Giro d'Italia 2015: George Bennett nie rozpocznie wyścigu

fot. Team LottoNL-Jumbo

Nowozelandczyk wycofany przez zespół LottoNL - Jumbo za zbyt niski poziom kortyzolu we krwi.

George Bennett nie wystartuje w 98. edycji wyścigu Giro d'Italia. Nowozelandczyk ze składu został wycofany przez holenderski zespół LottoNL - Jumbo po tym jak kontrola medyczna przed startem wykazała zbyt niski poziom kortyzolu we krwi.

Niski poziom kortyzolu może być skutkiem różnych czynników - chorób lub stosowania kortyzonu. Test u Bennetta przeprowadzono 30 kwietnia.

Ekipa LottoNL - Jumbo jest członkiem Ruchu na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC), którego zasady wprowadzają badania medyczne pod kątem kortykosterydów dla zawodników zrzeszonych kolarzy oraz zawodników francuskich. Testy te mają miejsce przed wyścigami te mają charakter medyczny, a nie antydopingowy.

Reguły MPCC mówią jasno, że w przypadku zbyt niskiego poziomu kortyzolu, kolarz musi odpocząć przez 8 dni od ścigania, by pozwolić wartościom powrócić do normy.

25-letni Bennett może startować w wyścigu na mocy zasad Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), jednak jego zespół zdecydował się na respektowanie bardziej restrykcyjnych zasad wprowadzonych przez MPCC i wycofał go z wyścigu.

Identyczna sytuacja przed rokiem stała się udziałem Amerykanina Chrisa Hornera, który nie wystartował w Vuelta a Espana. Dwa lata temu taki sam incydent miał miejsce w przypadku Holendra Theo Bosa, także wycofanego przed startem Vuelty.

Bennetta nie może zastąpić już żaden z zawodników rezerwowych i ekipa z Holandii do jazdy drużynowej przystąpi w ósemkę.

fot. Team LottoNL - Jumbo

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: