Euskal Emakumeen Bira 2015: etap 3

fot. Boels Dolmans / Wouter Roosenboom / Irmo Keizer

Holenderka Chantal Blaak (Boels Dolmans) wygrała po ucieczce przedostatni etap baskijskiego wyścigu. Liderką pozostała Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv).

Druga finiszowała Włoszka Elena Cecchini (Lotto Soudal Ladies), a trzecia Australijka Katrin Garfoot (Orica - AIS).

112-kilometrowy etap znaczyła 11-kilometrowa wspinaczka zlokalizowana w połowie odcinka. W końcówce, na 7 kilometrów przed metą, wyrastała jeszcze krótka premia trzeciej kategorii, mająca ostatecznie zdecydować o losach wyścigu.

Pierwsze kilometry drugiego etapu na czele pokonały Rosella Ratto (Inpa Sottoli Giusfredi) i Anna Ramirez (Bizkaia Durango), uzyskując po drodze półtorej minuty zapasu nad peletonem.

Peleton prowadzony przez zawodniczki Bigla i Boels Dolmans nie spieszył się, pozwalając dwójce zwiększyć zapas do 6 minut u podnóża 11-kilometrowej wspinaczki drugiej kategorii. Podjazd nie wprowadził zasadniczych zmian - peleton stopniał, a różnica zaczęła stopniowo spadać.

Prowadząca dwójka osiągnęła szczyt 3 minuty przed 22-osobową grupką liderek wyścigu prowadzonych przez Katarzynę Niewiadomą. Różnica wciąż była spora, a ataki z czołówki animowały zawodniczki Boels Dolmans, w osobie Evelyn Stevens.

Utworzyła się grupa pościgowa w składzie Shara Gillow (Rabo Liv), Elena Cecchini, Chantal Blaak i Katrin Garfoot. Czwórka 25 kilometrów przed metą zbliżyła się na 45 sekund, peleton z Niewiadomą tracił 1:55.

W zaistniałej sytuacji (Garfoot w klasyfikacji generalnej traciła 1:33) Gillow została wycofana z akcji, aby wspomóc koleżanki z Rabo Liv, natomiast Ratto i Ramirez zostały doścignięte przez trójkę.

Prowadząca grupa ostatni podjazd zdobyła z bezpiecznym zapasem 1:15. Na wzniesieniu atakowała wiceliderka Ashleigh Moolman (Bigla), ale Niewiadoma czujnie kontrolowała akcję zawodniczki z RPA.

Ostatnie metry należały do Chantal Blaak, która zameldowała się przed Cecchini i Garfoot. Grupa Niewiadomej do tej ostatniej straciła 1:28, co pozwoliło Polce zachować prowadzenie w wyścigu.

Polka prowadzi też w klasyfikacji górskiej baskijskiej imprezy.

fot. Boels Dolmans / Wouter Roosenboom / Irmo Keizer

Wyniki 3. etapu Euskal Emakumeen Bira 2015 (2.1), Iurreta - Iturmendi (112,2 km):

1 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Team                      3:23:40
2 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies                      00:01
3 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS                                00:03
4 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi                   00:50
5 Eleonora Dijk Van (Ned) Boels Dolmans Team                    01:08
6 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla
7 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Team                       01:28
8 Ashleigh Moolman (Rsa) Bigla
9 Emma Johansson (Swe) Orica-AIS
10 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv
11 Amanda Spratt AUS Orica-AIS
12 Amelie Rivat (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
13 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
14 Laura Lozano (Spa) S.C. Michela Fanini
15 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
16 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Team
17 Anna Zavershinskaya (Rus) Bizkaia-Durango
18 Anna Sanchis (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
19 Anna Ramirez (Spa) Bizkaia-Durango
20 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv                                  01:45
21 Doris Schweizer (Swi) Bigla
22 Asja Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                   01:49
23 Anna van der Breggen (Ned) Rabo Liv
24 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini                       05:19
25 M. Mar Bonnin (Spa) Bzk Emakumeen Bira
26 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies                      05:28
27 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi                  12:38
28 Demi Jong (Ned) Boels Dolmans Team
29 Severine Eraud (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
30 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv
31 Margarita Garcia (Spa) Bizkaia-Durango
32 Lourdes Oyarbide (Spa) Bizkaia-Durango
33 Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
34 Clara Koppenburg (Ger) Bigla
35 Cristina Martinez (Spa) Lointek Team
36 Sharon Laws (GBr) Bigla
37 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek Team
38 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope
39 Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini
40 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
41 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Team
42 Eider Merino (Spa) Lointek team
43 Ainara Elbusto (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
44 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
45 Lierni Lekuena (Spa) Bizkaia-Durango
46 Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS
47 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
48 Irene Bitto (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
49 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
50 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS
51 Rocio Del Alba (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
52 Leire Olaberria (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
53 Soraya Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
54 Aida Nuño (Spa) Lointek Team
55 Sheyla Gutierrez (Spa) Lointek Team
56 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini                   18:12
57 Molly Meyvisch (Bel) Lotto Soudal Ladies
58 Liisi Rist (Est) Inpa Sottoli Giusfredi
59 Sara Grifi (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
60 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini
61 Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango
62 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Pro Cycling Team
63 Ziortza Isasi (Spa) Bzk Emakumeen Bira
64 Catalina Rayo (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
65 Irene Usabiaga (Spa) Reprezentacja Hiszpanii
66 Belen Lopez (Spa) Lointek Team
67 Gloria Rodriguez (Spa) Bzk Emakumeen Bira

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

1 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                         8:23:49
2 Ashleigh Moolman (Rsa) Bigla
3 Emma Johansson (Swe) Orica-AIS                                00:02
4 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Team                       00:07
5 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS                                00:08
6 Tetiana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi               00:53
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla                              01:12
8 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Team                        01:34
9 Eleonora Dijk Van (Ned) Boels Dolmans Team                    01:37
10 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
11 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Team                      01:41
12 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
13 Anna van der Breggen (Ned) Rabo Liv                          01:55
14 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv
15 Anna Sanchis (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                   01:59
16 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies                       02:06
17 Anna Zavershinskaya (Rus) Bizkaia-Durango                    02:35
18 Amelie Rivat (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope              03:12
19 Laura Lozano (Spa) S.C. Michela Fanini                       03:13
20 Doris Schweizer (Swi) Bigla                                  03:24
21 Asja Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                   03:54
22 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi                  05:16
23 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini                       07:07
24 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies                      09:48
25 Anna Ramirez (Spa) Bizkaia-Durango                           12:14
26 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv                                 14:10
27 Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS                         14:11
28 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS                           14:13
29 Demi Jong (Ned) Boels Dolmans Team                           14:15
30 Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS                                14:16
31 Eider Merino (Spa) Lointek team                              14:19
32 Sheyla Gutierrez (Spa) Lointek Team                          14:20
33 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi                  14:21
34 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies                      14:22
35 Irene Bitto (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
36 Margarita Garcia (Spa) Bizkaia-Durango                       14:24
37 Cristina Martinez (Spa) Lointek Team                         14:26
38 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo
39 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Team                         14:28
40 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi             14:29
41 Rocio Del Alba (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                 14:34
42 Sharon Laws (GBr) Bigla                                      15:48
43 Clara Koppenburg (Ger) Bigla                                 17:07
44 M. Mar Bonnin (Spa) Bzk Emakumeen Bira                       17:24
45 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek Team                            18:03
46 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv                               23:10
47 Lourdes Oyarbide (Spa) Bizkaia-Durango                       23:13
48 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope         23:20
49 Leire Olaberria (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                24:33
50 Severine Eraud (Fra) Poitou-Charentes Futuroscope            24:37
51 Soraya Paladin (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                 24:40
52 Ainara Elbusto (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                 24:43
53 Lierni Lekuena (Spa) Bizkaia-Durango                         24:50
54 Aida Nuño (Spa) Lointek Team                                 24:54
55 Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini                   25:00
56 Irene Usabiaga (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                 30:13
57 Belen Lopez (Spa) Lointek Team                               30:14
58 Gloria Rodriguez (Spa) Bzk Emakumeen Bira                    30:16
59 Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango                      30:17
60 Nicole Hanselmann (Swi) Bigla                                33:27
61 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini                        33:42
62 Molly Meyvisch (Bel) Lotto Soudal Ladies                     33:53
63 Liisi Rist (Est) Inpa Sottoli Giusfredi                      42:32
64 Catalina Rayo (Spa) Reprezentacja Hiszpanii                  43:26
65 Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini                   44:17
66 Ziortza Isasi (Spa) Bzk Emakumeen Bira                       48:43
67 Sara Grifi (Ita) Top Girls-Fassa Bortolo                     48:52

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: