Mistrzostwa Polski 2015: złoto dla Tomasza Marczyńskiego

Tomasz Marczyński z grupy Torku Şekerspor zdobył tytuł mistrza Polski w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego.

31-letni kolarz, który powtórzył sukces z lat 2007 i 2011, pokonał na finiszowych metrach Michała Gołasia (Etixx-Quick Step) i Pawła Bernasa (ActiveJet Team).

86 zawodników wyruszyło o 11:15 na trasę złożonej z 13 interwałowych, selektywnych rund, o długości 18 kilometrów. Niebo było zachmurzone, ale nie padało, za to miejscami dokuczał silny boczny wiatr.

W peletonie najliczniej była reprezentowana ekipa CCC Sprandi Polkowice, w dwunastce "pomarańczowych" znajdował się obrońca tytułu Bartłomiej Matysiak. Po dziewięciu kolarzy miały ActiveJet Team i Wibatech Fuji Żory, a siedmiu Domin Sport i Whistle. Na starcie nie zabrakło mistrza świata Michała Kwiatkowskiego (Etixx-Quick Step) i najlepszego górala Tour de France Rafała Majki (Tinkoff-Saxo), wśród nieobecnych byli natomiast kontuzjowany Maciej Bonar, Paweł Poljański (obaj Tinkoff-Saxo) i Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step).

Po wstępnych harcach na zakończenie 1. okrążenia ucieczkę dnia zainicjował Michał Gołaś (Etixx-Quick Step), do którego dołączyli Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), Adam Stachowiak (Kolss-BDC), Tomasz Marczyński, Przemysław Kasperkiewicz (AWT), Jacek Morajko (Wibatech), Adrian Honkisz i Marek Rutkiewicz (obaj CCC Sprandi), Paweł Bernas, Łukasz Bodnar i Arkadiusz Owsian (wszyscy ActiveJet), Jakub Foltyn i Jarosław Rębiewski (obaj Domin Sport) oraz z małym opóźnieniem Tomasz Kiendyś (CCC Sprandi) i Mateusz Nowaczek (Kolss-BDC).

W połowie 3. pętli różnica dobiła do 6:30. W peletonie zrobił się ruch , jedną z grup pociągnął za sobą Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), a następną Karol Domagalski (Raleigh) i Rafał Majka. Obok wymienionej trójki w kontrataku jechali Kamil Gradek i Paweł Franczak (obaj ActiveJet), Leszek Pluciński i Łukasz Owsian (obaj CCC Sprandi), Artur Detko (Domin Sport), Wojciech Migdał (Cycling Academy), Tomasz Olejnik (USSA Pavilly Barentin) i Błażej Janiaczyk (Kolss-BDC).

Na półmetku rywalizacji prowadząca piętnastka wyprzedzała kontratakującą jedenastkę o 2:30, a leniwy peleton tracił całe 5 minut.

Różnica pomiędzy dwiema prowadzącymi grupami topniała. Majka depnął mocniej na 10. kółku, redukując stratę pościgu do półtorej minuty. Czołówka odpowiedziała na to wzmocnieniem tempa. Zmęczenie narastało, co sprawiło, że z przodu pozostali Gołaś, Niemiec, Stachowiak, Marczyński, Kasperkiewicz, Morajko, Honkisz, Rutkiewicz, Bernas i Kiendyś. Prowadząca dziesiątka przedostatnie okrążenie rozpoczęła z zapasem 1:20. Taką różnię starali się zasypać Majka, Huzarski, Gradek, Łukasz Owsian i Franczak, co im się powiodło jeszcze przed finałową rundą.

Czołówka powiększyła się o pięciu rywali do złota, ale taka sytuacja utrzymała się tylko przez moment. Próbowali odjechać Kasperkiewicz i Honkisz, a na początku ostatniego okrążenia Gołaś, Huzarski, Marczyński, Bernas i Rutkiewicz.

Prowadząca piątka 5 kilometrów przed metą wypracowała bezpieczny zapas 40 sekund przewagi, wpadając również razem na łagodnie prowadzący w górę finisz. Tam decydujące słowo należało do Marczyńskiego, który wyraźnie pokonał Gołasia i Beransa.

fot. Łukasz Huzarski

Wyniki Mistrzostw Polski 2015 – wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn, Sobótka - Sobótka (234 km, 13 x 18 km):
1. Tomasz Marczyński (Torku Şekerspor)      5:41:39 (41,1 km/h)
2. Michał Gołaś (Etixx-Quick Step)
3. Paweł Bernas (ActiveJet Team)
4. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice)    00:02
5. Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18)         00:07
6. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice)      00:53
7. Paweł Franczak (ActiveJet)            01:07
8. Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice)
9. Tomasz Kiendyś (CCC Sprandi Polkowice)
10 Rafał Majka (Tinkoff-Saxo)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: