Mistrzostwa Polski 2015: Małgorzata Jasińska mistrzynią Polski ze startu wspólnego

Małgorzata Jasińska została w Sobótce mistrzynią Polski w wyścigu ze startu wspólnego.

Zawodniczka Ale Cipollini pokonała Katarzynę Wilkos i Paulinę Brzeźną-Bentkowską (obie TKK Pacific Nestle). To trzeci w karierze tytuł 31-letniej Jasińskiej, po latach 2009-2010.

46-osobowy peleton pań na mistrzowskiej trasie miał do pokonania siedem lekko pagórkowych okrążeń, o długości 18 kilometrów

Pierwsza akcja uformowała się krótko po stracie, a wśród atakujących dziewczyn znalazły się Małgorzata Jasińska, Alicja Ratajczak (UKS Mróz Jedynka Kornik), Katarzyna Wilkos i Monika Żur (4F Racing Team).

Czwórka drugie okrążenie ukończyła z przewagą 2 minut nad kontratakującymi faworytkami rywalizacji Eugenią Bujak (BTC City Ljubljana), Pauliną Brzeźną-Bentkowską, Katarzyną Niewiadomą (Rabo Liv) i Katarzyną Pawłowską (Boels Dolmans). W kolejnej grupce trzymały się trio z TKK Pacific Nestle: Monika Brzeźna, Aleksandra Kardas i Anna Plichta.

Pogoda przestała sprzyjać, na trasie rozpadało się, a z deszczem przyszedł porywisty wiatr. Fatalne warunki jazdy uległy poprawie na piątej pętli. Goniące grupki powoli odrabiały stratę. Finałowa rundę na czele rozpoczęły Jasińska, Wilkos, Niewiadoma, Pawłowska, Bujak i Paulina Brzeźna. Przed ostatnimi kilometrami do szóstki zdążyły powrócić Ratajczak i Żur oraz dołączyć Monika Brzeźna, Kardas i Plichta.

Atak po biało-czerwoną koszulkę podjęła Jasińska, którą następnie wyprzedziła Wilkos. 2 kilometry przed metą dwójka jechała razem, z bezpieczną, 30-sekundową przewagą nad rywalkami.

Końcowe metry prowadziły lekko pod górę. Tam swoje zwycięstwo przypieczętowała zawodniczka grupy Ale Cipollini Wilkos przypadło srebro oraz złoto wśród orliczek.

Wyniki mistrzostw Polski 2015 – wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet, Sobótka – Sobótka (126 km, 7 x 18 km):