Giro d'Italia 2015: etap 21

32-letni Hiszpan Alberto Contador z grupy Tinkoff-Saxo został zwycięzcą 98. Giro d'Italia. Ostatni odcinek w Mediolanie padł łupem Iljo Keisse (Etixx-Quick Step).

Belgijski kolarz na ostatnich metrach pokonał Luke'a Durbridge'a (Orica), a po trzecie miejsce peleton przyprowadził Roger Kluge (IAM Cycling).

15. przyjechał mistrz Polski Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice).

Finałowa rozgrywka oprócz zwycięzcy etapowego miała wyłonić najlepiej punktującego zawodnika. W tej klasyfikacji na starcie w Turynie ciągle liczyła się trójka Giacomo Nizzolo (Trek), Sacha Modolo (Lampre-Merida) i Elia Viviani (Sky).

Jak każe tradycja pierwszą część trasy peleton potraktował ulgowo, świętując zakończenie trzytygodniowej batalii. Przyspieszył dopiero na pętli w Mediolanie (7 x 5,35 km), którą 150 metrów przed kreską przecinały szyny tramwajowe.

Akcję na rundach zawiązali Iljo Keisse i Luke Durbridge. Dwójka zyskała 40 sekund przewagi. W pościgu pracowały ekipy Sky i Lampre-Merida.

Po defektach grupę musieli ścigać Viviani i Luka Mezgec (Giant), co było na rękę ucieczce. Przedostatnią pętlę Keisse i Durbridge rozpoczęli z zapasem 42 sekund.

W zasadniczej grupie na czoło wróciły koszulki Tinkoff-Saxo, zastąpione następnie przez Trek, Katushe, LottoNL i IAM. Różnica zaczęła topnieć, do 32 sekund przy wjeździe na finałową rundę.

Niespodziewanie peleton spasował, oddając pole dwójce. O etapowym zwycięstwie rozstrzygnął więc sprinterski pojedynek. Keisse ustawił się za Durbridgem. Australijczyk ruszył z pierwszego miejsca, ale 32-letni Belg był znacznie szybszy.

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 21. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Turyn - Mediolan (178 km):
  1 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                       4:18:37
  2 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
  3 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                00:09
  4 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
  5 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
  6 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
  7 Elia Viviani (Ita) Team Sky
  8 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
  9 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
 10 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
 11 Anthony Roux (Fra) FDJ
 12 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
 13 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
 14 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
 15 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 16 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
 17 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
 18 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 19 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 20 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 21 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
 22 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 23 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 24 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 25 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 26 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 27 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 28 Kévin Reza (Fra) FDJ
 29 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 30 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 31 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 32 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
 33 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 34 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 35 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 36 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
 37 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 38 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 39 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 40 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 41 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 42 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 43 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           00:18
 44 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 45 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 46 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 47 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 48 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
 49 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 50 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 51 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 52 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 53 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 54 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin
 55 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 56 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 57 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 58 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
 59 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      00:23
 60 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       00:28
 61 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 62 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 63 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          00:30
 64 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 65 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 66 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 67 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 68 Francis Mourey (Fra) FDJ
 69 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
 70 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
 71 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                       00:38
 72 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                      00:42
 73 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             00:45
 74 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    00:49
 75 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 76 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                                00:51
 77 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 78 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 79 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
 80 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                    00:56
 81 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                    00:57
 82 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
 83 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 84 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 85 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 86 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 87 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
 88 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 89 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 90 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 91 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
 92 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 93 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 94 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 95 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 96 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
 97 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           01:06
 98 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        01:13
 99 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
100 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 00:09
101 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               01:13
102 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
103 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           01:17
104 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
105 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
106 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
107 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
108 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
109 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
110 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
111 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
112 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
113 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
114 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
115 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           00:09
116 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        01:36
117 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
118 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       02:00
119 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   02:13
120 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             02:20
121 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
122 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
123 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
124 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                                  02:23
125 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
126 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            02:27
127 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 02:44
128 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
129 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
130 Igor Anton (Spa) Movistar Team
131 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
132 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
133 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
134 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
135 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
136 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
137 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
138 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
139 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
140 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
141 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
142 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
143 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
144 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
145 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
146 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
147 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
148 Cédric Pineau (Fra) FDJ
149 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
150 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
151 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
152 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
153 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
154 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                     02:57
155 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               03:00
156 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        03:42
157 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   03:43
158 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            04:24
159 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                     04:50
160 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           06:00
161 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
162 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                            06:31
163 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge

Punkty:

  1 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                            70 pkt
  2 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                            47
  3 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                   25
  4 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                       22
  5 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          20
  6 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             18
  7 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                            12
  8 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                         12
  9 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                     10
 10 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                          9
 11 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          8
 12 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           8
 13 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                       7
 14 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                         6
 15 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                             6
 16 Anthony Roux (Fra) FDJ                                           5
 17 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                                 5
 18 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                          4
 19 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                          4
 20 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                         4
 21 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                  3
 22 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                  2
 23 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   2
 24 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  1
 25 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                                    1
 26 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                     1

Lotne premie:

Sprint 1 Novara - km 86

  1 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          10 pkt
  2 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                          6
  3 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           3
  4 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                             2
  5 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                         1

Sprint 2 Mediolan - km 156

  1 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                            10 pkt
  2 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                             6
  3 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                        3
  4 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                          2
  5 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                          1

Drużynowo:

  1 Etixx - Quick-Step                                        12:56:09
  2 IAM Cycling                                                  00:09
  3 FDJ
  4 Southeast Pro Cycling
  5 Astana Pro Team
  6 Team LottoNL-Jumbo
  7 Team Katusha
  8 BMC Racing Team
  9 Trek Factory Racing                                          00:18
 10 Orica GreenEdge
 11 Cannondale-Garmin                                            00:27
 12 Tinkoff-Saxo                                                 00:36
 13 Lotto Soudal
 14 Nippo - Vini Fantini                                         00:51
 15 Lampre-Merida                                                00:57
 16 AG2R La Mondiale                                             01:00
 17 Team Giant-Alpecin                                           01:03
 18 Androni Giocattoli                                           01:06
 19 Movistar Team                                                01:53
 20 Team Sky                                                     02:01
 21 CCC Sprandi Polkowice                                        02:05
 22 Bardiani CSF                                                 02:23
Klasyfikacja końcowa:
  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                       88:22:25
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              01:53
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      03:05
  4 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            08:10
  5 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       09:52
  6 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 10:41
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   10:53
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         12:08
  9 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   15:51
 10 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             16:14
 11 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            17:51
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     25:12
 13 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          28:05
 14 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      28:26
 15 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          30:35
 16 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 40:36
 17 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   48:24
 18 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        50:32
 19 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     01:03:38
 20 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                    01:17:27
 21 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                     01:19:27
 22 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                        01:21:38
 23 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:24:57
 24 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                01:30:49
 25 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                       01:35:24
 26 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                        01:45:52
 27 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                          01:46:30
 28 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                        01:47:03
 29 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       01:49:22
 30 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling             01:50:19
 31 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                    01:53:39
 32 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                   01:55:57
 33 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                         02:11:06
 34 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                 02:15:27
 35 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   02:17:30
 36 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        02:22:52
 37 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        02:23:10
 38 Igor Anton (Spa) Movistar Team                            02:27:19
 39 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                    02:30:21
 40 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                    02:39:20
 41 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            02:39:28
 42 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      02:44:08
 43 Francis Mourey (Fra) FDJ                                  02:44:29
 44 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                          02:45:10
 45 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice               02:45:21
 46 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                 02:46:57
 47 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                     02:48:49
 48 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice            02:49:01
 49 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:51:45
 50 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                  02:51:48
 51 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                             02:52:16
 52 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:53:04
 53 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:55:08
 54 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   03:01:35
 55 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      03:01:37
 56 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   03:02:04
 57 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                 03:05:25
 58 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling             03:06:40
 59 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        03:09:32
 60 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    03:12:36
 61 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                    03:15:43
 62 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       03:18:16
 63 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                        03:20:33
 64 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                          03:20:48
 65 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           03:21:35
 66 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    03:21:47
 67 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      03:23:43
 68 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           03:30:11
 69 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        03:31:24
 70 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    03:33:49
 71 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               03:34:29
 72 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                         03:36:11
 73 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  03:36:24
 74 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         03:40:04
 75 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        03:40:42
 76 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                 03:43:59
 77 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            03:49:51
 78 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   03:57:09
 79 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice               03:58:14
 80 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                          03:59:30
 81 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice              04:00:37
 82 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                        04:00:50
 83 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                04:02:19
 84 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            04:03:27
 85 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    04:04:18
 86 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               04:06:57
 87 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    04:14:22
 88 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           04:16:30
 89 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    04:16:52
 90 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        04:20:23
 91 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          04:20:33
 92 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                      04:20:38
 93 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        04:21:18
 94 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    04:25:13
 95 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 04:26:02
 96 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                          04:26:32
 97 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                        04:32:23
 98 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                  04:33:17
 99 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        04:34:18
100 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        04:34:27
101 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                04:35:09
102 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           04:35:43
103 Kévin Reza (Fra) FDJ                                      04:37:05
104 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                  04:40:04
105 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                      04:42:01
106 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                 04:42:22
107 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       04:43:01
108 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini            04:46:51
109 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      04:50:24
110 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   04:52:39
111 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           04:54:31
112 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         04:54:45
113 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         04:54:57
114 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      05:00:19
115 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             05:00:44
116 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       05:01:14
117 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                  05:02:43
118 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 05:04:07
119 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               05:07:22
120 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                    05:09:07
121 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                   05:10:03
122 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          05:10:21
123 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                05:11:20
124 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               05:12:26
125 Elia Viviani (Ita) Team Sky                               05:14:35
126 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                          05:16:43
127 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   05:16:51
128 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                     05:18:55
129 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice              05:20:57
130 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          05:23:37
131 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                    05:24:22
132 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       05:26:12
133 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       05:26:53
134 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     05:27:03
135 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                05:30:09
136 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   05:32:46
137 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                 05:33:26
138 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      05:34:36
139 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                  05:35:03
140 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice           05:37:55
141 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                 05:38:12
142 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          05:42:25
143 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             05:42:37
144 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       05:45:15
145 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      05:46:04
146 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                  05:48:23
147 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ                                 05:48:41
148 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     05:53:20
149 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                 05:54:39
150 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           05:54:43
151 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                   05:56:12
152 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           05:59:25
153 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  06:00:08
154 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini            06:03:41
155 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                   06:06:50
156 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         06:09:33
157 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  06:10:11
158 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   06:10:15
159 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            06:10:26
160 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     06:13:16
161 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                     06:22:00
162 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             06:33:40
163 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                   06:40:13

Klasyfikacja punktowa:

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                      181 pkt
  2 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                         148
  3 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                               147
  4 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                    144
  5 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                 127
  6 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                            98
  7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             96
  8 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                         92
  9 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                83
 10 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                            78
 11 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                        72
 12 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 70
 13 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      69
 14 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                      67
 15 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         64
 16 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         58
 17 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                 57
 18 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                       56
 19 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          55
 20 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             53

Klasyfikacja górska:

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                          125 pkt
  2 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                        122
  3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     115
  4 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                            107
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 80
  6 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                          75
  7 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          70
  8 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          53
  9 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              52
 10 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             51
 11 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                41
 12 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                              36
 13 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                          35
 14 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                      33
 15 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                         30
 16 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                28
 17 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           28
 18 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              24
 19 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            18
 20 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             16

Klasyfikacja młodzieżowa:

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                           88:24:18
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                    01:51:46
  3 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                   01:54:04
  4 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            02:37:35
  5 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                 02:45:04
  6 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:51:11
  7 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:53:15
  8 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      02:59:44
  9 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    03:10:43
 10 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       03:16:23
 11 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      03:21:50
 12 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        03:29:31
 13 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               03:32:36
 14 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         03:38:11
 15 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        03:38:49
 16 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   03:55:16
 17 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                04:00:26
 18 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               04:05:04
 19 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           04:14:37
 20 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          04:18:40
 21 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        04:19:25
 22 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        04:32:34
 23 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                04:33:16
 24 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      04:48:31
 25 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         04:53:04
 26 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      04:58:26
 27 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       04:59:21
 28 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 05:02:14
 29 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   05:30:53
 30 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                 05:36:19
 31 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          05:40:32
 32 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     05:51:27
 33 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                 05:52:46
 34 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           05:52:50
 35 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                   05:54:19
 36 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           05:57:32
 37 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  06:08:18
 38 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     06:11:23

Klasyfikacja drużynowa:

  1 Astana Pro Team                                          264:42:31
  2 BMC Racing Team                                              43:16
  3 Team Sky                                                  01:13:51
  4 Movistar Team                                             01:20:16
  5 Cannondale-Garmin                                         02:26:57
  6 Lotto Soudal                                              03:02:42
  7 Tinkoff-Saxo                                              03:14:36
  8 Team Katusha                                              03:32:21
  9 FDJ                                                       04:27:13
 10 Etixx - Quick-Step                                        04:43:52
 11 AG2R La Mondiale                                          05:07:06
 12 Team LottoNL-Jumbo                                        06:09:28
 13 Bardiani CSF                                              06:13:03
 14 CCC Sprandi Polkowice                                     06:28:13
 15 Androni Giocattoli                                        06:43:57
 16 IAM Cycling                                               06:48:56
 17 Southeast Pro Cycling                                     07:01:20
 18 Lampre-Merida                                             07:30:02
 19 Orica GreenEdge                                           08:13:27
 20 Nippo - Vini Fantini                                      08:59:07
 21 Trek Factory Racing                                       10:37:14
 22 Team Giant-Alpecin                                        11:29:36

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: