Kryteria kwalifikacji do kadry narodowej na szosowe ME i MŚ 2015

Warunki zdobycia miejsca w biało-czerwonej kadrze zatwierdzone przez PZKol.

Polski Związek Kolarski (PZKol) przedstawił kryteria wyboru kadrowiczów i kadrowiczek na mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym.

Mistrzostwa Starego kontynentu odbędą się w tym roku w estońskim Tartu na trasie o profilu sprzyjającym sprinterom. Kolarze na szosach bałtyckiego kraju walczyli będą w dniach 5-9 sierpnia.

Czempionat globu odbędzie się za oceanem - w Richmond, w amerykańskim stanie Wirginia. Tu trasa będzie trudniejsza, premiująca zawodników specjalizujących się w trudnych wyścigach klasycznych - w końcówce do pokonania nawet odcinek po bruku. Zmagania rozegrane zostaną w dniach 19-27 września.

Kryteria kwalifikacji

Mistrzostwa Europy

Młodzieżowcy:

1. Mistrz Polski 2015 ze startu wspólnego po pozytywnym zaopiniowaniu przez trenera kadry narodowej.
2. Zawodnik najwyżej sklasyfikowany w rankingu Europa Tour UCI na dzień 01.08.2015 r.
3. Zawodnik posiadający największą liczbę punktów w Pucharze Narodów na dzień 15.07.2015.
4. Pozostali zawodnicy na wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn, komisję ds. kolarstwa dzieci i młodzieży oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

Juniorzy:

1. Mistrz Polski 2015 ze startu wspólnego.
2. Mistrz Polski 2015 w jeździe indywidualnej na czas, pod warunkiem, że w jednej z edycji Pucharu Polski wywalczy pozycję od 1 – 3 lub w Pucharze Narodów zajmie w tej konkurencji miejsce w przedziale 1-20.
3. Pozostali zawodnicy na wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa dzieci i młodzieży oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.
4. W celu bezpośredniej konfrontacji zawodników eliminujących się do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostw Świata trener ma prawo zobowiązać wytypowanych zawodników do startu w wyznaczonej imprezie kolarskiej.

W przypadku nieuzasadnionej nieobecności zawodnik zostanie odsunięty od kwalifikacji.

Kobiety do lat do 23:

1. Mistrzyni Polski 2015 ze startu wspólnego w kategorii młodzieżowej.
2. Mistrzyni Polski 2015 w jeździe indywidualnej na czas w kategorii młodzieżowej.
3. Zawodniczka najwyżej sklasyfikowana w szosowym rankingu UCI na dzień 13 lipca 2015.
4. Pozostałe zawodniczki na wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet, komisję ds. kolarstwa dzieci i młodzieży oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

Juniorki:

1. Medalistki Mistrzostw Polski 2015 ze startu wspólnego.
2. Mistrzyni Polski 2015 w jeździe indywidualnej na czas.
3. Pozostałe zawodniczki na wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym zaopiniowaniu komisji ds. kolarstwa szosowego kobiet, komisji ds. kolarstwa dzieci i młodzieży oraz Działu Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

Mistrzostwa Świata

Elita Mężczyzn:

1. Mistrz Polski ze startu wspólnego 2015.
2. Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas 2015.
3. Trzech najwyżej sklasyfikowanych zawodników z rankingu World Tour na dzień 20.08.2015 r.
4. Pozostali zawodnicy na uzasadniony wniosek selekcjonera reprezentacji, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

Elita kobiet:

1. Mistrzyni Polski ze startu wspólnego 2015.
2. Najwyżej sklasyfikowana zawodniczka w szosowym rankingu UCI na dzień 20.08.2015 r.
3. Pozostałe zawodniczki na uzasadniony wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym za-opiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

Młodzieżowcy:

1. Zawodnik, który w mistrzostwach Europy 2015 zajmie miejsce w przedziale 1-8.
2. Zawodnik najwyżej sklasyfikowany w rankingi Europa Tour UCI na dzień 20.08.2015 r.
3. Pozostali zawodnicy na uzasadniony wniosek selekcjonera reprezentacji, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego mężczyzn i komisję ds. kolarstwa dzieci i młodzieży oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.
4. Ostateczną decyzję o udziale reprezentacji Polski w MŚ podejmie Zarząd PZKol.

Juniorzy:

1. Zawodnik, który w mistrzostwach Europy 2015 zajmie miejsce w przedziale 1-8.
2. Pozostali zawodnicy na uzasadniony wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa dzieci i młodzieży oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.
3. Ostateczną decyzję o udziale reprezentacji Polski w MŚ podejmie Zarząd PZKol.

Juniorki:

1. Zawodniczka, która w mistrzostwach Europy 2015 zajmie miejsce w przedziale 1-3.
2. Pozostałe zawodniczki na uzasadniony wniosek trenera kadry narodowej, po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję ds. kolarstwa szosowego kobiet, komisję ds. kolarstwa dzieci i młodzieży oraz Dział Szkolenia PZKol i zatwierdzeniu przez Zarząd PZKol.

fot. wowo brylla/rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: