Grody 2015: zapowiedź 3. etapu

Przed nami kluczowy dla klasyfikacji generalnej etap Szlakiem Grodów Piastowskich. Przedostatniego dnia rywalizacji peleton wyruszy do Dzierżoniowa, skąd obok OSiR-u o godz. 14.00 zawodnicy wystartują do trzeciego odcinka dolnośląskiego wyścigu.

Kolumna będzie musiała się zmierzyć z trzema 65-kilometrowymi rundami. Na każdym kółku przyjdzie jej wjechać zarówno na Przeł. Srebrnogórską, jak i Przeł. Woliborską. Oba podjazdy znalazły się już na trasie zeszłorocznej edycji Grodów, wtedy jednak w innej konfiguracji. Najpierw bowiem trzeba było się wspiąć na Przeł. Walimską, skąd po zjeździe do Dzierżoniowa i udaniu się w kierunku na Ząbkowice Śląskie dopiero wyłaniała się twierdza w Srebrnej Górze oraz Wolibórz.

Leżąca w Górach Sowich Przeł. Woliborska liczy sobie 711 m n.p.m., a Przeł. Srebrnogórska może się pochwalić ok. 583 m n.p.m. Do Srebrnej Góry kolarze dojadą tym razem od strony Stoszowic i Budzowa, po pokonaniu Woliborskiej i minięciu Bielawy oraz Pieszyc znowu trafią do Dzierżoniowa.

Wszystkie premie górskie oznaczone zostały pierwszą kategorią, a to oznacza, że dzisiaj na pewno poznamy króla gór 50. odsłony Grodów tym bardziej, że ostatni legnicki etap nie zaserwuje zawodnikom już żadnego innego trudniejszego bądź łatwiejszego podjazdu.

Decydująca będzie prawdopodobnie finałowa wspinaczka na Woliborską. Po niej nastąpi co prawda 20-kilometrowy zjazd do Dzierżoniowa, ale kto na górze nie zamelduje się w czubie, ten ma znikome szanse, by odegrać wiodącą rolę na kresce. O zwycięstwo powinna walczyć kilkunastoosobowa grupka prowadząca. Rok temu najlepszy okazał się Grega Bole przed Davide Rebellinem – obaj patrzą jednak nie na Grody, lecz na Giro d’Italia.

Więc kto? Mateusz Taciak, Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice) i Paweł Franczak (ActiveJet) – tak, tak powtarzamy się 🙂 Do tego Paweł Bernas, Michał Podlaski (ActiveJet), Adrian Honkisz (CCC Sprandi), Silvio Herklotz (Stölting). Uważać trzeba też będzie na reprezentantów Domin Sport. A może ktoś z naszych młodych z izraelskiego projektu Petera Sagana?

3etap_grody2015

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: