Karpacki Wyścig Kurierów 2015: etap 3

Twan Brusselman (Cycling Team Jo Piels) po zakończonej sukcesem ucieczce wygrał 3. etap Karpackiego Wyścigu Kurierów, który rozegrany został po słowackiej stronie Tatr.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej LOTTO utrzymał Alvaro Cuadros (AWT Greenway).

Karpacką majówkę kolarze rozpoczęli na Słowacji, gdzie rozegrany został 3. etap wyścigu. Do pokonania był 125-kilometrowy odcinek rozciągnięty pomiędzy Starą Bystrzycą a Bytcą. Na trasie znalazły się 3 premie lotne Janom oraz 5 premii górskich Tauron, a z ostatniej z nich do mety pozostawało ponad 40 kilometrów.

Gdy ekipy stopniowo zjeżdżały się na miejsce startu piątkowego etapu, niebo zasłane było chmurami i padał deszcz. Na szczęście z czasem opady ustąpiły i choć słońca brakowało, to zawodnicy mogli rozpocząć ściganie na suchej szosie.

Jako pierwszy do ataku ruszył Mateusz Grabis z TC Chrobry Saroni Głogów, który liczył, że ktoś odskoczy razem z nim i zawiąże się ucieczka, ale niestety chętnych zabrakło. Peleton spokojnie czekał na pierwszą górską premię wyznaczoną na 10. kilometrze na podjeździe pod Lutise. Tam do przodu wysunął się Gracjan Szeląg (Reprezentacja Polski / Altopack), walczący o różowy trykot najlepszego górala. Polak wygrał premię przed liderem tejże klasyfikacji Michaelem Kukrlem (Favorit Brno) i Aleksandrem Leduchowskim z Chrobrego.

Po zjeździe z premii w grupie panował spokój i dość długo trzeba było czekać, zanim uformowała się trwała ucieczka. Gdy już to nastąpiło, w jej składzie znaleźli się: Michał Paluta i Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice), Silvio Herklotz (Team Stolting), Twan Brusselman (Jo Piels), Florian Schipflinger (Tirol Cycling Team), Ido Zilberstein (Cycling Academy Team), Michael Kukrle (Favorit Brno), Alberto Marengo (Delio Gallina Colosio) oraz Dries van Gestel (Lotto Soudal U23).

Przejeżdżając ponownie przez Starą Bystrzycę, gdzie wyznaczona była lotna premia Janom (70. kilometr), czołówka miała zaledwie minutę przewagi nad podzielonym na dwie części peletonem. Choć różnica ta była niewielka, współpraca układała się na tyle dobrze, że harcownicy zdołali dotrzeć na ostatnie metry przed grupą pościgową.

Kręta, techniczna końcówka prowadząca na rynek w Bytcy rozerwała czołówkę, a najlepiej spisał się tam Twan Brusselman, który jako pierwszy wpadł na metę.

Cieszę się z dzisiejszego zwycięstwa, tym bardziej, że to był naprawdę ciężki etap. Jechałem cały czas z przodu, starałem się przegapić żadnej ważnej akcji, bo spodziewałem się, że dziś także ucieczka dojedzie do mety. Nie jestem co prawda góralem, ale nie miałem większych problemów z podjazdami. Za to w końcówce czułem się znakomicie i udało mi się wygrać

– powiedział na mecie Brusselman.

Tuż za Holendrem na kreskę przekroczyli Alberto Marengo i Silvio Herklotz, który już drugi raz zabrał się w decydujący dla losów etapu odjazd.

To był ciężki, ale bardzo fajny etap. Trasa naprawdę mi się podobała, z wyjątkiem samej końcówki, bo nie jestem dobry w takich technicznych finiszach. Cieszę się z wyniku, ale najważniejsze jest dla mnie, że forma rośnie. To dla mnie ważne, bo przede mną kolejne ważne wyścigi, do których chcę być dobrze przygotowany

- powiedział z kolei Niemiec.

Mimo poniesionej dziś straty czasowej prowadzenie w klasyfikacji generalnej LOTTO utrzymał Alvaro Cuadros (AWT Greenway), który ma 7 sekund przewagi nad Alexandrem Wchterem (Tirol Cycling Team) i Driesem van Gestelem (Lotto Soudal U23).

To był ciężki dzień, nie miałem „nogi” żeby jechać dziś na podjazdach za najlepszymi, ale drużyna pracowała dziś na mnie cały dzień i dzięki jej wsparciu udało nam się utrzymać koszulkę

– skomentował dzisiejszy etap Cuadros.

fot. carpathianrace.eu/Jakub Porębski

Wyniki 3. etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów 2015 (2.2U), Stara Bystrica - Bytca (125 km):

1. Twan Brusselman (Cyclingteam Jo Piels)                2:56:17
2. Alberto Marengo (Dellio Gallina Colosio)
3. Silvio Herklotz (Team Stoelting)
4. Dries van Gestel (Lotto Soudal U23)
5. Michał Paluta (CCC SPrandi Polkowice)
6. Benjamin Brkic (Tirol Cycling Team)
7. Ildo Zilberstein (Cycling Academy Team)                 00:04
8. Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice)                    00:05
9. Florian Schipflinger (Tirol Cycling Team)               00:06
10. Aksel Nomella (Reprezentacja Estonii)                  00:09

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

1. Alvaro Cuadros (AWT Greenway)                         8:36:42
2. Alexander Wachter (Tirol Cycling Team)                  00:07
3. Dries van Gestel (Lotto Soudal U23)
4. Silvio Herklotz (Team Stoelting)
5. Tim Ariesen (Cyclingteam Jo Piels)                      00:10
6. Jan Brockhoff (AWT-Greenway)                            00:14
7. Piotr Konwa (Reprezentacja Polski)                      00:22
8. Tilegen Maidos (Reprezentacja Kazachstanu)              00:24
9. Benjamin Brkic (Tirol Cycling Team)                     00:34
10. Alberto Marengo (Delio Gallina Colosio)                00:36

PEŁNE WYNIKI

informacja prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: