Tour de Suisse 2015: etap 3

Peter Sagan z grupy Tinkoff-Saxo odniósł zwycięstwo na trzecim etapie szwajcarskiej etapówki.

Drugi finiszował Daniel Moreno (Katusha), a trzeci Thibaut Pinot (FDJ).

31. w pierwszej grupie przyjechał Rafał Majka (Tinkoff-Saxo).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Tom Dumoulin (Giant- Alpecin).

Niespełna 120-km odcinek otworzył podjazd na leżącej na wysokości 2093 metrów Przełęczy Świętego Gotarda (kat. HC; 18,8 km; 5,8%). Zaatakowała tam dwójka Stefan Denifl (IAM Cycling) i Marco Marcato (Wanty Groupe Gobert), za którą ruszył Branislau Samoilau (CCC Spandi).

Białorusin na górskiej premii zameldował się ze stratą 50 sekund. Peleton był spóźniony o 3 minuty więcej i długo nie przyspieszał. 40 kilometrów przed metą różnica wzrosła do 6:30. W pościgu ekipę Giant-Alpecin zastąpili wówczas kolarze Tinkoff-Saxo, zabierając się ostro do roboty.

14,4 kilometra przed kreską leżała górska premia w Leonica (kat. 2.; 4,9 km; 7%, maks. 9,5%). Z czołówki odpadł tam Marcato. Zasadnicza grupa szybko się zbliżała. Narzucane tempo m. in. przez Rafała Majkę zmogło mistrza świata Michała Kwiatkowskiego (Etixx).

Dwójka zdobyła premię z zapasem zaledwie 33 sekund, a na ostatniej przeszkodzie w Aquola (kat. 3; 3,2 km; 6,8%), położonej 6,2 kilometra przed celem, ucieczka została wchłonięta.

Na podjeździe zaatakował Michael Albasini (Orica), do którego dojechał Jan Bakelands (Ag2r). Za plecami dwójki Majka pracował dla Petera Sagana. Kontrował Sergio Henao (Sky), a obie akcje zakończyły się fiaskiem.

W czołówce utrzymało się 32 kolarzy, wśród których najciężej pracował Majka, kasując kolejne skoki. Praca 25-letniego Polaka nie poszła na marne. Na trudnym finiszu jego wysiłek wykończył Sagan, broniąc się przed nacierającym Moreno.

Wyniki 3. etapu Tour de Suisse 2015 (WT), Quinto - Olivone (117,3 km):
  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                             3:00:35
  2 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
  3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
  4 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
  6 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
  7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
  8 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
  9 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
 10 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
 11 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 12 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 13 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 14 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 15 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 16 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 17 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 18 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
 19 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 20 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 21 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 22 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 23 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 24 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 25 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 26 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr
 27 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 28 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 29 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 30 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 31 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 32 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              00:13
 33 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        01:19
 34 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                01:22
 35 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 36 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin
 37 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 38 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 39 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 40 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 41 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 42 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin
 43 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 44 David Lopez (Spa) Team Sky
 45 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      02:56
 46 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 47 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling
 48 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 49 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       03:30
 50 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              04:06
 51 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin
 52 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice                04:54
 53 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 54 Christian Knees (Ger) Team Sky                               05:04
 55 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 56 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team
 57 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           05:29
 58 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      08:48
 59 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 60 Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
 61 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 62 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 63 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 64 Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo
 65 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 66 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 67 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step
 68 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 69 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 70 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 71 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 72 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 73 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 74 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 75 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 76 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 77 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 78 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 79 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 80 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 81 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 82 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          10:30
 83 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 84 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       10:45
 85 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 86 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 87 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal
 88 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        13:13
 89 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin
 90 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 91 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 92 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 93 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 94 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 95 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
 96 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 97 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 98 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 99 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
100 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
101 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
102 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
103 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
104 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
105 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
106 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
107 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                17:02
108 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
109 Marco Haller (Aut) Team Katusha
110 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
111 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
112 Mario Costa (Por) Lampre-Merida
113 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
114 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
115 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
116 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
117 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
118 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
119 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
120 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Garmin
121 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
122 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
123 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
124 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step
125 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
126 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
127 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
128 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
129 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
130 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
131 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
132 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
133 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
134 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
135 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo
136 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
137 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
138 Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal
139 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
140 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
141 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
142 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
143 Bert Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
144 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
145 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
146 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
147 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
148 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step
149 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
150 Danny Pate (USA) Team Sky
151 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
Klasyfikacja po 3. etapie
  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                      6:43:12
  2 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   00:05
  3 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
  4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:07
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   00:12
  6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         00:14
  7 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr                                  00:15
  8 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                        00:18
  9 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        00:19
 10 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 11 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
 12 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           00:21
 13 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                     00:26
 14 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:29
 15 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 16 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            00:32
 17 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 18 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         00:39
 19 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           01:09
 20 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       01:14
 21 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 22 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  01:17
 23 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             01:19
 24 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 25 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               01:21
 26 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice                  01:26
 27 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 28 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     01:35
 29 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      02:23
 30 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        02:32
 31 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                02:37
 32 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      02:39
 33 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert                 02:42
 34 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      02:43
 35 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       02:46
 36 David Lopez (Spa) Team Sky
 37 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 04:11
 38 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                       04:36
 39 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                           05:38
 40 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                            07:03
 41 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               07:20
 42 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin              07:30
 43 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice                07:32
 44 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              07:36
 45 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      08:44
 46 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling                             08:45
 47 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            08:56
 48 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert                   09:02
 49 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             09:54
 50 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             09:55
 51 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       10:17
 52 Igor Anton (Spa) Movistar Team                               10:44
 53 Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida                            11:31
 54 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     11:43
 55 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        11:45
 56 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              11:46
 57 Francisco Ventoso (Spa) Movistar Team                        12:28
 58 Christian Knees (Ger) Team Sky                               12:36
 59 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      14:31
 60 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                  14:34
 61 Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step                        14:37
 62 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      14:41
 63 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           14:43
 64 Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin                        14:45
 65 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                         14:49
 66 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  14:50
 67 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         14:56
 68 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   15:04
 69 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         15:41
 70 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert                   15:58
 71 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          16:03
 72 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           16:12
 73 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                              16:19
 74 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            16:27
 75 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert                16:32
 76 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     16:35
 77 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                   16:40
 78 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal                              18:15
 79 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            18:24
 80 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                       18:52
 81 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       18:56
 82 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                           19:03
 83 Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo                        19:13
 84 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                      19:15
 85 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           19:16
 86 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        20:37
 87 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             20:41
 88 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            20:55
 89 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           21:04
 90 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      22:23
 91 Mario Costa (Por) Lampre-Merida                              23:06
 92 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    23:30
 93 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team                    23:31
 94 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                       23:32
 95 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                         23:37
 96 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 97 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  23:43
 98 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 99 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          24:17
100 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            24:40
101 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         24:41
102 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                     24:47
103 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                        26:38
104 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                           26:48
105 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        26:52
106 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       26:56
107 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                           27:01
108 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
109 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                          27:20
110 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo                       27:22
111 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       27:31
112 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  27:34
113 Marco Haller (Aut) Team Katusha
114 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      27:35
115 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Garmin                      27:36
116 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                        27:37
117 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 27:43
118 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        27:44
119 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          29:30
120 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   29:31
121 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  30:19
122 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           30:29
123 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step                      30:33
124 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
125 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step                        30:40
126 Bert Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
127 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
128 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            30:44
129 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                              30:45
130 Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal                             30:46
131 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            30:48
132 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
133 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        30:49
134 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
135 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           32:48
136 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        33:00
137 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            33:01
138 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
139 Danny Pate (USA) Team Sky
140 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                   33:03
141 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
142 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                  33:04
143 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          33:10
144 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       33:12
145 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
146 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            33:13
147 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                    33:14
148 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                33:15
149 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           33:17
150 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              33:21
151 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                                  33:28

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: