Karpacki Wyścig Kurierów 2015: etap 4

fot. carpathianrace.eu/Jakub Porębski

Słowak Erik Baska (AWT-Greenway) triumfował na przedostatnim odcinku młodzieżowego wyścigu przemierzającego trasy krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Drugi na mecie słowackiego etapu finiszował Czech Frantisek Sisr, a trzeci Belg Milan Menten (Lotto Soudal U23).

Liderem pozostał Hiszpan Alvaro Cuadros (AWT Greenway).

Przedostatni dzień wyścigu kolumna KWK także spędziła na Słowacji. Sobotni etap poprowadził peleton spod Epic Klubu w Dohnanach do Novego Mesta. Do pokonania było w sumie 125 kilometrów, na których znalazły się 4 górskie premie Tauron i dwie lotne Janom. Peleton trzykrotnie pokonywał podjazd pod Lednice, a po 90 kilometrach jazdy czekał na nich krotki, 3-kilometrowy podjazd pod Dubravę, gdzie średnie nachylenie wynosiło 9%, rosnąc miejscami do 14%.

Na trasie panował względy spokój – ataków nie było wybitnie dużo, ale spowodowane było to w dużej mierze wysokim tempem jazdy. Podczas każdego z trzech przejazdów przez Lednice dystans nad peletonem wykręcić próbował Janos Pelikan z Utensilnord, wygrywając dzięki temu każdą z pierwszych trzech górskich premii. Aktywni byli również kolarze polskiej grupy CCC Sprandi Polkowice oraz Holendrzy z Cycling Team Jo Piels, którzy kilkukrotnie próbowali uformować stabilny odjazd.

Te próby nie przynosiły jednak oczekiwanych efektów i przez większość etapu peleton jechał razem. U podnóża wspomnianej Dubravy na prowadzenie wysunął się Leon Rohde (LKT Team Brandenburg), za którym skoczył Patrick Van Der Duin (Jo Piels), jednak nim dotarli do szczytu, ich akcja została zakończona, a na kresce tam pierwszy zameldował się lider klasyfikacji generalnej LOTTO Alberto Cuadros (AWT Greenway). 8 kilometrów dalej grupa rozegrała lotny sprint Janom, na którym 3 cenne sekundy do generalki zgarnął czwarty kolarz tego zestawienia, Silvio Herklotz (Team Stolting), co dało mu wirtualny awans na pozycję wicelidera KWK.

Im bliżej było mety, tym większa była aktywność kolarzy. Szedł atak za atakiem i każdy szukał swojej szansy na odjazd. Na ostatnich kilometrach mocniej docisnął m.in. Patryk Talaga z Cycling Academy Team i Karl Arnold Vendelin (Reprezentacja Estonii). To wszystko jednak na nic – peleton nie odpuścił i mocno rozciągnięty wpadł na metę w całości. Ku uciesze zebranej na rynku publiczności, po etapowe zwycięstwo sięgnął Erik Bska z AWT Greenway, zostając tym samym najlepszym Słowakiem dnia. Na finiszu pokonał on Frantiska Sisra (Reprezentacja Czech) i Milana Mntena (Lotto Soudal U23). Żółty trykot lidera klasyfikacji generalnej LOTTO utrzymał Alvaro Cuadros (AWT Greenway).

Bardzo się cieszę się ze zwycięstwa, to mój pierwszy triumf na Karpackim Wyścigu Kurierów

- powiedział zadowolony Słowak.

Celowałem w ten etap, pierwsze dwa były dla mnie zbyt ciężkie. Dziś nie było łatwo, ale dopiąłem swego. Byłem zmotywowany, bo startowałem z rodzinnej miejscowości.

fot. carpathianrace.eu/Jakub Porębski

Wyniki 4. etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów 2015 (2.2U), Dohanny - Nowe Miasto nad Wagiem (140 km):

1. Erik Baska (AWT Greenway)
2. Frantisek Sisr (Reprezentacja Czech)
3. Milan Mentan (Lotto Soudal U23)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: