Tour of Norway 2015: etap 5

fot. Tinkoff-Saxo

Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo) triumfował w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour of Norway. Ostatni etap wygrał Norweg Andreas Vagstad (Team Sparebanken Sor).

Vagstad był jedynym uciekinierem, któremu udało się dotrzeć do krótkiego finałowego podjazdu i oprzeć się pogoni peletonu. Drugie miejsce wywalczył Norweg Frederik Strand Galta (Team Coop Osterhus), a trzecie jego rodak Alexander Kristoff (Katusha).

Ucieczkę dnia animował Ukrainiec Jarosław Popowicz (Trek Factory Racing), a dołączyli do niego szybko Vegard Breen (Lotto Soudal), Michael Reihs (Cult Energy), Tim Kerkhof (Team Roompot Oranje Peloton), Arthur Vanoverberghe (TopSport Vlaanderen-Baloise), Alexander Wetterhall (Team Tre Berg Bianchi), Andreas Vagstad (Team Sparebanken Sor), Amund Grondahl Jansen (Team Joker) i Marius Andre Hafsas (Team FixIT.no).

Grupka uzyskała dwie i pół minuty przewagi i spokojnie zmierzała na ostatnie kilometry, gdzie do pokonania były cztery okrążenia, z podjazdem czwartej kategorii na każdym z nich.

Peleton kontrolowali kolarze Tinkoff-Saxo i Katushy, ale pościg nie układał się najlepiej przy tylko sześcioosobowych składach. Na ostatnie, 12-kilometrowe kółko z niewielką przewagą nad towarzyszami ucieczki wjechali Vangstad i Breen.

Kolarze Katushy gonili zawzięcie, na 4 kilometry przed metą notując 30 sekund straty. Vangstad ruszył na ostatnim podjeździe i zdołał urwać Breena, a potem odeprzeć szarżę peletonu prowadzonego przez Frederika Stranda Galtę.

Wyniki 5. etapu Tour of Norway 2015 (2.HC), Flå - Hønefoss (175 km):
  1 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken S?r               04:10:29
  2 Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus                     00:11
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        00:14
  4 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
  5 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy
  6 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
  7 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
  8 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Joker
  9 Yannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 10 Bj?rn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
 11 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy
 12 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker
 13 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge
 14 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 15 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 16 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 17 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
 18 David Lopez (Spa) Team Sky
 19 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken S?r                00:19
 20 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 21 Michel Kreder (Ned) Team Roompot                             00:26
 22 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 23 Gustav Larsson (Swe) Cult Energy
 24 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 25 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 26 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 27 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy
 28 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 29 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         00:36
 30 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker
 31 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 32 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal
 33 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          00:45
 34 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge
 35 Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
 36 ?yvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 00:47
 37 Emil Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team     00:51
 38 Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi             01:00
 39 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 40 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            01:02
 41 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 42 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot
 43 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            01:12
 44 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken S?r
 45 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 46 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken S?r
 47 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                              01:38
 48 Marius Hafsas (Nor) Team Fixit.no                            01:48
 49 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        02:16
 50 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             02:24
 51 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 52 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         02:36
 53 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no                      02:47
 54 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
 55 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              03:09
 56 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                   03:19
 57 Amund Groendahl Jansen (Nor) Team Joker                      03:21
 58 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       04:22
 59 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               04:25
 60 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka                            04:31
 61 Markus Hoelgaard (Nor) Team Coop-Oster Hus
 62 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               05:08
 63 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        06:04
 64 Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team
 65 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                               07:32
 66 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 67 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 68 Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka
 69 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
 70 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            07:57
 71 Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform Cycling Team           08:13
 72 Karel Hnik (Cze) Cult Energy
 73 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 74 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
 75 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Team Joker
 76 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken S?r
 77 Njal Eivind Kleiven (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 78 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
 79 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft                     08:51
 80 Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 81 Lucas Eriksson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 82 Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi           13:36
 83 André Looij (Ned) Team Roompot                               15:03
 84 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                 15:48
 85 Max Emil K?rner (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 86 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
Klasyfikacja końcowa:
  1 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                          23:14:57
  2 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     00:47
  3 David Lopez (Spa) Team Sky                                   01:05
  4 Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus                     01:31
  5 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken S?r                  01:32
  6 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge                       01:33
  7 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice                  01:36
  8 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        01:43
  9 Gustav Larsson (Swe) Cult Energy                             01:46
 10 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          01:51
 11 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Joker                        01:53
 12 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker                        01:56
 13 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy                          01:59
 14 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    02:08
 15 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy                             02:11
 16 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 17 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 18 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  02:15
 19 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus                      02:23
 20 Bj?rn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
 21 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken S?r                02:35
 22 Michel Kreder (Ned) Team Roompot                             02:40
 23 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         02:46
 24 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert                   02:59
 25 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      03:06
 26 Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi             03:08
 27 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker                            03:16
 28 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  04:59
 29 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                         05:37
 30 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  06:15
 31 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        06:46
 32 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy                            07:01
 33 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka                            07:08
 34 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         07:30
 35 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          08:52
 36 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              09:16
 37 Yannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  09:31
 38 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no                      10:20
 39 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot                         10:27
 40 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              10:28
 41 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                               10:36
 42 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        11:31
 43 Lucas Eriksson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                   11:47
 44 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          13:20
 45 ?yvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 13:47
 46 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            15:24
 47 Karel Hnik (Cze) Cult Energy                                 16:21
 48 Markus Hoelgaard (Nor) Team Coop-Oster Hus                   18:11
 49 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing                      19:07
 50 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            19:28
 51 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               19:32
 52 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge                             19:51
 53 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              20:41
 54 Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal                              21:04
 55 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             21:12
 56 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Balois     21:34
 57 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Team Joker                       22:11
 58 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       22:13
 59 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal                              22:15
 60 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                   22:49
 61 Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                    23:26
 62 Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team              24:18
 63 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken S?r                  24:25
 64 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken S?r                    25:04
 65 Emil Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team     25:11
 66 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          27:23
 67 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        28:31
 68 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  29:14
 69 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                              29:35
 70 Njal Eivind Kleiven (Nor) Team Ringeriks - Kraft             30:24
 71 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                       30:50
 72 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            35:21
 73 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft                     36:22
 74 Marius Hafsas (Nor) Team Fixit.no                            39:01
 75 Amund Groendahl Jansen (Nor) Team Joker                      39:07
 76 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               40:41
 77 André Looij (Ned) Team Roompot                               40:48
 78 Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 79 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken S?r             41:51
 80 Max Emil K?rner (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 43:28
 81 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk                       44:13
 82 Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform Cycling Team           47:29
 83 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                              52:00
 84 Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka                             53:12
 85 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                 53:51
 86 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk                   01:00:12

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: