Amgen Tour of California 2015: etap 3

23-letni Łotysz Toms Skujins (Hincapie Racing Team) odniósł zwycięstwo na 3. etapie Wyścigu Dookoła Kalifornii i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Kolarz amerykańskiej młodzieżowej ekipy po całodniowej ucieczce i śmiałym ataku na zboczach Mt. Hamilton dotarł samotnie do mety, odnosząc największy sukces w swojej krótkiej karierze.

Drugie miejsce wywalczył Słowak Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), a trzecie Francuz Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step). Etapu nie ukończył Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo).

Ucieczkę po 48 kilometrach zawiązała siódemka, w której skład weszli Roy Curvers (Giant-Alpecn), Travis Meyer (Drapac), Jonathan Clarke (Unitedhealthcare), Daniel Oss (BMC) oraz Evan Huffman (Team SmartStop), a także kontrujący później duet ekipy Hincapie Racing - Oscar Clark i Toms Skujins. Przewaga grupki na pagórkowatym terenie rosła i zatrzymała się na poziomie czterech minut.

Grupka kręciła razem, ale na zboczach najtrudniejszej wspinaczki - Mt. Hamilton - Toms Skujins pożegnał towarzyszy ucieczki i samotnie ruszył w kierunku mety, na 49 kilometrów przed metą notując cztery minuty zapasu nad peletonem.

Łotysz mknął w dół na zjazdach, powiększając przewagę nad goniącymi do dwóch i pół minuty, a nad peletonem prowadzonym przez ekipy Sky i Etixx-Quick Step na 22 kilometry przed metą mając cztery i pół minuty zapasu.

23-letniego zawodnika nie zatrzymała nawet wywrotka na zjeździe po niezbyt uważnym wejściu w zakręt. Goniących go uciekinierów peleton napędzany przez wysokiego Holendra Laurensa Ten Dama (Team LottoNL - Jumbo) wchłonął na 10 kilometrów przed metą, a tempo wzrosło gdy atakować zaczęli kolarze Team Sky.

Skujins słabł na ostatnich kilometrach, ale trzy minuty zapasu okazały się wystarczającym zapasem by dotrzeć do mety przed naciskającymi niesamowicie Philippem Deignanem (Team Sky).

Łotysz na metę wjechał krańcowo wyczerpany, ale także niesamowicie szczęśliwy. Pościg na metę dotarł prowadzony przez Petera Sagana spóźnionego o ponad minutę.

fot. Hincapie Racing Team

Wyniki 3. etapu Amgen Tour of California 2015 (2.HC), San Jose - San Jose (169,8 km):
  1 Toms Skujins (Lat) Hincapie Racing Team                    4:33:10
  2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               01:06
  3 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
  4 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Jamis - Hagens Berman
  5 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            01:09
  6 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
  7 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
  8 Michael Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
  9 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
 10 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin
 11 Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team
 12 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 13 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 14 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Trek Factory Racing
 15 Rob Britton (Can) Team SmartStop
 16 Phillip Gaimon (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 17 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 18 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 19 Tao Geoghegan Hart (GBr) Axeon Cycling Team
 20 Ben King (USA) Cannondale-Garmin
 21 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 22 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 23 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
 24 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 25 James Oram (NZl) Axeon Cycling Team                          01:18
 26 Lachlan Norris (Aus) Drapac
 27 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        01:25
 28 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   01:35
 29 Christian Knees (Ger) Team Sky                               01:39
 30 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                     01:57
 31 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 32 Gregory Obando Brenes (Crc) Jamis - Hagens Berman            02:16
 33 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Cycling Team                     03:39
 34 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                           04:45
 35 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 36 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
 37 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                     06:05
 38 Chris Butler (USA) Team SmartStop                            06:34
 39 Laurens ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     07:25
 40 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             07:45
 41 Gregory Daniel (USA) Axeon Cycling Team                      08:00
 42 Jacques Janse van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka               08:10
 43 Travis McCabe (USA) Team SmartStop                           08:54
 44 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Garmin                       12:23
 45 Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
 46 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling           13:42
 47 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                         14:26
 48 Danny Pate (USA) Team Sky
 49 Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis                 14:28
 50 Evan Huffman (USA) Team SmartStop                            15:19
 51 Oscar Clark (USA) Hincapie Racing Team
 52 Jos van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       16:07
 53 Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling Team
 54 Logan Owen (USA) Axeon Cycling Team
 55 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Jamis - Hagens Berman
 56 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing
 57 Matthew Harley Goss (Aus) MTN - Qhubeka
 58 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 59 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step
 60 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
 61 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 62 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 63 Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team
 64 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
 65 Robin Carpenter (USA) Hincapie Racing Team
 66 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 67 Nicolae Tanovitchii (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis
 68 Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling Team
 69 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 70 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           16:31
 71 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        21:01
 72 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
 73 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
 74 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 75 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 76 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
 77 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 78 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
 79 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 80 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 81 Jordan Kerby (Aus) Drapac
 82 Danny van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 83 Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 84 Eric Marcotte (USA) Team SmartStop
 85 Edward King (USA) Cannondale-Garmin
 86 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
 87 Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 88 Jempy Drucker (Lux) BMC Racing Team
 89 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
 90 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
 91 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 92 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis - Hagens Berman
 93 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 94 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 95 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 96 Stephen Leece (USA) Jamis - Hagens Berman
 97 Robert Sweeting (USA) Team SmartStop
 98 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step
 99 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk
100 Carson Miller (USA) Jamis - Hagens Berman
101 Travis Livermon (USA) Team SmartStop
102 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka
103 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step
104 Jure Kocjan (Slo) Team SmartStop
105 Joseph Schmalz (USA) Hincapie Racing Team
106 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin
107 Joseph Lewis (Aus) Hincapie Racing Team
108 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
109 Justin Oien (USA) Axeon Cycling Team
110 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin
111 Darren Lapthorne (Aus) Drapac
112 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
113 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
114 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
115 Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
116 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                    21:56
117 Martin Kohler (Swi) Drapac
118 Travis Meyer (Aus) Drapac
119 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
120 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
121 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
122 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
123 Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
124 David Williams (USA) Jamis - Hagens Berman
125 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
126 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
127 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
128 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                  22:32
129 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies          26:47
130 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
131 Joshua Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
132 William Clarke (Aus) Drapac                                  27:49
133 Graeme Brown (Aus) Drapac
134 Wouter Wippert (Ned) Drapac                                  28:19
DNF Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka
DNF Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff-Saxo
DNF Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
DNF Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Scott Ambrose (NZl) Team Novo Nordisk
DNS Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
DNS Tyler Magner (USA) Hincapie Racing Team
Klasyfikacja po 3. etapie:
  1 Toms Skujins (Lat) Hincapie Racing Team                   14:04:01
  2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               00:32
  3 Rob Britton (Can) Team SmartStop                             00:43
  4 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  00:44
  5 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Jamis - Hagens Berman
  6 Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team                        00:47
  7 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
  8 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
  9 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Alpecin
 10 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 11 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 12 Michael Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 13 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
 14 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 15 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
 16 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 17 Phillip Gaimon (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 18 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin
 19 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Trek Factory Racing
 20 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 21 Tao Geoghegan Hart (GBr) Axeon Cycling Team
 22 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 23 Ben King (USA) Cannondale-Garmin
 24 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 25 Lachlan Norris (Aus) Drapac                                  00:56
 26 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        01:03
 27 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   01:13
 28 Christian Knees (Ger) Team Sky                               01:17
 29 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                01:35
 30 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 31 James Oram (NZl) Axeon Cycling Team                          01:38
 32 Gregory Obando Brenes (Crc) Jamis - Hagens Berman            01:54
 33 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Cycling Team                     03:17
 34 Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin                           04:23
 35 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 36 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                     05:43
 37 Laurens ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     07:03
 38 Gregory Daniel (USA) Axeon Cycling Team                      08:00
 39 Jacques Janse van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka               08:10
 40 Travis McCabe (USA) Team SmartStop                           08:32
 41 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             09:02
 42 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  10:47
 43 Chris Butler (USA) Team SmartStop                            11:06
 44 Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                   12:01
 45 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Garmin                       12:23
 46 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling           13:42
 47 Danny Pate (USA) Team Sky                                    14:04
 48 Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis                 14:06
 49 Oscar Clark (USA) Hincapie Racing Team                       14:57
 50 Robin Carpenter (USA) Hincapie Racing Team                   15:36
 51 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing             15:39
 52 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling               15:45
 53 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Jamis - Hagens Berman
 54 Logan Owen (USA) Axeon Cycling Team
 55 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
 56 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 57 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 58 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 59 Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling Team
 60 Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team
 61 Matthew Harley Goss (Aus) MTN - Qhubeka
 62 Nicolae Tanovitchii (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis
 63 Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling Team
 64 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           16:09
 65 Evan Huffman (USA) Team SmartStop                            17:28
 66 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis                    17:36
 67 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                         18:15
 68 Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies        18:49
 69 Mark Cavendish (GBr) Etixx - Quick-Step                      20:19
 70 Jempy Drucker (Lux) BMC Racing Team                          20:35
 71 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin                       20:39
 72 Danny van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 73 Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 74 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
 75 Koen de Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 76 Jure Kocjan (Slo) Team SmartStop
 77 Eric Marcotte (USA) Team SmartStop
 78 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 79 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 80 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 81 Mark Renshaw (Aus) Etixx - Quick-Step
 82 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 83 Jordan Kerby (Aus) Drapac
 84 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo
 85 Joseph Lewis (Aus) Hincapie Racing Team
 86 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 87 Edward King (USA) Cannondale-Garmin
 88 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 89 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 90 Justin Oien (USA) Axeon Cycling Team
 91 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
 92 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
 93 Lasse Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin
 94 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
 95 Robert Sweeting (USA) Team SmartStop                         20:57
 96 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin                 21:01
 97 Travis Livermon (USA) Team SmartStop
 98 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis - Hagens Berman               21:28
 99 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                    21:34
100 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
101 Travis Meyer (Aus) Drapac
102 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
103 Martin Kohler (Swi) Drapac
104 Joseph Schmalz (USA) Hincapie Racing Team                    21:35
105 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                            21:47
106 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step            23:03
107 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       23:10
108 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
109 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
110 Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies      23:43
111 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka
112 Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                    24:08
113 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team                     24:50
114 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                     25:51
115 Darren Lapthorne (Aus) Drapac                                26:02
116 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                  26:21
117 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo                    26:23
118 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies          26:54
119 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                  27:03
120 Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
121 Stephen Leece (USA) Jamis - Hagens Berman
122 Joshua Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis                    27:11
123 William Clarke (Aus) Drapac                                  27:18
124 Jos van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       27:25
125 Carson Miller (USA) Jamis - Hagens Berman                    27:27
126 Wouter Wippert (Ned) Drapac                                  27:53
127 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk                   27:55
128 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling             27:58
129 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
130 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step                   28:50
131 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                            29:36
132 David Williams (USA) Jamis - Hagens Berman                   32:51
133 Graeme Brown (Aus) Drapac                                    33:32
134 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            33:43

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: