WADA: te paszporty byłyby pozytywne

Dwa pozytywne i trzy podejrzane - takie wyniki miałyby paszporty biologiczne wykorzystane w badaniach nad stosowaniem mikrodawek EPO.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w wystosowanym oświadczeniu odniosła się do reportażu francuskiej telewizji France 2, który na początku maja wywołał medialną burzę, ogłaszając, że paszport biologiczny - najcięższe działo antydopingowej artylerii - jest w zasadzie nieefektywny.

WADA broni programu testującego i uważa, że niewłaściwe użycie udostępnionego programu sprawdzającego paszporty jest przyczyną takich, a nie innych wniosków.

Agencja zapoznała się z pięcioma profilami użytymi na potrzeby badań. Dwa z nich byłyby pozytywne, gdyby model zastosowano poprawnie. Dalsze trzy zostałyby oznaczone jako "podejrzane", co z kolei doprowadziłoby do specjalnego testowania zawodnika

- czytamy w komunikacie.

Materiał wyemitowany przez stację znad Loary opierał się na programie badawczym, w ramach którego grupce triathlonistów-amatorów przez miesiąc podawano zabronione środki wspomagające, m.in. erytropoetynę i hormon wzrostu, notując ich wpływ na organizm zawodników i sprawdzając ich rosnące parametry w programie stosowanym do oceny paszportów biologicznych zawodowców.

Eksperyment pokazał, że podawanie mikrodawek EPO, które jako najgroźniejszą formę zabronionego wspomagania wskazał raport Niezależnej Komisji ds. Reformy Kolarstwa (CIRC), nie zaalarmowało programu sprawdzającego parametry.

Doświadczenie wywołało kontrowersje i medialną burzę - padły pytania nie tylko dotyczące skuteczności paszportów, ale także o wiarygodność eksperymentu, który trwał zaledwie 29 dni. Paszport, jak argumentowali niektórzy eksperci, to projekt długofalowy, sprawdzający wyniki na przestrzeni lat.

WADA w opublikowanym oświadczeniu zapewniła, że poprawne użycie programu nie dopuściłoby do pominięcia paszportów. Agencja oświadczyła, że jest świadoma możliwości stosowania przez zawodników minimalnych dawek środków dopingujących i podkreśliła, że paszport biologiczny jest stale ulepszany we współpracy z ekspertami antydopingowymi.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: