Giro d'Italia 2015: etap 19

Fabio Aru (Astana), po wspinaczce do stacji narciarskiej Cervinia, wygrał dziewiętnasty etap Giro d'Italia.

Drugi finiszował Ryder Hesjedal (Cannondale), a podium uzupełnił Rigoberto Uran (Etixx-Quick Step).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu pozostało przy Alberto Contadorze (Tinkoff-Saxo).

W ucieczce dnia, zawiązanej po 40 kilometrach, miejsce znaleźli Marek Rutkiewicz (CCC), Carlos Betancur i Matteo Montaguti (obaj Ag2r), Diego Ulissi (Lampre-Merida), Giovanni Visconti (Movistar), Esteban Chaves (Orica), Pavel Kochetkov (Katusha), Nick van der Lijke (LottoNL) oraz Vasil Kirijenka (Sky). Przewaga dziewiątki rosła powoli, zbliżając się do 5 minut.

Na więcej nie pozwolił zespół Astany, napędzający pościg w peletonie. Zasadnicza grupa przed pierwszą z trzech górskich premii 1. kategorii, Saint-Barthelemy (kat. 1; 167,6 km; 16,5 km; 6,7%), zredukowała swoje straty do 3:23.

Uciekinierzy rozsypali się na długim podjeździe. Z przodu pozostali Visconti, Chaves, Kirijenka i Kochetkov. Za czwórką niedaleko jechał Rutkiewicz. Peleton minął przełęcz spóźniony o 2:09.

Polak na zjazdach powrócił do czołówki, ale Col Saint-Pantaleon (kat. 1; 207,9 km; 16,5 km; 7,2%, maks. 12%) to już było zbyt wiele dla kolarza CCC Sprandi. Samotne prowadzenie objął tam Visconti, meldując się na górskiej premii 2:04 przed niezmiennie prowadzoną przez Astanę zasadniczą grupą.

Finałowa droga do leżącej na wysokości 2001 m n.p.m. Cervinia (kat. 1; 19,2 km; 5%, maks. 12%) długo należała do dzielnie walczącego Viscontiego, dościgniętego niespełna 11 kilometrów przed metą.

Chwilę po tym zaatakował Kanstantsin Siutsou (Sky), następnie przyspieszył Mikel Landa (Astana), a w końcu jego zespołowy kolega Fabio Aru. Odjechał jednak Ryder Hesjedal.

7,5 km przed celem za Kanadyjczykiem ruszył Aru. Włoch minął rywala. 5 km przed metą miał 43 sekundy przewagi nad czteroosobową grupą lidera i wicelidera, prowadzoną przez Stevena Kruijswijka (LottoNL) i Leo Koniga (Sky).

Grupę niezainteresowanego walką Contadora wyprzedził Rigoberto Uran (Etixx), ale akcja Kolumbijczyka była spóźniona. Aru spokojnie dowiózł swoje prowadzenie, dając na ostatnich metrach upust wielkim emocjom.

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 19. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Gravellona Toce - Cervinia (236 km):
  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                            6:24:13
  2 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       00:28
  3 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      01:10
  4 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          01:18
  5 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo
  6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
  7 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
  8 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 01:21
  9 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   01:24
 10 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   02:24
 11 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         02:27
 12 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 13 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            02:49
 14 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
 15 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 17 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 04:43
 18 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                      05:14
 19 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 20 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
 21 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 22 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 23 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    06:52
 24 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
 25 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           09:03
 26 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        11:56
 27 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
 28 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
 29 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 30 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                13:27
 31 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      14:06
 32 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        14:46
 33 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             14:58
 34 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 35 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 36 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 37 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 38 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 39 Francis Mourey (Fra) FDJ                                     16:01
 40 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               18:58
 41 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 42 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 43 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 44 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 45 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  22:46
 46 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 47 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           22:56
 48 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
 49 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         23:54
 50 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 51 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 52 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       25:53
 53 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           27:14
 54 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 55 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
 56 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
 57 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 58 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            27:39
 59 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
 60 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         30:51
 61 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 62 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 63 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 64 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       31:32
 65 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 66 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      32:24
 67 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 68 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling                33:15
 69 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                           35:17
 70 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      
 71 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 72 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
 73 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                38:35
 74 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             38:55
 75 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
 76 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 77 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             39:40
 78 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 79 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 80 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                    39:48
 81 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       40:38
 82 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                     42:06
 83 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       43:18
 84 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           44:47
 85 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 86 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
 87 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 88 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 89 Kévin Reza (Fra) FDJ
 90 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
 91 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 92 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
 93 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 94 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 95 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 96 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
 97 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 98 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 99 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
100 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
101 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
102 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
103 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
104 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
105 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
106 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
107 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
108 Cédric Pineau (Fra) FDJ
109 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
110 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
111 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
112 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
113 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
114 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          45:43
115 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           47:52
116 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
117 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     47:58
118 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               49:40
119 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             50:10
120 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                     50:26
121 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
122 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
123 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
124 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
125 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
126 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
127 Elia Viviani (Ita) Team Sky
128 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
129 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
130 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
131 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
132 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
133 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
134 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
135 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
136 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
137 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
138 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
139 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
140 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
141 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
142 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
143 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
144 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
145 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin
146 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
147 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
148 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
149 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                             51:48
150 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
151 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
152 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
153 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                      52:16
154 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    52:42
155 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
156 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
157 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
158 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
159 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
160 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        53:20
161 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      54:19
162 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        57:12
163 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                57:14
164 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
DNF Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF

Punkty:

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           16 pkt
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 15
  3 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          12
  4 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                          9
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 8
  6 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              7
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       6
  8 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              5
  9 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          4
 10 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                     3
 11 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                       2
 12 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     2
 13 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                       1

Lotne premie:

Sprint 1 Pont-Saint-Martin - km 105

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           10 pkt
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 6
  3 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     3
  4 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          2
  5 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             1

Sprint 2 Fenis - km 144

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           10 pkt
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 6
  3 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     3
  4 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                               2
  5 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   1

Premie górskie:

Croce Serra - km 85

  1 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                           7 pkt
  2 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            4
  3 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      2
  4 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                               1

Saint-Barthelemy - km 167

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           35 pkt
  2 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              18
  3 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            12
  4 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   9
  5 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                     6
  6 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                              4
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       2
  8 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      1

Col Saint-Pantaleon - km 207

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           35 pkt
  2 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              18
  3 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                             12
  4 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       9
  5 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                          6
  6 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                            4
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  2
  8 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          1

Cervinia - km 236

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 35 pkt
  2 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          18
  3 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                         12
  4 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              9
  5 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       6
  6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              4
  7 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          2
  8 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                     1

Drużynowo:

  1 Astana Pro Team                                           19:15:15
  2 Team Sky                                                     05:23
  3 BMC Racing Team                                              09:48
  4 Movistar Team                                                21:29
  5 Lotto Soudal                                                 22:00
  6 Tinkoff-Saxo                                                 22:34
  7 FDJ                                                          22:41
  8 Team Katusha                                                 30:09
  9 Team LottoNL-Jumbo                                           41:34
 10 Androni Giocattoli                                           41:48
 11 Cannondale-Garmin                                            43:44
 12 Etixx - Quick-Step                                           57:45
 13 CCC Sprandi Polkowice                                        58:06
 14 Southeast Pro Cycling                                     01:13:16
 15 IAM Cycling                                               01:18:15
 16 Trek Factory Racing                                       01:29:31
 17 AG2R La Mondiale                                          01:29:57
 18 Lampre-Merida                                             01:34:57
 19 Bardiani CSF                                              01:36:01
 20 Orica GreenEdge                                           01:37:30
 21 Nippo - Vini Fantini                                      01:40:25
 22 Team Giant-Alpecin                                        02:23:03
Klasyfikacja generalna po 19. etapie:
  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                       78:48:40
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              04:37
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      05:15
  4 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            08:10
  5 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 10:47
  6 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             11:11
  7 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       12:05
  8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         12:14
  9 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   12:53
 10 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   15:07
 11 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            16:58
 12 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     18:43
 13 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          25:11
 14 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          28:11
 15 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      30:40
 16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        34:47
 17 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 36:49
 18 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   42:28
 19 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        57:18
 20 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                    01:10:46
 21 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                     01:14:03
 22 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                        01:19:35
 23 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                        01:20:10
 24 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                          01:20:57
 25 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:25:03
 26 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                       01:27:57
 27 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                01:30:46
 28 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling             01:36:14
 29 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                    01:36:21
 30 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                        01:36:57
 31 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                       01:41:29
 32 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                         01:42:25
 33 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                   01:51:16
 34 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   01:53:04
 35 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                    02:05:16
 36 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        02:09:05
 37 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                        02:09:08
 38 Igor Anton (Spa) Movistar Team                            02:10:03
 39 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                 02:11:19
 40 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                    02:19:36
 41 Francis Mourey (Fra) FDJ                                  02:19:42
 42 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                 02:19:56
 43 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   02:20:16
 44 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            02:21:15
 45 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                 02:25:27
 46 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                             02:27:08
 47 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice               02:30:29
 48 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                    02:32:08
 49 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                     02:32:30
 50 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    02:35:14
 51 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                  02:36:25
 52 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      02:37:02
 53 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling             02:37:12
 54 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:37:19
 55 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      02:37:27
 56 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                          02:37:33
 57 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:38:49
 58 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:39:10
 59 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice            02:41:23
 60 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                   02:42:49
 61 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                          02:49:33
 62 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                         02:52:36
 63 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        02:55:29
 64 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                        02:55:58
 65 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       03:00:27
 66 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                           03:00:44
 67 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         03:00:46
 68 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        03:01:07
 69 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                           03:01:51
 70 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    03:04:19
 71 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               03:08:55
 72 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    03:09:24
 73 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        03:15:28
 74 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      03:16:41
 75 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                        03:17:15
 76 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  03:17:38
 77 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   03:20:58
 78 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            03:21:20
 79 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice               03:21:29
 80 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice              03:22:05
 81 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                          03:28:39
 82 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               03:29:52
 83 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                 03:30:15
 84 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            03:32:33
 85 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    03:35:07
 86 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    03:38:27
 87 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    03:39:04
 88 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                      03:39:32
 89 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          03:42:01
 90 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                          03:45:23
 91 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           03:46:59
 92 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                 03:48:57
 93 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    03:49:07
 94 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        03:51:29
 95 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                03:54:14
 96 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        03:56:54
 97 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                  03:59:04
 98 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                03:59:14
 99 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        03:59:31
100 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                        04:00:10
101 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       04:01:03
102 Kévin Reza (Fra) FDJ                                      04:01:10
103 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        04:03:05
104 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                  04:05:01
105 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                 04:06:47
106 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           04:08:42
107 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      04:10:43
108 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini            04:55:20
109 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         04:12:37
110 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                           04:13:31
111 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                  04:14:35
112 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                      04:15:00
113 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   04:16:42
114 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      04:19:35
115 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       04:20:14
116 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         04:24:09
117 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo               04:25:34
118 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                    04:25:56
119 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 04:25:59
120 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                   04:26:28
121 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling           04:29:04
122 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             04:29:10
123 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               04:29:12
124 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                          04:29:47
125 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                04:30:23
126 Elia Viviani (Ita) Team Sky                               04:33:35
127 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                          04:35:43
128 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                   04:35:53
129 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice              04:39:51
130 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          04:40:02
131 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                    04:42:53
132 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                     04:43:57
133 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       04:45:05
134 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       04:45:12
135 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                04:45:35
136 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                 04:50:00
137 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   04:51:46
138 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                 04:52:10
139 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                      04:53:36
140 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     04:56:05
141 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                  04:56:18
142 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          04:57:41
143 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                             05:00:33
144 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice           05:01:58
145 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       05:04:15
146 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                  05:04:56
147 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ                                 05:05:06
148 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      05:05:26
149 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     05:08:26
150 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                 05:10:25
151 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                   05:12:37
152 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           05:13:43
153 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           05:17:37
154 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini            05:21:33
155 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  05:23:03
156 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     05:25:54
157 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            05:26:33
158 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                   05:26:40
159 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   05:28:07
160 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  05:29:11
161 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         05:33:15
162 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                     05:42:34
163 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             05:42:48
164 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                   05:49:08

Klasyfikacja punktowa:

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                      159 pkt
  2 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                               142
  3 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                    134
  4 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                         128
  5 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                 111
  6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             91
  7 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                         84
  8 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                83
  9 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                        72
 10 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                            66
 11 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      63
 12 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                      60
 13 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         57
 14 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                       56
 15 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 55
 16 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                 55
 17 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         50
 18 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           49
 19 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini                  47
 20 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          43

Klasyfikacja górska:

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                          125 pkt
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     109
  3 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                            107
  4 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                         76
  5 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                          75
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 63
  7 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          53
  8 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              52
  9 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             49
 10 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                          46
 11 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                              36
 12 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                          35
 13 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                      33
 14 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                28
 15 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           28
 16 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              24
 17 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                            18
 18 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             16
 19 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                  15
 20 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                             15

Klasyfikacja młodzieżowa:

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                           78:53:17
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                    01:31:44
  3 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                   01:46:39
  4 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                 02:15:19
  5 Sebastian Henao (Col) Team Sky                            02:16:38
  6 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                    02:30:37
  7 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      02:32:25
  8 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                            02:34:12
  9 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                      02:34:33
 10 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                       02:55:50
 11 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         02:56:09
 12 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                        02:56:30
 13 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli               03:04:18
 14 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        03:10:51
 15 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                      03:12:04
 16 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                   03:16:21
 17 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo               03:25:15
 18 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                          03:37:24
 19 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                           03:42:22
 20 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                        03:46:52
 21 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                03:49:37
 22 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                03:54:37
 23 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        03:54:54
 24 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                      04:06:06
 25 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      04:14:58
 26 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       04:15:37
 27 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         04:19:32
 28 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 04:21:22
 29 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   04:47:09
 30 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                 04:47:33
 31 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          04:53:04
 32 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     05:03:49
 33 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                 05:05:48
 34 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                   05:08:00
 35 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           05:09:06
 36 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           05:13:00
 37 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                     05:21:17
 38 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                  05:24:34

Klasyfikacja drużynowa:

  1 Astana Pro Team                                          236:06:06
  2 BMC Racing Team                                              30:01
  3 Movistar Team                                                53:53
  4 Team Sky                                                     55:47
  5 Cannondale-Garmin                                         02:12:42
  6 Tinkoff-Saxo                                              02:20:36
  7 Lotto Soudal                                              02:33:12
  8 Team Katusha                                              03:03:41
  9 FDJ                                                       03:32:47
 10 Etixx - Quick-Step                                        04:24:09
 11 AG2R La Mondiale                                          04:30:47
 12 Team LottoNL-Jumbo                                        05:43:54
 13 Bardiani CSF                                              05:02:18
 14 CCC Sprandi Polkowice                                     05:26:43
 15 IAM Cycling                                               05:29:59
 16 Southeast Pro Cycling                                     05:39:19
 17 Androni Giocattoli                                        06:01:02
 18 Lampre-Merida                                             06:24:51
 19 Orica GreenEdge                                           06:48:11
 20 Nippo - Vini Fantini                                      07:30:17
 21 Trek Factory Racing                                       09:03:16
 22 Team Giant-Alpecin                                        10:13:31