Durango-Durango Emakumeen Saria 2015: Emma Johansson przed Kasia Niewiadomą

Szwedka Emma Johansson (Orica-AIS) triumfowała na górskiej trasie hiszpańskiego wyścigu etapowego wokół baskijskiego miasta Durango.

Drugie miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), w finale przegrywając sprinterski pojedynek z bardziej doświadczoną Szwedką. Po trzecie miejsce dojechała Elena Cecchini (Lotto Soudal Ladies).

Zawodniczki pokonywały górzystą trasę o długości 110 kilometrów, najpierw mierząc się z naznaczoną długim i łagodnym podjazdem rundą, pokonywaną cztery razy. Po pokonaniu tego odcinka droga wiodła na północ, a do pokonania były dwie wspinaczki - 2,5-kilometrowa Alto de Montekalbo (7%) i 3-kilometrowa Alto de Muniketagana (6%).

W ucieczce dnia znalazła się Włoszka Saraya Paladin (Top Girls Fassa Bortolo), samotnie kręcąc przed peletonem i uzyskując nawet 3 minuty przewagi. 22-latka nie zdołała jednak oprzeć się sile peletonu, który 25 kilometrów przed metą, przed wjazdem na dwa finałowe podjazdy, zdecydowanie podkręcił tempo i włączył się do rozgrywki o zwycięstwo.

Paladin wchłonięta została na Montekalo przez 18-osobową grupkę liderek, która szybko skurczyła się do zaledwie 9 zawodniczek. Ostatni podjazd w czołówce rozpoczęły Katarzyna Niewiadoma i Shara Gillow (Rabo Liv), Ellen van Dijk i Megan Guarnier (Boels Dolmans), Emma Johansson, Valentina Scandolara, Amanda Spratt (Orica-AIS), Jessie Daams (Lotto Soudal Ladies) oraz Tetiana Riabchenko (Inpa Sottoli Giusfredi).

Grupka na ostatnim podjeździe podzieliła się, a na czele zostały tylko Niewiadoma i Johansson, rozpoczynając finałowy zjazd 20 sekund przed pościgiem. Dwójka utrzymała przewagę do mety i rozegrała między sobą sprinterski pojedynek o zwycięstwo.

Doświadczona Johansson okazała się szybsza na finiszu, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie. Debiutująca w hiszpańskim wyścigu Niewiadoma kreskę przecięła jako druga.

fot. Orica-AIS

Wyniki Durango-Durango Emakumeen Saria 2015 (1.2), Durango - Durango (110 km):

1. Emma Johansson (Orica-AIS)                        3:00:18
2. Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv)
3. Elena Cecchini (Lotto Soudal Ladies)                00:04
4. Evelyn Stevens (Boels Dolmans)
5. Katrin Garfoot (Orica-AIS)                          00:39
6. Jessie Daams (Lotto Soudal Ladies)                  00:40
7. Anna van der Breggen (Rabo Liv)
8. Ellen van Dijk (Boels Dolmans)
9. Chiara Pierobon (Top Girls Fassa Bortolo)
10. Tetiana Riabchenko (Inpa Sottoli Giusfredi)        00:49

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: