Giro d'Italia 2015: Alberto Contador na czele Tinkoff-Saxo

32-latek rozpoczyna marsz ku ustrzeleniu dubletu Giro-Tour.

Hiszpan Alberto Contador stanie na czele rosyjskiej ekipy Tinkoff-Saxo w zmaganiach na trasie 98. edycji Giro d'Italia. 32-latek rozpoczyna tym samym podejście do dubletu Giro-Tour, czyli niespełnionego marzenia przeszłości - triumfu w tych dwóch trzytygodniowych imprezach w jednym sezonie.

Contador, który włoski wyścig wygrał już w 2008 i 2011 roku (choć ten zabrano mu po dopingowej dyskwalifikacji), w tym roku przymierza się do zrealizowania planu sprzed 4 lat. Wtedy, jeżdżąc z widmem dopingowej banicji na ramieniu, wygrał Giro, ale nie zdołał podbić "Wielkiej Pętli".

W tym roku, prawdopodobnie swoim przedostatnim w zawodowym peletonie, Contador porywa się na wyczyn, który ostatnio udał się Marco Pantaniemu w 1998 roku.

Naszym celem jest jak najwyższa pozycja w klasyfikacji generalnej. Mamy mocny skład i jeśli Alberto będzie świeży i przejedzie bezpiecznie pierwsze etapy, to może być jednym z najlepszych

- oceniał dyrektor sportowy zespołu Steven de Jongh.

Contador, który w końcówce kwietnia skończył ciężki obóz treningowy, przyznaje, że nie jest w tak wysokiej dyspozycji jak w lipcu ubiegłego roku, co jednak ma być wkalkulowane w plan późniejszej walki na Tour de France.

Górskie finisze w tym roku nie są bardzo, bardzo ciężkie. 5-7% w większości przypadków. Najtrudniej będzie chyba na etapach zakończonych zjazdem albo gdy po zjeździe jest jeszcze jakiś podjazd. Myślę, że po czasówce różnice między faworytami będą zależały od bonifikat - jeśli na takim podjeździe powieje, to łatwiej będzie o finisz z grupy faworytów

- stwierdził Hiszpan, jak największych rywali wskazując Richie Porte'a (Team Sky) i Rigoberto Urana (Etixx-Quick Step), a wspominając także o Fabio Aru (Astana).

Czasówka jest nieco łatwiejsza niż myślałem, dla mnie lepiej byłoby gdyby podjazdy były bardziej strome. Najtrudniejszy będzie ostatni tydzień, brakuje mi wprawdzie Marmolady i Zoncolanu, ale to wcale nie oznacza, że będzie łatwo

- dodał dwukrotny triumfator Tour de France.

"El Pistolero" może liczyć na pomoc znajdującego się w świetnej formie Romana Kreuzigera oraz Ivana Basso - dwukrotnego triumfatora Corsa Rosa. Kapitanem zespołu będzie doświadczony Australijczyk Michael Rogers, przed rokiem najlepszy na dwóch odcinkach Giro. Contador może też liczyć na doświadczenie Matteo Tosatto i Sergio Paulinho, z którymi przejechał już nie jeden wyścig trzytygodniowy.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w składzie nie znalazł się Paweł Poljański.

Skład Tinkoff-Saxo na Giro d'Italia 2015: Alberto Contador, Roman Kreuziger, Michael Rogers, Ivan Basso, Sergio Paulinho, Manuele Boaro, Matteo Tosatto, Christopher Juul-Jensen and Ivan Rovny.

fot. Tinkoff-Saxo

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: