
 75 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             03:11
 76 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
 77 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   03:13
 78 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      03:16
 79 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 80 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   03:18
 81 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          03:22
 82 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 03:24
 83 Adam Stachowiak (Pol) Polska                                 03:26
 84 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           03:29
 85 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 86 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     03:30
 87 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         03:31
 88 Dariusz Batek (Pol) Polska                                   03:32
 89 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           03:37
 90 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  03:38
 91 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                      03:41
 92 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               03:45
 93 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                   03:52
 94 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        03:54
 95 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 03:55
 96 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                  03:58
 97 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 98 David Lopez (Spa) Team Sky                                   03:59
 99 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
100 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   04:04
101 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     04:06
102 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              04:10
103 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                 04:15
104 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        04:16
105 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr                                  04:17
106 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                       04:28
107 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                04:33
108 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 04:36
109 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                         04:38
110 Paweł Franczak (Pol) Polska                                  05:26
111 Edward Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                            05:27
112 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge                             05:39
113 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         11:53
Klasyfikacja końcowa wyścigu
  1 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                          26:04:38
  2 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            00:02
  3 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            00:03
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:14
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:15
  6 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             00:19
  7 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     00:40
  8 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             00:54
  9 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       01:23
 10 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   01:32
 11 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice                  01:59
 12 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      02:06
 13 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      02:52
 14 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     02:54
 15 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     03:41
 16 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            04:13
 17 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                     04:33
 18 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          04:43
 19 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo                        07:32
 20 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                           09:55
 21 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo                      09:56
 22 Tomasz Marczyński (Pol) Polska                               11:35
 23 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 12:19
 24 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        12:55
 25 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          15:36
 26 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  18:23
 27 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  19:37
 28 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             19:43
 29 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           19:45
 30 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 20:27
 31 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          21:33
 32 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              21:52
 33 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                             22:07
 34 Igor Anton (Spa) Movistar Team                               23:18
 35 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           26:06
 36 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      26:34
 37 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             27:57
 38 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               28:14
 39 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          28:55
 40 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             29:26
 41 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                        30:33
 42 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           31:40
 43 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              31:44
 44 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                          32:36
 45 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin
 46 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           32:38
 47 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        36:13
 48 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        36:42
 49 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         36:53
 50 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              37:09
 51 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        37:19
 52 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   37:57
 53 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           38:05
 54 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            38:11
 55 David Lopez (Spa) Team Sky                                   39:28
 56 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 42:08
 57 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       42:26
 58 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               43:36
 59 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   44:55
 60 Bert Jan Lindemann (Bel) Team LottoNL-Jumbo                  47:06
 61 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 47:35
 62 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                49:13
 63 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal                              50:02
 64 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     50:52
 65 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                        51:11
 66 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                            51:34
 67 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         53:00
 68 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           53:14
 69 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                   53:15
 70 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        53:35
 71 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha                         53:36
 72 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                 53:40
 73 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                       53:41
 74 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                  54:44
 75 Paweł Franczak (Pol) Polska                                  55:03
 76 Edward Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                            55:12
 77 Kamil Zieliński (Pol) Polska                              01:01:44
 78 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling                          01:02:13
 79 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                  01:02:28
 80 Adam Stachowiak (Pol) Polska                              01:02:43
 81 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      01:02:48
 82 Dariusz Batek (Pol) Polska                                01:02:49
 83 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                01:03:13
 84 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                        01:03:32
 85 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                          01:03:55
 86 Olivier Le Gac (Fra) FDJ.fr                               01:04:46
 87 Kamil Gradek (Pol) Polska                                 01:04:53
 88 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            01:05:33
 89 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                       01:05:34
 90 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                              01:06:04
 91 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                     01:06:43
 92 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      01:07:05
 93 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                         01:08:09
 94 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                       01:10:32
 95 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing               01:11:56
 96 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                 01:12:42
 97 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             01:14:42
 98 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                   01:15:25
 99 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                   01:15:31
100 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge                          01:17:06
101 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin              01:17:18
102 Marcin Białobłocki (Pol) Polska                           01:18:24
103 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    01:20:44
104 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                    01:21:59
105 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                 01:24:47
106 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       01:28:17
107 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                      01:29:24
108 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  01:29:40
109 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   01:35:25
110 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                   01:37:01
111 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       01:37:05
112 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                     01:41:21
113 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   01:41:55

Klasyfikacja punktowa

  1 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin                          53 pkt
  2 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                50
  3 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                               46
  4 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                         44
  5 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge                                41
  6 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                               40
  7 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                38
  8 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                                37
  9 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                       36
 10 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                34
 11 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 34
 12 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                                31
 13 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                        30
 14 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                 29
 15 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      25
 16 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                          24
 17 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice                     23
 18 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                          22
 19 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                         21
 20 Marcin Białobłocki (Pol) Polska                                 20

Klasyfikacja górska

  1 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     44 pkt
  2 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                          40
  3 Edward Beltran (Col) Tinkoff-Saxo                               38
  4 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                           26
  5 Kamil Zieliński (Pol) Polska                                    25
  6 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                25
  7 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                               22
  8 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo                           20
  9 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal                                 20
 10 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                                17
 11 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      17
 12 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                               17
 13 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 14
 14 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                              13
 15 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                 12
 16 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                                12
 17 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                         10
 18 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin                        10
 19 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                              10
 20 Ian Boswell (USA) Team Sky                                      10

Klasyfikacja aktywnych

  1 Kamil Gradek (Pol) Polska                                        8 pkt
  2 Marcin Białobłocki (Pol) Polska                                  8
  3 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                            4
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 3
  5 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                           3
  6 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                               3
  7 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo                                 3
  8 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          3
  9 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 3
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  2
 11 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                 2
 12 Kamil Zieliński (Pol) Polska                                     2
 13 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                                 1
 14 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                       1
 15 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                                1

Klasyfikacja drużynowa

  1 Lotto Soudal                                              78:21:52
  2 BMC Racing Team                                              03:34
  3 Team Sky                                                     08:26
  4 Astana Pro Team                                              13:07
  5 Tinkoff-Saxo                                                 22:23
  6 CCC Sprandi Polkowice                                        37:32
  7 IAM Cycling                                                  40:32
  8 Cannondale-Garmin                                            43:00
  9 Movistar Team                                                44:13
 10 Lampre-Merida                                                50:52
 11 Team Katusha                                                 54:38
 12 Etixx - Quick-Step                                        01:02:16
 13 Team LottoNL-Jumbo                                        01:22:46
 14 AG2R La Mondiale                                          01:22:56
 15 FDJ.fr                                                    01:26:26
 16 Orica GreenEdge                                           01:32:29
 17 Team Giant-Alpecin                                        01:38:18
 18 Polska                                                    01:54:39
 19 Trek Factory Racing                                       01:56:30

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: