Szlakiem Grodów Piastowskich 2015: etap 4

Paweł Bernas (ActiveJet Team) wygrał 50. edycję wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Ostatni etap na rundach w Legnicy padł łupem Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Fuji Żory).

Ścigający się w tym roku po raz pierwszy po dwuletnim zawieszeniu Janiszewski pokonał w końcówce Niemca Pascala Ackermanna (Rad Net Rose Team) oraz Pawła Franczaka (ActiveJet Team).

W klasyfikacji generalnej triumfował wczorajszy zwycięzca - Paweł Bernas. Drugą pozycję zajął Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice), przeskakując z czwartego miejsca dzięki zdobytej bonifikacie.

Kolarze pokonywali 12 rund po 7,5 kilometra każda. Pierwszą ucieczkę etapu sformowali Jacek Morajko (Wibatech Fuji Żory) i Patrik Tybor (Dukla Trencin). Do dwójki dołączyli szybko Paweł Paweł Charucki (Domin Sport), Tomasz Kiendyś (CCC Sprandi Polkowice) oraz Martin Mahdar (Dukla Trencin) i grupka uzyskała kilkadziesiąt sekund przewagi.

Akcja nie trwała długo. Kiendyś wygrał pierwszy lotny finisz, ale po 27 kilometrach wszyscy atakujący wrócili do peletonu.

Na drugiej lotnej premii straty w klasyfikacji generalnej odrabiał Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice). Obrońca tytułu z 2014 roku zgarnął bonifikatę i odrobił 2 sekundy do trzeciego na kresce lotnego finiszu Pawła Bernasa (ActiveJet Team).

Kolejny odjazd sformowała trójka - Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice), Josef Hosek (Whirpool Author) i Lukas Baum (Rad Net Rose Team). Kolarz CCC zgarnął ostatnią lotną premię i sterował odjazdem, na ostatnie 20 kilometrów wpadając 1:30 przed peletonem.

Ekipy Kolss-BDC i Domin Sport nie zamierzały oddać trójce etapu i mocno przycisnęły w końcówce, ostatnią rundę zaczynając 10 sekund za uciekającymi. O etapowym zwycięstwie zadecydował sprint, który wygrał Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji Żory).

Koledzy pojechali dzisiaj jak kolarscy profesorzy. Goniliśmy ucieczkę, w której jechał Tomasz Kiendyś, co mogło wydawać się nielogiczne, ale taki właśnie był plan. Gdy doszliśmy grupkę mogliśmy powalczyć o sekundy bonifikaty na premii lotnej. Wystarczyła jedna, by awansować na podium, ale udało się wygrać i zdobyć 3 sekundy. Dzięki temu awansowałem na drugą pozycję w generalce. Ekipa wykonała świetną pracę tuż przed sprintem, a Tomek Kiendyś rozprowadził mnie tak, że nikt nie był w stanie mnie wyprzedzić

– powiedział Mateusz Taciak.

Co prawda nie udało się obronić zeszłorocznego zwycięstwa, ale cieszę się, że dziś się nie poddaliśmy i pomimo płaskiego etapu zdołaliśmy wskoczyć na podium.

fot. Szymon Gruchalski/ActiveJet Team

Wyniki 4. etapu Szlakiem Grodów Piastowskich 2015 (2.2), Legnica - Legnica (90 km):

1. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji Żory)           1:59:27
2. Pascal Ackermann (Rad Net Rose Team)
3. Paweł Franczak (ActiveJet Team)
4. Adrian Banaszek (Kolss-BDC)
5. Alois Kankovsky (Whirpool Author)
6. Renzo Zanelli (Dukla Trencin)
7. Mateusz Nowak (Domin Sport)
8. Konrad Kott (Krismar Big Silvant Team)
9. Piotr Skarżyński (Whistle Team Ziemia Brzeska)
10. Artur Detko (Domin Sport)

Klasyfikacja końcowa:

1. Paweł Bernas (ActiveJet Team)
2. Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice)
3. Jiri Polnicky (Whirpool Author)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: