Grody 2015: zapowiedź 1. etapu

W środę zaczynamy jubileuszową 50. edycję Szlakiem Grodów Piastowskich (kat. 2.2), z nowym sponsorem generalnym – firmą obuwniczą Dariusza Miłka CCC. Wracamy też do formuły czteroetapowej. Pierwszy odcinek rozpocznie i zakończy się w pięknej Świdnicy.

Peleton będzie miał do pokonania osiem 22-kilometrowych rund przez Modliszów, gdzie za każdym razem będzie można zdobyć punkty na premii górskiej drugiej kategorii, Burkatów i Bystrzycę Dolną. W sumie na kolarzy czeka osiem premii górskich i trzy lotne zlokalizowane na kresce start/meta na Polnej Drodze niedaleko Zalewu Witoszówka.

Do samej Świdnicy kolumna wjedzie przez ul. Śląską, by następnie skręcić w Pionierów i po kolejnym zakręcie mieć niecały kilometr do końca. Pierwszy etap wystartuje o godz. 14, spodziewany finisz, prawdopodobnie z grupy, ok. godz. 18.

1etap_grody2015

W tegorocznych Grodach weźmie udział 13 zespołów, w tym jedna ścigająca się z licencją prokontynentalną – CCC Sprandi Polkowice. W składzie „cycków” zabraknie Davide Rebellina, który ostatniego dnia Tour of Turkey, kiedy zajmował drugie miejsce w generalce, zanotował kolizję z... psiakiem i z urazem obojczyka musiał się wycofać z wyścigu. Kapitanem będzie ubiegłoroczny zwycięzca Mateusz Taciak.

Na szosach Dolnego Śląska będzie mogli również zobaczyć m.in. ActiveJet, niemiecki Stölting z Silvio Herklotzem, który rok temu był trzeci, a w zeszłym tygodniu uplasował się na piątej lokacie w Karpackim Wyścigu Kurierów, Pawła Cieślika w barwach czeskiego Whirlpool-Author czy pięciu młodych Polaków w koszulce izraelskiego projektu Petera Sagan – Cycling Academy p/b Peter Sagan.

W tym sezonie z profilu zniknęły indywidualna jazda na czas oraz tradycyjne kryterium przed pierwszym odcinkiem, które nie było zaliczane do klasyfikacji generalnej, zdecydowano się na etapy praktycznie wokół centralnego miasta, jak Świdnica, Polkowice i Dzierżoniów. Ostatni krótki, niecały 100-kilometry etap odbędzie się na ulicach Legnicy.

Kroniki z pierwszego dnia Grodów będzie można zobaczyć 6 maja na TVP Wrocław (godz. 22.20) oraz na TVP Sport (godz. 22.40).

grody2015-startlist

 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: