Giro d'Italia 2015: etap 4

Włoch Davide Formolo (Cannondale-Garmin) wygrał po zakończonej powiedzeniem ucieczce czwartą część Giro d'Italia.

Nowym liderem został drugi na mecie Australijczyk Simon Clarke (Orica-GreenEdge). Trzeci finiszował Yonathan Monsalve (Southeast).

Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) zameldował się na mecie 29., ze stratą 2:56.

Ucieczkę dnia pomógł wyłonić pierwszy z trzech punktowanych podjazdów Colla di Velva (kat. 3; 26,4 km; 14,2 km; 3,5%). Początkowo w jej składzie jechali Sylwester Szmyd (CCC Sprandi), Franco Pelizotti (Androni Giocattoli), Edoardo Zardini (Bardiani) Andrey Amador (Movistar), Andrey Zeits (Astana), Mauro Finetto (Southeast), Roman Kreuziger (Tinkoff), Darwin Atapuma (BMC), Pieter Weening (Orica), Maxime Monfort (Lotto), Kanstantsin Sioutsou (Sky), Simon Clarke (Orica), Matteo Montaguti (AG2R), Simone Stortoni (Androni Giocattoli), Dario Cataldo (Sky), Davide Malacarne (Astana), Andrey Zeits (Astana), Sonny Colbrelli (Bardiani), Amaël Moinard (BMC), Arnaud Courteille (FDJ), Tsgabu Grmay (Lampre), Esteban Chaves (Orica), Tom Danielson (Cannnondale), Davide Formolo (Cannondale), Chad Haga (Giant), Sergey Lagutin (Katusha), Martijn Keizer (LottoNL) i Salvatore Puccio (Sky).

Czołówka długa nie trzymała się razem. Przed lotną premią (55 km) jej trzon stanowiło 16 kolarzy: Formolo, Danielson, Pellizotti, Clarke, Moinard, Zeits, Courteille, Clarke, Haga, Montaguti, Keizer, Colbrelli, Finetto, Grmay, Amador i Mosalve. Grupa Szmyda i Kreuzigera traciła w tym punkcie 3 minuty, natomiast peleton był spóźniony o 7 minut więcej.

Zeits został cofnięty, by wspomóc Cataldo, starającemu się ponownie znaleźć z przodu. W zasadniczej grupie do pracy zabrała się ekipa Etixx-Quick Step, następnie dołączyła Tinkoff-Saxo. Grupa Szmyda zaczęła natomiast zbliżać się do czołówki, osiągając w końcu swój cel na 68 kilometrze.

Passo del Termine (kat. 3; 101,7 km; 8,8 km; 6,1%) ostatecznie rozbiła pierwszą grupę. Jako jeden z pierwszych odpadł Szmyd. Z przodu pozostali Moinard, Formolo, Monfort, Puccio, Zeits, Amador, Siutsou, Cataldo, Atapuma, Colbrelli, Monsalve, Kreuziger, Visconti, Chavez i Clarke. Peleton meldując się na premii liczył z 30 zawodników i tracił 5:53. Był tam Przemysław Niemiec, natomiast brakowało lidera Michaela Matthewsa (Orica-GreenEdge). Konkretnie zaczęła gonić Astana.

Praca w ucieczce nie układała się zbytnio, kolarzom dawał się mocno we znaki upał. Zasadnicza grupa 30 km przed metą zbliżyła się na 3:20. Astana goniła jak szalona.

Przed ostatnim podjazdem, Biassa (kat. 3; 140,1 km; 3,4 km; 8,9%, maks. 14%), z czołówki zaatakował Formolo. Włocha gonili Moinard i Visconti. Na wymagającej wspinaczce z peletonu odpadł Niemiec. Fabio Aru (Astana), Richie Porte (Sky) i Alberto Contador (Tinkoff) doskoczyli do grupy Kreuzigera. Formolo zjazdy rozpoczął 48 sekund przed pościgiem z faworytami wyścigu. Do mety pozostało z tego miejsca 10 km.

22-letni Włoch utrzymał prowadzenie do mety, natomiast grupę przyprowadził Simon Clarke, przekonany, że wygrał etap. Na pocieszenie Australijczykowi pozostała różowa koszulka.

fot. ANSA / DAL ZENNARO - ZENNARO - PERI

Wyniki 4. etapu Giro d'Italia 2015 (GT), Chiavari – La Spezia (150 km):
  1 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                     3:47:59
  2 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                           00:22
  3 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling
  4 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
  5 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
  7 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
  8 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
  9 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 10 Richie Porte (Aus) Team Sky
 11 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 12 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 13 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 14 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                01:04
 15 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 16 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 17 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 18 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 19 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 20 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 21 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 22 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 23 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 24 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    01:22
 25 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   02:24
 26 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 27 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             02:46
 28 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           02:56
 29 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 30 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 31 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          04:22
 32 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team
 33 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 34 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
 35 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      04:56
 36 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 37 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       05:25
 38 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
 39 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 40 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 41 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 42 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   08:27
 43 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
 44 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 45 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                               08:34
 46 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 47 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          09:21
 48 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       13:15
 49 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin
 50 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
 51 Igor Anton (Spa) Movistar Team
 52 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 53 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 54 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 55 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 56 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 57 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 58 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         17:21
 59 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 60 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 61 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 62 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 63 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 64 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
 65 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
 66 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
 67 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 68 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 69 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
 70 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        17:23
 71 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 72 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 73 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 74 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 75 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 76 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 77 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 78 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 79 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 80 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                    20:00
 81 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 82 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 83 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
 84 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 85 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 86 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 87 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling
 88 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 89 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 90 Elia Viviani (Ita) Team Sky
 91 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 92 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 93 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 94 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo
 95 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 96 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 97 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
 98 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 99 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
100 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
101 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
102 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
103 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
104 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
105 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
106 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
107 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
108 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
109 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
110 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
111 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
112 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
113 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
114 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
115 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
116 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
117 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
118 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
119 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
120 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
121 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
122 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
123 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
124 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
125 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
126 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
127 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
128 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
129 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
130 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
131 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
132 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
133 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
134 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
135 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
136 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
137 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
138 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
139 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
140 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
141 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
142 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
143 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
144 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
145 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
146 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
147 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                     21:15
148 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
149 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
150 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
151 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling
152 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
153 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
154 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
155 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
156 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin
157 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling
158 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
159 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
160 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
161 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
162 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
163 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
164 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
165 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli
166 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli
167 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
168 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
169 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
170 Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini
171 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
172 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
173 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
174 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
175 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
176 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
177 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
178 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
179 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin
180 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
181 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
182 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
183 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
184 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
185 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                            23:01
186 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
187 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
188 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
189 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr
190 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
191 Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini                  23:38
DNF Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
DNF Robert Wagner (Ger) Team LottoNL-Jumbo

Punkty

  1 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                          26 pkt
  2 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                              18
  3 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             17
  4 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling                   15
  5 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           14
  6 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              10
  7 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             6
  8 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          6
  9 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  5
 10 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                              3
 11 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              2
 12 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                               2
 13 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          2
 14 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      1
 15 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                1

Lotne premie

Sprint 1 Borghetto Vara - km 55

  1 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             10 pkt
  2 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            6
  3 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling                    3
  4 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          2
  5 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                           1

Sprint 2 - Levanto - km 91

  1 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              10 pkt
  2 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          6
  3 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              3
  4 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                               2
  5 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                1

Premie górskie

Colla di Velva - km 26
  1 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                               7 pkt
  2 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       4
  3 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            2
  4 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                1

Passo del Termine - km 101
  1 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                           7 pkt
  2 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                4
  3 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                  2
  4 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                               1

Drużyny

  1 Astana Pro Team                                           11:25:45
  2 BMC Racing Team
  3 TEAM SKY
  4 Tinkoff-Saxo                                                 03:18
  5 Movistar Team                                                04:00
  6 Cannondale-Garmin                                            12:04
  7 Orica GreenEdge                                              16:17
  8 Lotto Soudal                                                 17:41
  9 Bardiani CSF                                                 17:56
 10 Southeast Pro Cycling                                        20:17
 11 Team Katusha                                                 21:35
 12 FDJ.fr                                                       25:11
 13 Lampre-Merida                                                27:05
 14 Androni Giocattoli                                           29:25
 15 AG2R La Mondiale                                             33:44
 16 Etixx - Quick-Step                                           34:00
 17 Nippo - Vini Fantini                                         39:34
 18 Team LottoNL-Jumbo                                           39:54
 19 Team Giant-Alpecin                                           41:08
 20 IAM Cycling                                                  46:09
 21 CCC Sprandi Polkowice                                        51:27
 22 Trek Factory Racing                                          55:35
Klasyfikacja po 4. etapie
  1 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                        11:54:48
  2 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                         00:10
  3 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           00:17
  4 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:23
  6 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
  7 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        00:29
  8 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          00:31
  9 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
 10 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  00:37
 11 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 12 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling                00:57
 13 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      01:05
 14 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      01:11
 15 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            01:13
 16 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         01:17
 17 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                01:18
 18 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 01:19
 19 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 20 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal                     01:21
 21 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 22 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 01:44
 23 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    02:07
 24 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        02:25
 25 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   02:39
 26 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             02:47
 27 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            04:17
 28 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             04:31
 29 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       04:52
 30 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin                       59:12
 31 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling                    06:23
 32 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          06:35
 33 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                           06:59
 34 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli                     07:25
 35 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           08:06
 36 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo                   08:51
 37 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          09:30
 38 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           10:09
 39 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      10:15
 40 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             10:30
 41 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      13:16
 42 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       13:18
 43 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                       13:40
 44 Igor Anton (Spa) Movistar Team                               13:43
 45 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       13:51
 46 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        13:56
 47 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      14:37
 48 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           14:49
 49 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                          17:09
 50 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        17:30
 51 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               17:34
 52 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 53 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 17:35
 54 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              17:38
 55 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 56 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              17:57
 57 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling                18:01
 58 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               19:19
 59 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 60 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                   19:23
 61 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       19:38
 62 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          19:47
 63 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       20:13
 64 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                  20:14
 65 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                          20:25
 66 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice                       20:33
 67 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 68 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo                                21:00
 69 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            21:18
 70 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            21:24
 71 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                             21:26
 72 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         21:32
 73 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               21:42
 74 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                    21:56
 75 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               22:45
 76 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  23:32
 77 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      23:42
 78 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling                     24:25
 79 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    24:30
 80 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           24:47
 81 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       26:11
 82 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           26:20
 83 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      26:39
 84 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                27:23
 85 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                           27:29
 86 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               27:41
 87 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         27:49
 88 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         28:00
 89 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin                     28:13
 90 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           29:06
 91 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             29:24
 92 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                             30:09
 93 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               30:20
 94 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              30:24
 95 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling                  30:30
 96 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      31:03
 97 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         31:27
 98 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli                  32:42
 99 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                  34:12
100 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       34:43
101 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling              34:47
102 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini               34:52
103 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                            35:04
104 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                               35:10
105 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   35:11
106 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    35:39
107 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       35:42
108 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                36:01
109 Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini                     36:07
110 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli                   36:13
111 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                          36:45
112 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                 37:00
113 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                     37:15
114 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                            37:21
115 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step                          37:25
116 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           37:35
117 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      37:36
118 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                              37:47
119 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         38:10
120 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                 38:15
121 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                       38:20
122 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   38:45
123 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             38:46
124 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             39:21
125 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                     39:26
126 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
127 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                      39:38
128 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    39:44
129 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        39:52
130 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    39:58
131 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team                         40:14
132 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           40:18
133 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          40:29
134 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              41:52
135 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                42:05
136 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           42:06
137 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  42:15
138 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                          42:27
139 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                   42:39
140 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 42:45
141 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                   42:46
142 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  43:00
143 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                     43:01
144 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling                    43:27
145 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                            43:50
146 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            43:52
147 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice              44:00
148 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                         44:04
149 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              44:05
150 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                    44:11
151 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                          44:23
152 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                    44:29
153 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                     44:30
154 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        44:43
155 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             44:49
156 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          45:07
157 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       45:14
158 Kévin Reza (Fra) FDJ.fr                                      45:27
159 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  45:51
160 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                       46:08
161 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         46:14
162 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                                  46:30
163 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                      46:37
164 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                    46:59
165 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                             47:01
166 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          47:19
167 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
168 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           47:21
169 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini               47:27
170 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
171 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              47:41
172 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      47:42
173 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            48:04
174 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         48:43
175 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli                         48:51
176 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     49:00
177 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli                     49:01
178 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            49:06
179 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                      49:08
180 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         50:01
181 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                     50:24
182 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              50:53
183 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               55:12
184 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        55:54
185 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                 56:44
186 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli                56:57
187 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                57:52
188 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                   01:06:16
189 Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini               01:07:01
190 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                     01:07:17
191 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                         01:09:37

Klasyfikacja punktowa

  1 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                     53 pkt
  2 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                        40
  3 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                         35
  4 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                          26
  5 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                          26
  6 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge                              26
  7 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                          25
  8 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                                25
  9 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       20
 10 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                        20
 11 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin                            18
 12 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                             17
 13 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                       17
 14 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling                   16
 15 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           14
 16 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling                 14
 17 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                           12
 18 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                         12
 19 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              10
 20 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                       10

Klasyfikacja górska

  1 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                              15 pkt
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                          14
  3 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF                              14
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                12
  5 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                             6
  6 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            6
  7 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                                6
  8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                5
  9 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       4
 10 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        3
 11 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              2
 12 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           2
 13 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                  2
 14 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                        2
 15 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                              1
 16 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                               1
 17 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling                    1
 18 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                                   1
 19 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                       1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                      11:54:58
  2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:13
  3 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                       00:21
  4 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             10:20
  5 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                       13:30
  6 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                      17:24
  7 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 17:25
  8 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               19:09
  9 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge                       19:28
 10 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                          19:37
 11 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            21:08
 12 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         21:22
 13 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           24:37
 14 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin                      26:29
 15 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               27:31
 16 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           28:56
 17 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                             29:59
 18 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                         31:17
 19 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli                  32:32
 20 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                            34:54
 21 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   35:01
 22 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo                      37:26
 23 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                              37:37
 24 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge                         38:00
 25 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                            39:16
 26 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    39:34
 27 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    39:48
 28 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           40:08
 29 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                   42:36
 30 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            43:42
 31 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              43:55
 32 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                    44:01
 33 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        44:33
 34 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             44:39
 35 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          44:57
 36 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo                  45:41
 37 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           47:11
 38 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini              47:17
 39 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                      47:32
 40 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            47:54
 41 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         49:51
 42 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling                     50:14
 43 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              50:43
 44 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        55:44
 45 Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini               01:06:51

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                           35:06:57
  2 BMC Racing Team                                              00:12
  3 Team Sky                                                     00:14
  4 Tinkoff-Saxo                                                 03:12
  5 Movistar Team                                                04:08
  6 Cannondale-Garmin                                            12:44
  7 Orica GreenEdge                                              16:04
  8 Lotto Soudal                                                 17:57
  9 Bardiani CSF                                                 18:20
 10 Southeast Pro Cycling                                        20:56
 11 Team Katusha                                                 21:49
 12 FDJ.fr                                                       25:24
 13 Lampre-Merida                                                29:35
 14 Etixx - Quick-Step                                           34:06
 15 AG2R La Mondiale                                             44:03
 16 CCC Sprandi Polkowice                                        51:59
 17 Androni Giocattoli                                           54:48
 18 IAM Cycling                                                  57:14
 19 Team LottoNL-Jumbo                                        01:07:40
 20 Nippo - Vini Fantini                                      01:08:32
 21 Trek Factory Racing                                       01:24:05
 22 Team Giant-Alpecin                                        01:33:12

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: