Tour of Norway 2015: etap 1

Alexander Kristoff (Katusha) triumfował na mecie pierwszego etapu 5. Wyścigu Dookoła Norwegii.

Norweg w końcówce szaleńczego etapu pokonał młodego Australijczyka Caleba Ewana (Orica-GreenEdge) i swojego rodaka Edvalda Boassona Hagena (MTN-Qhubeka).

W ucieczce dnia znaleźli się Antonio Molina (Caja Rural-Seguros RGA), Nikola Aistrup (Team Riwal), Sebastian Balck (Tre Berg-Bianchi), Vegard Stake Laengen (Team Joker) and Oscar Landa (Coop-Osterhus). Piątka odjechała na cztery minuty i trzymana była pod ścisłą kontrolą peletonu.

Przewaga spadła gwałtownie na 55 kilometrów przed metą, a okazję wykorzystali Pim Lighthart i Sean de Bie (Lotto Soudal), organizując kontrę, przeskakując do czołówki i chwilowo dodając jej skrzydeł. Duet belgijskiej ekipy forsował tempo, na 14 kilometrów przed metą notując zapas 1:50 nad szaleńczo goniącą grupą.

Na kole belgijskiej dwójki utrzymać się zdołali tylko Landa i Laengen i to tę czwórkę gonili w końcówce sprinterzy. Szaleńcza gonitwa trwała do samego końca - 2 kilometry przed kreską różnica wynosiła wciąż 13 sekund, a zmęczonych harcowników przerzedzona przez kraksę grupa wchłonęła na 800 metrów przed metą.

Finisz w takim układzie należał do Alexandra Kristoffa (Katusha), który na ostatnich metrach rozprawił się z młodym Australijczykiem Ewanem oraz swoim rodakiem Edvaldem Boassonem Hagenem, odnosząc swoje szóste zwycięstwo etapowe w historii imprezy.

fot. Team Katusha

Wyniki 1. etapu Tour of Norway (2.HC), Årnes - Sarpsborg (182 km):
  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                      4:42:05
  2 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge
  3 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN - Qhubeka
  4 Andrew Fenn (GBr) Team Sky                                   00:02
  5 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
  6 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
  7 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy
  8 Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
  9 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 10 Frederik Galta (Nor) Team Coop-Oster Hus
 11 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 12 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Joker
 13 Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform Cycling Team
 14 David Lopez (Spa) Team Sky
 15 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 16 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 17 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
 18 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 19 Karel Hnik (Cze) Cult Energy
 20 Markus Hoelgaard (Nor) Team Coop-Oster Hus
 21 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
 22 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 23 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice
 24 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy
 25 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 26 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 27 Reinier Honig (Ned) Team Roompot
 28 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy
 29 Gustav Larsson (Swe) Cult Energy
 30 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 31 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 32 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker
 33 Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka
 34 Yannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 35 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus
 36 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker                        00:10
 37 Michel Kreder (Ned) Team Roompot                             00:13
 38 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 39 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
 40 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
 41 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 42 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 43 Lucas Eriksson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 44 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 45 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 46 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot
 47 Frederik Wilmann (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 48 Alexander Wetterhall (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 49 Michael Reihs (Den) Cult Energy
 50 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge
 51 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 52 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 53 Bjorn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
 54 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Team Joker
 55 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sor
 56 Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal
 57 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert                   00:20
 58 Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
 59 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 60 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 61 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          00:31
 62 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            00:39
 63 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor                  00:42
 64 Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi                    00:45
 65 Oyvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks - Kraft                 00:47
 66 Piotr Brożyna (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    00:49
 67 Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team
 68 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot
 69 André Looij (Ned) Team Roompot
 70 Josef Cerny (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 71 Ole Forfang (Nor) Team Ringeriks - Kraft                     00:53
 72 Amund Groendahl Jansen (Nor) Team Joker                      00:59
 73 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            01:03
 74 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 75 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       01:07
 76 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
 77 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 78 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              01:09
 79 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Fixit.no                      01:12
 80 Njal Eivind Kleiven (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 81 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor
 82 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus
 83 Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 84 Max Emil Korner (Nor) Team Ringeriks - Kraft
 85 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         01:17
 86 Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka                             01:19
 87 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
 88 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor                01:33
 89 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                       02:18
 90 Sebastian Balck (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 91 Morten Ollegaard (Den) Riwal Platform Cycling Team
 92 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 93 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
 94 Marcus Faglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
 95 Emil Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team
 96 Lander Seynaeve (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 97 Marius Hafsas (Nor) Team Fixit.no
 98 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no
 99 Gustav Hoog (Swe) Team Tre Berg-Bianchi
100 Fillip Eidsheim (Nor) Team Fixit.no                          02:41
101 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
102 Gerd De Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk                      02:43
103 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             03:20
104 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         03:39
105 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Sparebanken Sor             03:49
106 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          03:54
107 Songezo Jim (RSA) MTN - Qhubeka                              04:10
108 Adam Blythe (GBr) Orica GreenEdge
109 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
110 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
111 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
112 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        05:03
113 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                 06:13
114 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
115 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
116 Martin Herbok Gron (Den) Riwal Platform Cycling Team
117 Nikola Aistrup (Den) Riwal Platform Cycling Team
118 Morten Morland (Nor) Team Sparebanken Sor
119 Nicolas Lefrancois (Fra) Team Novo Nordisk
120 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
121 Egor Silin (Rus) Team Katusha
122 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Coop-Oster Hus
123 Even Rege (Nor) Team Fixit.no                                06:19
124 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                  06:21

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: