Criterium du Dauphine 2015: etap 1

25-letni mistrz Wielkiej Brytanii Peter Kennaugh zwycięstwem w Albertville otworzył zmagania na trasie 67. edycji Criterium du Dauphine.

Urodzony na Wyspie Man zawodnik Team Sky finiszował samotnie, wyprzedzając Sache Modolo (Lampre-Merida) i Edvalda Boassona Hagena (MTN-Qhubeka).

W peletonie, odpowiednio na 23. i 90. miejscu, zameldowali się Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) i Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18).

Rywalizacja przez większość dystansu toczyła się pod dyktando czwórki Maarten Wijnants (LottoNL-Jumbo), Romain Guillemois (Europcar), Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka) i Björn Thurau (Bora-Argon 18). Peleton wypuścił harcowników na 7:20 (30 km), a następnie spokojnie, siłami Lampre, Cofidisu i Orica, systematycznie odrabiał straty.

20 kilometrów przed metą w ucieczce, z zapasem półtorej minuty, pozostali Teklehaimanot i Thurau. 8 kilometrów dalej leżał ostatni podjazd Cote du Villard (kat. 3; 1,2 km; 8,7%), gdzie Niemiec odskoczył od Erytrejczyka. Z zasadniczej grupy oderwał się Daniel Oss (BMC), który zbliżył się do lidera na 30 sekund.

Na zjeździe do Włocha dołączyli Peter Kennaugh, Andriy Grivko (Astana), Gorka Izagirre (Movistar) i Marcel Wyss (IAM). Piątka dopadła Thuraua 4 kilometry przed kreską.

Wydawało się, że peleton nie stracił kontroli nad wydarzeniami, ale wrażenie to było bardzo złudne. Z czołówki zaatakował mistrz Wielkiej Brytanii, utrzymując malutką przewagę na ostatnich 2 kilometrach.

fot. ASO/X.Bourgois

Wyniki 1. etapu Criterium du Daupine 2015 (WT), Ugine – Albertville (132 km):
  1 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                              3:06:51
  2 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                             00:02
  3 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
  4 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
  5 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
  6 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  7 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
  8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
  9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 10 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 11 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 12 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
 13 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 14 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 15 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 16 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 17 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 18 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
 19 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 20 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 21 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin
 22 Cristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18
 23 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 24 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 25 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
 26 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
 27 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 28 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 29 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 30 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 31 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 32 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 33 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka
 34 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 35 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 36 Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18
 37 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 38 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 39 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 40 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 41 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 42 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 43 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 44 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 45 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 46 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 47 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
 48 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 49 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 50 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
 51 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 52 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 53 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 54 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 55 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 56 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 57 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 58 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 59 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 60 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 61 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 62 José Herrada (Spa) Movistar Team
 63 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin
 64 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 65 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 66 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
 67 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 68 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 69 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 70 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 71 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 72 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 73 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 75 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 76 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 77 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 78 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 79 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 80 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 81 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 82 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka
 83 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
 84 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
 85 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
 86 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 87 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 88 John Gadret (Fra) Movistar Team
 89 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 90 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
 91 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge
 92 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 93 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 94 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 95 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 96 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
 97 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 98 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                00:33
 99 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                        00:46
100 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             01:03
101 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing                      02:50
102 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
103 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge
104 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
105 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
106 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
107 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin
108 Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha
109 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
110 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
111 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
112 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
113 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
114 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
115 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
116 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
117 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
118 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale
119 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
120 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
121 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
122 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
123 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
124 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
125 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
126 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
127 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
128 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
129 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
130 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
131 Ian Boswell (USA) Team Sky
132 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
133 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            04:18
134 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
135 Luke Rowe (GBr) Team Sky
136 Wouter Poels (Ned) Team Sky
137 Philip Deignan (Irl) Team Sky
138 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar
139 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
140 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
141 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
142 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
143 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Garmin
144 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
145 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
146 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
147 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
148 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
149 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
150 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
151 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
152 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
153 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
154 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
155 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
156 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
157 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            07:17
158 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
159 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
160 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin                           11:48
161 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
162 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
163 Brian Bulgac (Ned) Team LottoNL-Jumbo
164 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
165 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
166 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        12:29
DNF Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
Klasyfikacja po 1. etapie
  1 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                              3:06:41
  2 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                             00:06
  3 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     00:08
  4 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                              00:12
  5 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
  6 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  7 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
  8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
  9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 10 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 11 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 12 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
 13 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 14 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 15 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 16 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 17 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 18 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
 19 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 20 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 21 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin
 22 Cristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18
 23 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 24 George Bennett (NZl) Team LottoNL-Jumbo
 25 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
 26 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
 27 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 28 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 29 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 30 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 31 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 32 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
 33 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka
 34 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 35 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 36 Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18
 37 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 38 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 39 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 40 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 41 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 42 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 43 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 44 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
 45 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 46 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 47 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
 48 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 49 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 50 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
 51 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 52 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 53 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 54 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Garmin
 55 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 56 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 57 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 58 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 59 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 60 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 61 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 62 José Herrada (Spa) Movistar Team
 63 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin
 64 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 65 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 66 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
 67 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 68 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 69 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 70 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 71 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 72 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 73 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 75 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 76 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 77 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 78 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 79 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 80 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 81 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 82 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka
 83 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
 84 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
 85 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
 86 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
 87 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 88 John Gadret (Fra) Movistar Team
 89 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 90 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
 91 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge
 92 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 93 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 94 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 95 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 96 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
 97 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 98 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                00:43
 99 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                        00:56
100 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             01:13
101 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing                      03:00
102 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
103 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge
104 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
105 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
106 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
107 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin
108 Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha
109 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
110 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
111 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
112 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
113 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
114 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
115 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
116 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
117 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
118 Johan Van Summeren (Bel) AG2R La Mondiale
119 Eduard Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
120 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
121 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
122 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
123 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
124 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
125 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
126 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
127 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
128 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
129 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
130 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
131 Ian Boswell (USA) Team Sky
132 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
133 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            04:28
134 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
135 Luke Rowe (GBr) Team Sky
136 Wouter Poels (Ned) Team Sky
137 Philip Deignan (Irl) Team Sky
138 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar
139 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
140 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
141 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
142 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
143 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Garmin
144 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
145 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
146 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
147 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
148 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
149 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
150 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
151 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
152 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
153 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
154 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
155 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
156 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
157 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            07:27
158 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
159 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
160 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Garmin                           11:58
161 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
162 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
163 Brian Bulgac (Ned) Team LottoNL-Jumbo
164 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Garmin
165 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Garmin
166 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        12:39

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: