Giro d'Italia 2015: etap 20

Fabio Aru z Astany wygrał w Sestriere dwudziesty etap Giro d'Italia.

Wicelider wyścigu pokonał Rydera Hesjedala (Cannondale-Garmin) i Rigoberta Urana (Etixx-Quick Step).

41., ze stratą ponad 16 minut, przyjechał Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice).

Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) pomimo kryzysu na przełęczy Finestre obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej

Ostatni górski etap początkowo przebiegał w rytm ucieczki w składzie Julien Berard (Ag2r), Marco Bandiera (Androni Giocattoli), Nicola Boem (Bardiani), Aleksejs Saramotins (IAM), Diego Ulissi (Lampre-Merida), Jon Izagirre (Movistar), Giacomo Berlato (Nippo), Matteo Busato (Southeast) i Ilnur Zakarin (Katusha).

Dziewiątce harcowników peleton nie dał wiele przestrzeni, utrzymując różnicę na poziomie 2 minut. Sytuację kontrolował zespół Tinkoff-Saxo, wspierany przez LottoNL-Jumbo, której lider Steven Kruijswijk zachował szansę na zdobycie koszulki najlepszego górala wyścigu.

Czołówka zameldowała się przed najwyżej leżącym podjazdem tegorocznego Giro (2178 m n.p.m.) Colle delle Finestre (Cima Coppi; 171,5 km; 18,5 km; 9,2%; maks. 14%) z zapasem 1:22.

Zakarin wyjechał na samotne prowadzenie, zwiększając swoje prowadzenie do 1:41. Rosjanina bez powodzenia ścigał Stefano Pirazzi (Bradiani), a w zasadniczej grupie czołowe pozycje zajęli kolarze Astany.

W końcu tempo wzmocnił Kruijswijk, za którym podążali Fabio Aru, Mikel Landa, Tanel Kangert (wszyscy Astana), Contador, Rigobero Uran i Ryder Hesjedal.

Ostatnie 7,8-km podjazdu prowadziło pozostającą w nienajlepszym stanie drogą żwirową. Zakarin dotarł tam z zapasem półtorej minuty. Za jego plecami stawkę na zmianę prowadzili Hesjedal i Kruijswijk, lekko redukując stratę do uciekiniera.

Znaczne lepiej poszło Landzie. Hiszpan wyprowadził mocny atak, odrywając się od rywali.

Niespełna 3 km przed górską premią ponownie przyspieszył Hesjedal. Pierwszy strzelił Contador, który nawet nie zareagował na ruch kolarza Cannondale. Oznaki słabości zasygnalizowali również Kangert, Aru i Kruijswijk.

Z przodu Landa dopadł Zakarina. Dwójka długi zjazd rozpoczęła 33 sekundy przed Hesjedalem, Uranem i Aru. Zmagający się z kryzysem Contador tracił tam 1:27.

Przed finałem do Sestriere (kat. 3; 2035 m n.p.m.; 9,2 km; 5,5%, maks. 9%) Kruijswijk dołączył do grupy Aru. Prowadząca dwójka utrzymywała w zapasie 25 sekund, kręcący przy Kangerdzie Contador zbliżył się na 1:15.

Na początku podjazdu Landa i Zakarin zwolnili, dając się doścignąć czwórce Uran, Aru, Hesjedal, Kruijswijk.

Aru z Landą podkręcali tempo, powiększając do 1:26 przewagę nad Contadorem, gdy do mety pozostało 5 kilometrów.

2 kilometry przed kreską zaatakował Aru. Uran starał się na to odpowiedzieć, jednak nie dał rady przykleić się do koła kolarza Astany. Wicelider odjechał po drugie kolejne zwycięstwo, które nie wystarczyło do przeskoczenia w klasyfikacji generalnej Contadora. Hiszpan przyjechał na metę spóźniony o 2:25.

fot. ANSA/DANIEL DAL ZENNARO

Wyniki 20. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Saint Vincent – Sestriere (199 km):
  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                            5:12:25
  2 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       00:18
  3 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      00:24
  4 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
  5 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   00:34
  6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                          02:25
  7 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          02:28
  8 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
  9 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 10 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 11 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 12 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            02:34
 13 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           03:05
 14 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            03:18
 15 Alexandre Geniez (Fra) FDJ   
 16 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    06:02
 17 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 18 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                               07:06
 19 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             07:37
 20 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 21 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 22 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 23 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 24 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          07:42
 25 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 26 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   08:35
 27 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         08:54
 28 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 29 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 30 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 31 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 32 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
 33 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          10:01
 34 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                     15:22
 35 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                16:18
 36 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
 37 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 38 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 39 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 40 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 41 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 42 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 43 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 44 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 45 Igor Anton (Spa) Movistar Team                               17:15
 46 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 47 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       19:43
 48 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 49 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 50 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 51 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 52 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 53 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 54 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 55 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     20:32
 56 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 57 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           27:00
 58 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 59 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 60 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
 61 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 62 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 63 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
 64 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 65 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 66 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 67 Kenny Elissonde (Fra) FDJ   
 68 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 69 Francis Mourey (Fra) FDJ   
 70 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 71 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 72 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 73 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           30:02
 74 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
 75 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       30:57
 76 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
 77 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
 78 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 79 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                             31:14
 80 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 81 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
 82 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           31:15
 83 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        33:59
 84 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 85 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 86 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                    37:21
 87 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
 88 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 89 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 90 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 91 Kévin Reza (Fra) FDJ                                         38:29
 92 Anthony Roux (Fra) FDJ   
 93 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  38:31
 94 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
 95 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 96 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 97 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 98 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 99 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
100 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
101 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
102 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
103 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
104 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
105 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
106 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
107 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
108 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
109 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            39:34
110 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                 41:05
111 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                        42:00
112 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
113 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               42:30
114 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
115 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         42:32
116 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
117 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
118 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
119 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                   43:31
120 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                      43:34
121 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
122 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
123 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
124 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
125 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
126 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
127 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
128 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
129 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
130 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
131 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
132 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ   
133 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
134 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
135 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
136 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
137 Arnaud Courteille (Fra) FDJ   
138 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
139 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
140 Elia Viviani (Ita) Team Sky
141 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
142 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
143 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
144 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
145 Calvin Watson (Aus) TrekRacing
146 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
147 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
148 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ   
149 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
150 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
151 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
152 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
153 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               43:42
154 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                      44:09
155 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             45:04
156 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                             46:01
157 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing
158 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing
159 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing
160 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing
161 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
162 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                53:30
163 Marco Coledan (Ita) TrekRacing
DNF Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling

Punkty

  1 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                  16 pkt
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 15
  3 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          12
  4 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                          9
  5 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                          8
  6 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          7
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       6
  8 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              5
  9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              4
 10 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       3
 11 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                     2
 12 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                 1
 13 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 1
 14 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                 1
 15 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team

Premie górskie

Colle delle Finestre - km 171
  1 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         45 pkt
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                30
  3 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          20
  4 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                         14
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 10
  6 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       6
  7 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              4
  8 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              2
  9 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                     1

Sestriere (via Lattea) - km 199
  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  7 pkt
  2 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                           4
  3 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                          2
  4 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          1

Lotne premie

Venaria Reale - km 97
  1 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                  10 pkt
  2 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                          6
  3 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                 3
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 2
  5 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                       1

Susa - km 151
  1 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                  10 pkt
  2 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                          6
  3 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 3
  4 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                            2
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 1

Drużynowo

  1 Astana Pro Team                                           15:40:07
  2 BMC Racing Team                                              13:15
  3 Cannondale-Garmin                                            13:57
  4 Team Sky                                                     16:12
  5 Etixx - Quick-Step                                           19:52
  6 Movistar Team                                                24:39
  7 Team Katusha                                                 28:40
  8 Lotto Soudal                                                 29:03
  9 AG2R La Mondiale                                             35:28
 10 Androni Giocattoli                                           41:58
 11 Tinkoff-Saxo                                                 53:33
 12 FDJ                                                          54:26
 13 CCC Sprandi Polkowice                                        59:34
 14 Lampre-Merida                                             01:04:23
 15 Bardiani CSF                                              01:08:31
 16 Team LottoNL-Jumbo                                        01:14:44
 17 Team Giant-Alpecin                                        01:15:11
 18 IAM Cycling                                               01:18:57
 19 Southeast Pro Cycling                                     01:22:01
 20 Orica GreenEdge                                           01:25:07
 21 Nippo - Vini Fantini                                      01:28:08
 22 Trek Factory Racing                                       01:33:49
Klasyfikacja po 20. etapie
  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                       84:03:30
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              02:02
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      03:14
  4 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            08:19
  5 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       09:52
  6 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 10:50
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   11:02
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         12:17
  9 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   16:00
 10 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             16:23
 11 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            17:51
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     25:12
 13 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          28:14
 14 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      28:35
 15 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          30:23
 16 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 40:26
 17 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   47:45
 18 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        49:37
 19 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     01:03:47
 20 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                    01:17:15
 21 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                     01:19:15
 22 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                        01:20:50
 23 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:25:06
 24 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                01:30:49
 25 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                       01:35:33
 26 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                        01:43:26
 27 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                          01:45:31
 28 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       01:46:56
 29 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                        01:47:12
 30 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling             01:50:07
 31 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                    01:53:39
 32 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                            01:55:57
 33 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                         02:07:00
 34 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                 02:14:56
 35 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   02:17:39
 36 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        02:22:58
 37 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        02:23:01
 38 Igor Anton (Spa) Movistar Team                            02:24:53
 39 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                    02:29:51
 40 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                    02:36:54
 41 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            02:38:33
 42 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                          02:42:44
 43 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      02:43:56
 44 Francis Mourey (Fra) FDJ                                  02:44:17
 45 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice               02:44:22
 46 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                 02:44:31
 47 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                     02:46:23
 48 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice            02:46:35
 49 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                  02:49:22
 50 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:51:12
 51 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                             02:51:43
 52 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:52:42
 53 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:53:13
 54 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   03:00:56
 55 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   03:01:25
 56 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      03:01:37
 57 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                 03:05:34
 58 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling             03:06:01
 59 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        03:09:22
 60 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    03:10:10
 61 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                    03:13:17
 62 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       03:17:45
 63 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                          03:18:22
 64 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           03:19:09
 65 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                        03:20:33
 66 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    03:21:37
 67 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      03:23:10
 68 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        03:25:42
 69 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           03:29:16
 70 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               03:33:30
 71 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                         03:33:45
 72 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    03:33:59
 73 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  03:35:45
 74 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         03:37:55
 75 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        03:40:03
 76 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                 03:44:08
 77 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            03:49:51
 78 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   03:57:04
 79 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                          03:57:28
 80 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice               03:57:35
 81 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice              03:58:11
 82 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                        03:58:24
 83 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                04:00:24
 84 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            04:01:25
 85 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    04:03:39
 86 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               04:05:58
 87 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    04:14:31
 88 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    04:15:10
 89 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           04:15:31
 90 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          04:18:07
 91 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                      04:19:39
 92 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        04:20:19
 93 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        04:20:23
 94 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 04:25:03
 95 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    04:25:13
 96 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                          04:26:32
 97 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                        04:31:44
 98 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                  04:32:38
 99 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        04:33:00
100 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           04:33:17
101 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                04:34:10
102 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        04:34:27
103 Kévin Reza (Fra) FDJ                                      04:37:14
104 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       04:37:19
105 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                      04:39:35
106 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                  04:40:13
107 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                 04:41:43
108 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini            04:47:00
109 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         04:48:44
110 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      04:50:50
111 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   04:52:48
112 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         04:53:46
113 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           04:54:40
114 Fumiyuki Beppu (Jpn) TrekRacing                           04:58:11
115 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      04:59:40
116 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             05:00:44
117 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       05:01:23
118 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 05:02:05
119 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               05:06:43
120 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                    05:07:05
121 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                   05:07:37
122 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          05:09:54
123 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               05:10:21
124 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                05:11:29
125 Elia Viviani (Ita) Team Sky                               05:14:44
126 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                     05:15:31
127 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                          05:16:52
128 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   05:17:02
129 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice              05:18:31
130 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          05:21:11
131 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                    05:24:02
132 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     05:24:37
133 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       05:26:14
134 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       05:26:21
135 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                05:26:44
136 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                  05:32:24
137 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   05:32:55
138 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                          05:33:36
139 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      05:34:45
140 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          05:35:46
141 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice           05:38:04
142 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          05:40:20
143 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             05:41:42
144 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       05:45:24
145 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ                                 05:46:15
146 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      05:46:35
147 Boy Van Poppel (Ned) TrekRacing                           05:48:32
148 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     05:52:02
149 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            05:53:46
150 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          05:54:01
151 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           05:54:52
152 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           05:58:46
153 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  05:59:09
154 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini            06:02:42
155 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                   06:06:11
156 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     06:07:03
157 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            06:07:44
158 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         06:09:21
159 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   06:09:51
160 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  06:10:20
161 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                     06:22:09
162 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             06:33:53
163 Marco Coledan (Ita) TrekRacing                            06:40:13

Klasyfikacja punktowa

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) TrekRacing                               159 pkt
  2 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                               142
  3 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                    134
  4 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                         128
  5 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                 127
  6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             96
  7 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                         92
  8 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                83
  9 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                        72
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 70
 11 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      69
 12 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                            66
 13 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         64
 14 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                      60
 15 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                       56
 16 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          55
 17 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                 55
 18 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         50
 19 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           49
 20 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini                  47

Klasyfikacja górska

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                          125 pkt
  2 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                        122
  3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     115
  4 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                            107
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 80
  6 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                          75
  7 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          70
  8 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          53
  9 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              52
 10 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             51
 11 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                41
 12 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                              36
 13 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                          35
 14 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                      33
 15 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                         30
 16 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                28
 17 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           28
 18 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              24
 19 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            18
 20 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             16

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                           84:05:32
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                    01:51:37
  3 Fabio Felline (Ita) TrekRacing                            01:53:55
  4 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            02:36:31
  5 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                 02:42:29
  6 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:50:40
  7 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:51:11
  8 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      02:59:35
  9 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    03:08:08
 10 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       03:15:43
 11 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      03:21:08
 12 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        03:23:40
 13 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               03:31:28
 14 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         03:35:53
 15 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        03:38:01
 16 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   04:28:28
 17 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                03:58:22
 18 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               04:03:56
 19 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           04:13:29
 20 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          04:16:05
 21 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        04:18:17
 22 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                04:32:08
 23 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        04:32:25
 24 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         04:46:42
 25 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      04:48:48
 26 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      04:57:38
 27 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       04:59:21
 28 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 05:00:03
 29 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   05:30:53
 30 Eugenio Alafaci (Ita) TrekRacing                          05:33:44
 31 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          05:38:18
 32 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     05:50:00
 33 Calvin Watson (Aus) TrekRacing                            05:51:44
 34 Fabio Silvestre (Por) TrekRacing                          05:51:59
 35 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           05:52:50
 36 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           05:56:44
 37 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     06:05:01
 38 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  06:08:18

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          251:46:13
  2 BMC Racing Team                                              43:16
  3 Team Sky                                                  01:11:59
  4 Movistar Team                                             01:18:32
  5 Cannondale-Garmin                                         02:26:39
  6 Lotto Soudal                                              03:02:15
  7 Tinkoff-Saxo                                              03:35:47
  8 Team Katusha                                              03:32:21
  9 FDJ                                                       04:27:13
 10 Etixx - Quick-Step                                        04:44:01
 11 AG2R La Mondiale                                          05:06:15
 12 Team LottoNL-Jumbo                                        06:09:28
 13 Bardiani CSF                                              06:10:49
 14 CCC Sprandi Polkowice                                     06:26:17
 15 Androni Giocattoli                                        06:43:00
 16 IAM Cycling                                               06:48:56
 17 Southeast Pro Cycling                                     07:01:20
 18 Lampre-Merida                                             07:29:14
 19 Orica GreenEdge                                           08:13:18
 20 Nippo - Vini Fantini                                      08:58:25
 21 Trek Factory Racing                                       10:37:05
 22 Team Giant-Alpecin                                        11:28:42

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: