Wyścig Dookoła Mazowsza 2015: etap 4

Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice) wygrał 58. edycję Wyścigu Dookoła Mazowsza. Ostatni etap padł łupem 21-letniego Niemca Nilsa Schombera (Rad-Net Rose).

Kolarze zmierzyli się z trzema, 54-kilometrowymi rundami wokół Kozienic. Od samego początku prędkość w peletonie była bardzo wysoka, gdyż spora grupa kolarzy chciała zabrać się do ucieczki. Ostatecznie do pierwszej premii lotnej dojechali wszyscy razem, a spośród całej stawki najszybszy był Grzegorz Stępniak. Jako, że drugie miejsce zajął trzeci w generalce Twan Brusselman, a trzeci miejsce zajął drugi w ogólnym zestawieniu Kersten Thiele, kolarz CCC Sprandi Polkowice powiększył nad nimi przewagę do 6 i 9 sekund.

Po tym sprincie, od grupy zasadniczej zdołała oderwać się 6-osobowa ucieczka, w której jechali m.in. Wojciech Sykała (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Mateusz Komar (Whistle ESKOM Ziemia Brzeska), czy też Patryk Złotowicz (TKK Pacific Toruń). Zebrali oni bonifikaty na drugiej i ostatniej tego dnia premii.

Uciekinierzy nie zdołali sobie jednak wypracować większej przewagi i zostali doścignięci ok. 15 kilometrów przed metą. Od tego momentu rozpoczęła się rozgrywka sprinterów i walka nie tylko o zwycięstwo etapowe, ale też końcowe.

Na finiszowych metrach najszybszy okazał się Nils Schomber (Rad-Net Rose Team), a Stępniak przeciął „kreskę” tuż po nim, zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce na etapie zajął kolega Schombera z zespołu, Henning Bommel.

Kolarz CCC Sprandi Polkowice zakończył Wyścig dookoła Mazowsza z 12 sekundami przewagi nad Thiele i 15 nad Brusselmanem. Wygrał również w klasyfikacji aktywnych (z dorobkiem 12 punktów), dzięki agresywnej jeździe i walce na premiach lotnych.

Dzisiejszy etap mieliśmy pod kontrolą. Najpierw wygrałem pierwszą premię lotną, a później odjechała 6-osobowa ucieczka, w której byli zawodnicy sporo tracący w generalce. Po cichu liczyliśmy, że dojedzie ona do mety, zgarniając „na kresce” wszystkie sekundy bonifikaty. Ekipy z Niemiec i z Danii zaczęły ją jednak gonić i doszło do masowego sprintu. W końcówce koledzy z drużyny bardzo mi pomogli dobrze się ustawić i zdołałem zafiniszować drugi

– powiedział Stępniak.

Różnie nam się powodziło w polskich wyścigach i chciałem przełamać nienajlepszą ostatnią serię. Czułem przez to większą presję, ale jestem takim zawodnikiem, który radzi sobie lepiej, gdy ta presja ciąży.

Jest to moje pierwsze zwycięstwo w wyścigu etapowym w karierze. Kosztowało ono sporo nerwów, bo o wszystkim decydowały sekundy i przez kilka dni nie można było sobie pozwolić na żaden błąd. To jest zupełnie inne uczucie, gdy jako sprinter masz „tylko” walczyć o zwycięstwo etapowe, niż gdy walczysz o klasyfikację generalną. Gdy widzisz, jak koledzy z drużyny pomagają ci przez cały wyścig, motywacja jest większa. Jest też co prawda większy stres, ale bycie liderem na generalkę bardzo podbudowuje. Szczególnie jeśli wygrywasz.

inf. prasowa i fot. CCC Sprandi Polkowice

Wyniki 4. etapu Wyścigu Dookoła Mazowsza 2015 (2.2), Kozienice – Kozienice (160 km):