Puchar Świata MTB XCO 2015 #2: Absalon i Neff zwycięzcy w Albstadt, 5. miejsce Włoszczowskiej

Mistrz świata Julien Absalon (BMC) wygrał w niemieckim Albstadt zmagania w zawodach cross-country na trasie drugiej edycji Pucharu Świata w kolarstwie górskim.

Francuz w końcówce pokonał o 11 sekund Szwajcara Nino Schurtera (Scott-Odlo). Trzecie miejsce zajął Czech Jaroslav Kulhavy (Specialized Racing).

Na naznaczonej dwoma długimi podjazdami trasie Absalon i Schurter kręcili na czele od samego początku, dystansując znacząco resztę stawki. Rozgrywka o zwycięstwo rozegrała się na ostatnim kółku – Schurter na zjeździe do mety uzyskał nieznaczną przewagę, ale błąd na wirażu skończył się niewielką wywrotką. Absalon wykorzystał okazję i popędził na metę, kreskę przecinając 11 sekund przed zawiedzionym Szwajcarem.

Po trzecie miejsce dojechał Czech Jaroslav Kulhavy (Specialized Racing), w drugiej części trasy wyprzedzając Floriana Vogela (Focus).

Wyścig kobiet pewnie wygrała Szwajcarka Jolanda Neff, po świetnym starcie prowadząc z przewagą około minuty przez cały wyścig. Pogonią kierowała Kanadyjka Catherine Pendrel (Luna Pro Team), na kole wioząc Norweżkę Gunn-Ritę Dahle Flesję (Multivan Merida Biking Team). Dwójka zajęła miejsca na podium za plecami 22-letniej Szwajcarki, a po lepszym wejściu w ostatni wiraż drugie miejsce przypadło 42-letniej Norweżce.

Nie zaczęłam aż tak mocno. Lubię jechać sama, bo wtedy nie muszę walczyć o pozycje przed zjazdem, nie muszę koncentrować się na walce o pozycje. To wspaniałe, że w następnym wyścigu pojadę w koszulce liderki Pucharu Świata, to będzie wyścig na moim terenie, co bardzo mnie motywuje

– powiedziała na mecie Neff, która z kompletem punktów w klasyfikacji Pucharu Świata za nieco ponad miesiąc stanie na starcie kolejnych zawodów w szwajcarskim Lenzerheide.

5. miejsce wywalczyła Maja Włoszczowska (Kross Racing Team), przez cały dystans jadąca na czwartej pozycji i tylko w końcówce ustępując Kanadyjce Emily Batty.

Orlicy i orliczki

Hiszpan Pablo Rodriguez Guede triumfował w wyścigu orlików, w końcówce dystansując Francuza Romaina Seigle (Focus Rotor Ekoi). Trzecie miejsce przypadło Szwajcarowi Larsowi Forsterowi (Wheeler – IXS Team).

Na 30. miejscu, ze stratą 6:43, wyścig ukończył Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team).

Zmagania orliczek, rozegrane w sobotę, po raz drugi z rzędu wygrała Szwedka Jessy Rissvends, o 49 sekund wyprzedzając Szwajcarkę Alessandrę Keller. Po trzecie miejsce ponad dwie minuty później dojechała Amerykanka Kate Courtney. Odległe 27. miejsce zajęła Monika Żur (4F Scott Racing Team), kończąc zmagania jedno kółko za zwyciężczynią.

Wyniki Pucharu Świata MTB #2 – wyścigu cross-country elity mężczyzn (CDM), Albstadt (0,8 + 8 x 4,2 km – 34,4 km):

123. Kornel Osicki (Polska) Kross Racing Team                            - 5

Wyniki Pucharu Świata MTB #2 – wyścigu cross-country elity kobiet (CDM), Albstadt (0,8 + 7 x 4,2 km – 30,2 km):

DNF Aleksandra Dawidowicz (Polska) SGR Srebrna Góra

Wyniki Pucharu Świata MTB #2 – wyścigu cross-country mężczyzn do lat 23 (CDM), Albstadt (0,8 + 7 x 4,2 km – 30,2 km):

30. Bartłomiej Wawak (Polska) Kross Racing Team                        06:43

Wyniki Pucharu Świata MTB #2 – wyścigu cross-country kobiet do lat 23 (CDM), Albstadt (0,8 + 6 x 4,2 km – 26 km):