Tour of Norway 2015: etap 3

fot. Tinkoff-Saxo

Duńczyk Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo) po solowej akcji w końcówce wygrał trzeci odcinek norweskiego touru i został jego nowym liderem.

24-latek po ataku na ostatnim podjeździe i szaleńczym, ponad 23-kilometrowym rajdzie, wyprzedził o 37 sekund Norwega Edvalda Boassona Hagena (MTN-Qhubeka). Goniącą grupkę przyprowadził spóźniony o ponad minutę Włoch Ivan Santaromita (Orica-GreenEdge).

W ucieczce dnia znaleźli się Alexander Karlsson (Tre Berg), Sindre Lunke (Joker), Adrian Gjølberg (Team FixIT.no), Ole Forfang (Ringeriks-Kraft) oraz Vegard Robinson Bugge (Team Sparenbanken Sør). Piątka uzyskała początkowo nawet 8:40 przewagi nad peletonem, ale dużego prowadzenia nie zdołała utrzymać przez dłuższy czas. Grupa zasadnicza spokojnie kontrolowała sytuację, do pracy poważnie biorąc się 70 kilometrów przed metą i dystans zbijając poniżej dwóch minut.

Kolarzy w końcówce czekał 11-kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 7%, z którego szczytu do mety pozostawały 23 kilometry. Prowadzona przez Franka Schlecka grupa zasadnicza dopadła uciekających, a na odsłoniętej i szerokiej drodze rozpoczęły się ataki. Powiodło się Davidowi Lopezowi (Team Sky), który odjechał z Duńczykiem Jesperem Hansenem (Tinkoff-Saxo). Ten odskoczył z kolei na ostatnim kilometrze wspinaczki i samotnie rozpoczął rajd na metę.

Na zjeździe wzdłuż dwumetrowych zasp śniegu gonili Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice), Gustav Erik Larsson (Cult Energy) oraz Ivan Santaromita (Orica-GreenEdge), mimo potężnych podmuchów wiatru dojeżdżając szybko do Lopeza. Z tyłu straty redukować starał się za to Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka).

Prowadzący Duńczyk na 15 kilometrów przed metą notował 45 sekund zapasu i przewagę na mokrym i szybkim zjeździe cały czas powiększał. Goniący podzielili się - tracił Hirt, a zyskiwał Santaromita.

Na końcowym odcinku sytuacja zmieniła się - dojechał Hagen, przeskakując goniących, 2 kilometry przed metą zostawiając w tyle Larssona i goniąc młodego Duńczyka, który na 1500 metrów przed metą notował 50 sekund zapasu.

Przewaga okazała się wystarczająca i Hansen triumfował na mecie, kreskę mijając 37 sekund przed Hagenem.

Wyniki 3. etapu Tour of Norway 2015 (2.HC), Skien - Rjukan (185 km):
  1 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                           4:46:30
  2 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka                     00:38
  3 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge                       01:05
  4 David Lopez (Spa) Team Sky
  5 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor
  6 Gustav Larsson (Swe) Cult Energy
  7 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker                        01:30
  8 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
  9 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Joker
 10 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 11 Bjorn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
 12 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 13 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 14 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 15 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy
 16 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy
 17 Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 18 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy
 19 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka
 20 Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus
 21 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 22 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 23 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 24 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 25 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice
 26 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 27 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 28 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 29 Michel Kreder (Ned) Team Roompot
 30 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
 31 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 32 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 33 Frederik Wilmann (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 34 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 35 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor                01:36
 36 Lucas Eriksson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 37 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 38 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 39 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker
 40 Karel Hnik (Cze) Cult Energy
 41 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 42 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              01:58
 43 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               02:08
 44 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             04:46
 45 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no                      05:04
 46 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 47 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot                         05:59
 48 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          06:08
 49 Martin Herbok Gron (Den) Riwal Platform Cycling Team
 50 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot                         07:29
 51 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo                               07:45
 52 Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                    08:37
 53 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 54 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 55 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sor
 56 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Team Joker
 57 Yannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 58 Michael Reihs (Den) Cult Energy
 59 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 60 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 61 Oyvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 10:58
 62 Piotr Brożyna (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 63 Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                  11:21
 64 Gustav Hoog (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 65 Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft       11:44
 66 Reinier Honig (Ned) Team Roompot
 67 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                       12:12
 68 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 69 Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
 70 Markus Hoelgaard (Nor) Team Coop-Oster Hus
 71 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
 72 Marius Hafsas (Nor) Team Fixit.no
 73 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
 74 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 75 Max Emil Korner (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 76 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
 77 Amund Groendahl Jansen (Nor) Team Joker
 78 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 79 Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team
 80 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
 81 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
 82 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
 83 Njal Eivind Kleiven (Nor) Team Ringeriks - Kraft             12:52
 84 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge                            15:32
 85 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            15:33
 86 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
 87 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge
 88 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 89 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 90 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 91 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 92 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus
 93 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor
 94 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                 16:49
 95 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal
 96 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 97 Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 98 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor
 99 André Looij (Ned) Team Roompot
100 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Coop-Oster Hus
101 Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform Cycling Team
102 Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
103 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
104 Morten Ollegaard (Den) Riwal Platform Cycling Team
105 Morten Morland (Nor) Team Sparebanken Sor
106 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
107 Nikola Aistrup (Den) Riwal Platform Cycling Team
108 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
109 Nicolas Lefrancois (Fra) Team Novo Nordisk
110 Emil Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team
111 Josef Cerny (Cze) CCC Sprandi Polkowice
112 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no
113 Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka
114 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka
115 Lander Seynaeve (Bel) Wanty - Groupe Gobert
116 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            20:24
117 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
118 Even Rege (Nor) Team Fixit.no                                21:24
119 Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no
120 Gerd De Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk                      22:24
121 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
122 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                  25:17

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: